FED Başkanı’nın Bu Sözleri Altın’ı Sıçrattı! İşte Kritik Açıklamalar

GOLD 12
GOLD 12
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed Başkanı Powell, ABD’nin hala “tam istihdamdan uzak” olduğunu söylediğinde altın fiyatı 40 dolar arttı. Altın piyasası, Federal Rezerv Başkanının ABD’nin hala “tam istihdamdan uzak” olduğunu ifade etmesiyle altı haftanın en düşük seviyesinden toparlandı. Kriptokoin.com olarak önceden de bildirdiğimiz gibi, tüm gözler Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’daydı. İkili, kurumlarının COVID-19 pandemisine verdiği yanıt hakkında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade verdi.

Altın fiyatlarını zıplatan açıklama

Altın Perşembe sabahı, fırsat avcılarının fiyatlardaki düşüşü satın almak için devreye girmesiyle hızlı çift haneli kazançlar gördü ve ABD doları endeksi bir önceki seansta yükseldikten sonra günlük dip seviyelerine geriledi. Aralık Comex altın vadeli işlemleri en son, gün için %2.32 veya 40 dolar artışla 1.762.80 dolardan işlem görüyordu. Altındaki yükseliş, Powell’ın ABD’nin “tam istihdamdan çok uzak” olduğunu belirtirken kulağa biraz güvercin gibi gelmesinin ardından hızlandı. Powell’a göre bu, Fed’e oranları düşük tutmak için alan bırakıyor.

Fed Başkanı, “Enflasyon ve istihdamı dengelememiz gerekiyor. Beklentimiz enflasyonun düşeceği ve iki hedefin gergin olması gerekmeyeceği bir durum” dedi. Eylül ayındaki para politikası toplantısında Powell, Fed’in gelecek yılın ortasına kadar sürecek olan Kasım ayında daralmaya başlayabileceğini söyledi. Powell diyor ki:

Arz darboğazları çözülene kadar enflasyonun yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Tam olarak ne zaman olacağını söylemek mümkün değil. Önümüzdeki aylarda ve gelecek yılın başında rahatlama görmeliyiz.

Borç tavanı meselesi

Borç tavanı, duruşmada hararetli bir tartışma konusu oldu. Yellen, Kongre’nin borç tavanını yükseltmemesi halinde bunun bir “felaket” olacağı konusunda bir kez daha uyardı. ABD Hazine Bakanı, Kongre’nin borç tavanını yükseltmek için son dakikaya kadar beklemesi durumunda endişe verici bir tablo da tanımladı. Yellen, 18 Ekim’de ABD hükümetinin parasının tükeneceğini ve borç limitinin yükseltilmemesi halinde ABD’nin tarihinde ilk kez temerrüde düşeceğini de sözlerine ekledi. Yellen “ABD’nin kredisi zarar görecek ve ülkemiz mali kriz ve ekonomik durgunluk ile karşı karşıya kalacak. Ekonomimiz için felaket bir olayı önlemek gerekiyor” dedi.

Yellen ayrıca Kongre’yi partilerüstü bir temelde çalışmaya çağırmaya devam etti. Yellen, “Bunun, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat [yönetimlerin] savaş sonrası dönemin çoğunda bütçe açıkları verdiği ve sadece birkaç yıl istisna olarak hizmet ettiği gerçeğinin kabul edilmesi açısından tarafsız bir temelde yapılması önemlidir”dedi.

Ve kripto para birimleri hakkında soru sorulmadan hiçbir duruşma sona eremez. Powell’dan, bir merkez bankası dijital para birimi için daha güçlü argümanlardan birinin kriptonun oynadığı rolü artırabileceği olduğunu belirten Temmuz yorumunu netleştirmesi istendi. Powell’ın Temmuz ayındaki tam alıntısı şu şekildeydi. Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki bir duruşmada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

Bence durum böyle olabilir ve bence bu dijital para birimi lehine sunulan argümanlardan biri. Özellikle, dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, stablecoinlere ihtiyacınız olmayacaktı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmayacaktı – bence bu, onun lehine daha güçlü argümanlardan biri.

Bu sefer Powell, Fed’in “kripto para birimlerini yasaklama niyeti olmadığını” açıkladı.

Live 24 hours gold chart [Kitco Inc.]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Başkanı’nın Bu Sözleri Altın’ı Sıçrattı! İşte Kritik Açıklamalar