FED Eylemleri Bitcoin İçin Bu Seviyelere İşaret Ediyor!

FED Eylemleri Bitcoin İçin Bu Seviyelere İşaret Ediyor!
FED Eylemleri Bitcoin İçin Bu Seviyelere İşaret Ediyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finans dünyasında tarihin her zaman tekerrür etmediği söylenir ama çoğu zaman piyasa geçmişe paralel olur. ABD Merkez Bankası’ndaki son gelişmeler, Fed’in güvercin tutumunun kripto paranın %300’ün üzerindeki olağanüstü yükselişinde önemli bir rol oynadığı 2019’un başlarındaki Bitcoin (BTC) artışına ilişkin anıları yeniden canlandırdı. Uzmanlara göre, bugüne geldiğimizde kendimizi benzer bir durumun içinde buluyoruz. İşte detaylar…

FED eylemleri dün açığa çıktı

FED eylemleri, “likidite sıkılaştırma döngüsüne” yol açan faiz oranlarını artırıyor. Böylece yükselen enflasyonla mücadele etme misyonuna başladığı 2022’nin başından bu yana yakından izleniyor. Bu döngü, çalkantılardan payına düşeni alan Bitcoin de dahil  riskli varlıklar için pek nazik olmadı. Ancak bu hafta kripto meraklıları için yeni bir soluk getirdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi dün, aralarında Atlanta Fed Bankası Başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin de bulunduğu önemli Fed yetkilileri, potansiyel bir soluklanma mesajı verdi. Merkez bankasının faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek olmayabileceğini öne sürdüler.

Yatırım Şirketi Altcoin WLD'yi Tercih Etti! Fiyat Fırladı

Reuters’a göre Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ve Fed yöneticisi Christopher Waller, yükselen Hazine getirilerinin Fed’in işini yaptığını ve başka bir faiz artırımına olan acil ihtiyacı ortadan kaldırdığını bile savundu. Bu açıklamalar, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün Temmuz ayındaki 25 baz puanlık faiz artışıyla doruğa ulaşmış olabileceğine dair piyasada yeniden güven aşıladı. Bunun yerine, merkez bankası önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak makroekonomik manzarayı izlemeye hazır duruyor.

Bitcoin için ne anlama geliyor?

Fed’in üç yıl süren ve Aralık 2018’de %2,5 ile zirve yapan bir önceki faiz döngüsünü düşündüğümüzde tarihsel bir paralellik ortaya çıkıyor. Bu zirvenin ardından merkez bankası, Bitcoin’in Aralık 2018’deki en düşük noktasına ve ardından Haziran 2019 sonunda 13.880 dolara yükselmesine denk gelen yedi aylık bir duraklamaya girdi. Fed’in sıkılaştırma döngüsündeki mevcut duraklamasının zamanlamasını düşündüğümüzde büyüleyici bir benzerlik ortaya çıkıyor. Tıpkı dört yıl önce olduğu gibi, halving olayı gibi yükseliş olayıyla aynı hizaya geliyor. Araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen bu paralelliğe dikkat çekerek şunları söyledi:

2019’a dönecek olursak, Fed faiz artırım döngüsünü tamamladı ve yedi aylık bir duraklamaya girdi. Bu süre zarfında Bitcoin, %325 gibi etkileyici bir artışla dramatik bir fiyat rallisi yaşadı. Bizim görüşümüz doğrultusunda, Fed’in faiz artırım döngüsünü Temmuz 2023’te tamamlamış olması kuvvetle muhtemeldir.

Ünlü Analist Açıkladı! Altcoin BNB'de Çöküş Kaçınılmaz

Bugün en kritik makroekonomik faktör, 2019’daki durumu yansıtıyor gibi duruyor. O zamanlar Fed’in faiz artırımlarını durmuştu. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Bitcoin fiyatlarında önemli bir artışa neden olmuştu. Başka bir deyişle, diğer her şeyin eşit kaldığı varsayıldığında, tarihsel veriler kritik. Zira potansiyel bir Bitcoin yükselişi lehine eğiliyor. Verilere göre, şu an itibariyle lider kripto, 26.800 dolardan işlem görüyor. Bu, yılbaşından bugüne %62’lik bir kazancı temsil ediyor. 2019 benzerliği, Fed faiz artışlarındaki son duraklama ve sıkılaştırma döngüsüne işaret ediyor.  Bunun potansiyel sonunun Bitcoin için iyiye işaret olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Fed’in faiz indirimlerine doğru nihai bir dönüşünün başlangıçta fiyat zayıflığına yol açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

FED Eylemleri Bitcoin İçin Bu Seviyelere İşaret Ediyor!