FED Başkanı’ndan Kritik Açıklamalar: BTC, Altın Etkilendi!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
5.622 görüntülenme
FED Başkanı'ndan Kritik Açıklamalar: BTC, Altın Etkilendi!

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Washington Ekonomi Kulübü’ndeki açıklamalarının ardından Bitcoin (BTC) ve daha geniş kripto piyasası yükseldi. Altın piyasası da Powell’ın konuşmalarını güvercin olarak algıladığı için yönünü kuzeye çevirdi. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

BTC ve kripto piyasası, Powell’ın konuşmasının ardından yükseliyor

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın Washington Ekonomi Kulübü’nde Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili makroekonomik soruları yanıtlamasının ardından Salı günü kripto piyasası kuzeye yöneldi. Fed Başkanı’nın yaptığı açıklamalar, S&P 500 Endeksi’ndeki %0,65’lik artışın da gösterdiği üzere finansal piyasalardan olumlu tepki aldı. Buna karşılık, sürekli dalgalanan kripto piyasası, piyasa değeri 1,08 trilyon dolara ulaşarak %0,66’lık bir artışa tanık oldu. Duyuru sonucunda, lider kripto para Bitcoin (BTC),  22.960 dolardan 23.311 dolara yükselirken, lider altcoin Ethereum’un (ETH) fiyatı 1.616 dolardan 1.666 dolara yükseldi.

BTC

Duyurudan birkaç dakika sonra, XRP, SOL, DOGE ve LINK de BTC gibi makul bir fiyat artışı yaşadı. Bununla birlikte, piyasa değerine göre ilk 150 kripto para arasında yer alan Shiba Inu (SHIB), Fantom (FTM), Optimism (OPT), Terra (LUNA) ve Quant (QNT) geçtiğimiz saatlerde en çok etkilenenler oldu ve bazıları %3’ün üzerinde düşüş yaşadı.

Powell 2024’e kadar enflasyon hedefine ulaşmak istiyor

Carlyle Group’un kurucu ortağı David Rubenstein, röportaj yapılırken hiç vakit kaybetmedi. Federal Reserve’in referans Federal fon oranını yalnızca 25 baz puan artırma kararının, geçen Cuma günkü 517.000 istihdam artışı gösteren istihdam patlaması raporunun bir sonucu olarak değiştirilip değiştirilemeyeceğini sorarak başladı. Powell, haberin bir değişikliğe yol açma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Powell, ülkedeki mevcut durum hakkında konuşurken, ABD ekonomisinin, pandemik durgunluğun ardından ekonominin yeniden açılmasını yansıtan 2021’deki tarihi yüksek büyüme oranlarından açıkça yavaşladığını belirtti. En son ekonomik veriler karışık ve çoğunlukla olumlu olsa da, Powell ekonominin güçlü bir ivme gösterdiğini düşünüyor. Fed Başkanı’na göre, işgücü piyasası Ocak ayı için eklenen 517.000 yeni iş ile özellikle güçlü.

BTC

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, Washington DC’deki Ekonomi Kulübü’nde ekonominin durumu hakkında açıklamalarda bulunduğu bir konuşma yaptı. Jerome Powell, FOMC’nin sürecin erken aşamalarında olmasına rağmen enflasyonu düşürme aşaması mesajını göndermek istediğini söyledi. Fed’in enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz artırımlarını artırmayı düşündüğünü kaydetti. FOMC’nin istihdam raporundaki verileri bilseydi 25 baz puan artırıp artırmayacağı sorulduğunda, Fed’in duruşunun faiz artırımlarının uygun olduğu yönünde olduğunu belirtti. Powell, enflasyonu %2’ye indirme hedefinin devam edeceğini ve 2023’ün enflasyonda önemli düşüşler görebileceğini ifade etti. Ancak, sürecin biraz uzun sürebileceğini de vurguladı. Veriler beklenenden daha güçlü gelmeye devam ederse, Fed’in kesinlikle faizleri daha fazla artıracağını da sözlerine ekledi.

Powell’ın açıklamaları piyasa tarafından yakından takip edildi. Traderlar, yalnızca Fed’in önümüzdeki birkaç aya ilişkin görünümünü aramıyordu, aynı zamanda ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından geçen hafta bildirilen benzeri görülmemiş istihdam piyasası büyümesini de değerlendiriyorlardı. Powell’ın açıklamalarının ardından altın fiyatları gün içindeki düşük seviyelerinden kuzeye yöneldi. Basın zamanında spot altın, %0,17 artışla 1.870 dolardan işlem görüyordu.

BTC

İşte Powell’ın bugünkü konuşmasından öne çıkanlar

  1. Fed Başkanı, yüzde 3 hedefinin ideal olup olmadığı sorusuna enflasyonu %2’ye indirme hedefinin aynı kalacağını söyledi. Bu, politika sıkılaştırmasının %2 hedefine ulaşılana kadar devam edebileceği anlamına geliyor.
  2. Powell, 2023 yılının kripto piyasası için cesaret verici bir işaret olarak enflasyonda önemli bir düşüş görebileceğini kaydetti.
  3. Ancak dezenflasyonist sürecin beklenenden daha uzun sürmesi muhtemel. Powell, veriler beklenenden daha güçlü gelmeye devam ederse Fed’in faizleri kesinlikle daha fazla artıracağını vurguladı.
  4. Mal sektöründe enflasyonun düşmesine karşın konut sektöründe hala düşüş yaşanmaması enflasyonun düşeceği yönündeki umutları sorguluyor.
  5. Ekonominin enflasyonla ve Ukrayna savaşıyla jeopolitik senaryoyla kontrol altında olup olmadığı konusunda düşünceleri sorulduğunda, Fed’in ağırlıklı olarak ABD ile arz ve talep zincirini dikkate aldığını söyledi.
  6. Borç temerrüdü tehlikesiyle karşı karşıya olan ekonominin endişeleri hakkında Powell, borç tavanının ne kadar olması gerektiğine Kongre’nin karar verdiğini belirtti.
  7. İlginç bir şekilde Powell, Federal Reserve Sistemi Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla 190.000 dolar maaş aldığını açıkladı.
  8. Powell stres atmak için bisiklete biniyor, gitar çalıyor ve roman okuyor!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 2 Altcoin 'Yapay Zeka' Planlarını Açıkladı: Tırmanıyorlar!
Bu 2 Altcoin ‘Yapay Zeka’ Planlarını Açıkladı: Tırmanıyorlar! Geçen ay, teknoloji devi Microsoft, ‘Yapay zeka atılımlarını hızlandırmak’ için OpenAI’ye milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bu da yapay zekayı kripto dünyasında yeni hpye haline getirdi. Tron mucidi Justin Sun, Tron’un yapay zeka sistemleri için yeni bir...
Vural Erkan 1 ay önce