‘Şiddetli Şoklara Hazırlanın’ FED Ekonomistlerinden Tahminler!

Vural Erkan
Vural Erkan 27 Kasım 2022
26 görüntülenme
'Şiddetli Şoklara Hazırlanın' FED Ekonomistlerinden Tahminler!

Federal Reserve’in (Fed) kendi ekonomistleri durgunluk alarmını çalıyor. Ekonomistler, daha fazla faiz artışının ABD ekonomisini sarsabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Üst düzey ekonomist Mohamed El-Erian, küresel ekonomiyi sonsuza dek yeniden şekillendirebilecek ‘şiddetli’ şoklar bekliyor.

“Üç yeni eğilim, böyle bir dönüşüme işaret ediyor”

Mohamed El-Erian, arz üzerindeki baskılar, merkez bankası sıkılaştırması ve piyasa ‘kırılganlığının‘ bir kombinasyonunun büyüme üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğunu söylüyor. El-Erian bir Foreign Affairs yazısında, şu hususların altını çiziyor:

Özellikle üç yeni eğilim, böyle bir dönüşüme işaret ediyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik sonuçların şekillenmesinde önemli bir rol oynaması muhtemel etmenler var. Bunlar: Büyüme üzerindeki çok yıllı büyük bir engel olarak yetersiz talepten yetersiz arza geçiş, merkez bankalarından sınırsız likiditenin sona ermesi ve finansal piyasaların artan kırılganlığı. Bu kaymalar, son birkaç yıldaki olağandışı ekonomik gelişmelerin çoğunu açıklamaya yardımcı oluyor. Ayrıca, şoklar daha sık ve daha şiddetli hale geldikçe gelecekte daha da fazla belirsizliğe yol açması muhtemel. Bu değişiklikler bireyleri, şirketleri ve hükümetleri ekonomik, sosyal ve politik olarak etkileyecek.

fed

“Fed, enflasyonun ‘geçici’ olduğunu söylüyordu, ancak…”

El-Erian’ın uyarısı, Uluslararası Para Fonu ve Uluslararası Finans Enstitüsü gibi kurumların gelecek yıl ekonomik yavaşlama öngördüğü sırada geliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgali, ham petrolden buğdaya emtia fiyatlarının yükselmesiyle birlikte küresel tedarik zincirlerinin sıkılaşmasına yol açtı. Bu arada, Fed gibi merkez bankaları agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye başladılar. Bunun da enflasyonu ehlileştirmeyle birlikte, ekonomik büyümeyi de vurması muhtemel.

El-Erian, analistlerin gerilemenin kısa ve keskin bir resesyon olacağı zihniyetinden uzaklaşmaları gerektiğini söylüyor. Fed’in enflasyonu sadece ‘geçici’ olarak nitelendirmesini hatırlatıyor. Geçen yıl fiyatlar hızla yükselirken bile bu düşünce tarzının yol açtığı sorunlar konusunda uyarıyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in enflasyonun ‘geçici’ olacağı şeklindeki ilk yanlış değerlendirmesinden, olası bir ABD resesyonunun ‘kısa ve sığ’ olacağına dair mevcut konsensüse kadar, ekonomik zorlukları hem geçici hem de hızlı bir şekilde tersine çevrilebilir olarak görme yönünde güçlü bir eğilim var. Bu değişiklikler bireyleri, şirketleri ve hükümetleri ekonomik, sosyal ve politik olarak etkileyecek. Analistler, bu eğilimlerin bir sonraki iş çevriminden daha uzun süreceği ihtimalini fark edene kadar, neden oldukları ekonomik sıkıntının, yarattıkları fırsatlardan önemli ölçüde daha ağır basması muhtemel.

fed

“Ekonomi, 2023’te büyüme veya durgunluk konusunda yazı tura atacak!”

Fed’in kendi ekonomistleri, ABD ekonomisinin gelecek yıl sancılı bir düşüşe geçme konusunda ciddi bir risk barındırdığı konusunda uyarı yapıyor. Ekonomistler, bu nedenle olası bir resesyon için alarm veriyor. Fed’in Kasım ayı toplantı tutanakları, merkez bankası personelinin tüketici harcamaları üzerindeki artan baskıyı, yurtdışındaki sorunları ve yüksek borçlanma maliyetlerini kısa vadeli ters rüzgarlar olarak işaretlediğini gösteriyor.

Fed ekonomistleri, ekonominin 2023’te büyüme veya durgunluk konusunda sanal bir yazı tura atacağını söylüyor. Bu nedenle, reel faaliyete ilişkin temel tahmine yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu yargısına varıyorlar. Ayrıca, ekonominin önümüzdeki yıl içinde bir resesyona girme olasılığını neredeyse başlangıç ​​seviyesi kadar olası görüyorlar. Fed ekonomistleri, ABD’de bir resesyonun önümüzdeki yıl mutlaka olmasa da muhtemel olduğu uyarısını yapıyorlar. Mevcut durumda inatçı enflasyon ve her zamankinden daha yüksek faiz oranları var. Bunlar da tüketiciler ve işletmeler için daha fazla acı olasılığını artırıyor. Bu yüzden, bu beklentiler son aylarda daha da arttı.

Sonuç olarak, Amerikalı tüketiciler, araba kredileri, kredi kartları, ipotek ve diğer borçları için artan fiyatlar ve daha yüksek faiz ödemeleri gibi çifte darbeyle karşı karşıya kalıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’de devam eden Covid-19 kilitlenmeleri, küresel tedarik zincirlerini kesintiye uğrattı. Bu da gıda, enerji ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin maliyetlerini artırdı. Bu yüzden devam eden sorunlar hane halklarını da sıkıştırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

3 Kez Bilen Analist, Çökecek ve Fırlayacak 2 Altcoin Paylaştı!
3 Kez Bilen Analist, Çökecek ve Fırlayacak 2 Altcoin Paylaştı! Kripto para piyasası ters rüzgarların etkisi altında kalmaya devam ediyor. Bu yüzden henüz net bir yön belirleyebilmiş değil. Geniş takipçi kitlesi olan bir kripto analisti, bu ortamda Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) görünümünü güncelliyor. Ayrıca, lider altcoin...
Vural Erkan 27 Kasım 2022