4 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!

4 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!
4 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar, agresif politika duruşunda olası bir gevşemeye ilişkin ipuçları için bu haftaki Fed toplantısına odaklandı. Bu ortamda altın fiyatı Pazartesi günü, düşmeye devam etti. Böylece sarı metal, üst üste yedinci bir aylık kayıp yolunda ilerliyor.

“Bu durumda altının, sınırlı bir çekiş görmesi mümkün”

Spot altın, yazı sırasında %0,4 düşüşle 1.638,5 dolardan işlem görüyordu. Külçe, aylık bazda ise yaklaşık %1 değer kaybetti. Bu arada, ABD altın vadeli işlemleri %0,26 kayıpla 1.642,2 dolara geriledi. IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasa katılımcıları, Kasım ayından sonra Fed’in faiz artırımlarında bir yavaşlama olacağına dair son spekülasyonları pekiştirmek için ipuçları arayacak. Büyüme risklerine ilişkin daha yüksek endişeler veya verilere daha fazla vurgu yapılması bu nedenle önemli. Böyle bir durumda altının, yeni bir çekiş görmesi mümkün. Bununla birlikte, faizlerin daha uzun süre yüksek seviyelerde kalacağı bir gerçek. Bu nedenle, yukarı yönlü hala sınırlı.

Altın fiyatı

“Altın, 1.639 dolardan destek bulursa bu seviyelere sıçrayabilir”

Cuma günü yayınlanan veriler, ABD tüketici harcamalarının Eylül ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Bu yüzden temel enflasyon verileri, Fed’in yavaşlayacağına dair beklentilerin baloncuklarını çıkarmaya devam etti. Bu arada, dolar endeksi (DXY) %0,1 artış kaydetti. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine getirileri ise %4 eşiğinin üzerinde kaldı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, Mart ayında gecelik gösterge faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeden yükseltmeye başladı. Şimdi piyasalar, 1-2 Kasım’daki politika toplantısında art arda dördüncü bir 75 bps’lik artış yapması bekliyor. Altın geleneksel olarak enflasyondan korunma aracı olarak kabul görür. Bununla birlikte, ABD faiz artışları sıfır getirili külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Dünyanın en büyük altına dayalı borsada işlem gören fonu olan SPDR Gold Trust Holdings, Cuma günü %0,28 düşüşle 922,59 tona geriledi. Böylece, Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre, spot altının 1.639 dolar civarında bir destek bulduktan sonra 1.653-1.661 dolara sıçraması mümkün.

Altın fiyatı

TDS: Altın fiyatı, Fed’in sinyaliyle düşüşe geçecek

Para yöneticileri, bir Fed pivotundan bahsedilince, short altın risklerini agresif bir şekilde kapattılar. Bununla birlikte, TD Securities ekonomistleri, Fed’in bu hafta agresif bir şekilde hareket etmeye hazır olduğunu söylüyor. Bu nedenle ekonomistler, sarı metalin düşmesini bekliyor. Ekonomistler, bu görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Piyasalar, çok uzak olmayan bir gelecekte enflasyonun düşeceği konusunda endişe duyuyor. Ayrıca, Fed’in sıkılaştırma hızını keskin bir şekilde azaltacağını umuyor. Bu arada altın fiyatları düşüyor. Bütün bunlara rağmen, uzun vadeli risk artmadı. Bu bize, traderların şu anda fiyatlananın çok ötesinde hızlanan faizleri ve aynı zamanda yakın zamanda bir güvercin eğilimi öngörmediklerini gösteriyor.

Altın fiyatı

Ekonomistlere göre, altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesi muhtemel. Çünkü, Fed Çarşamba günü agresif bir şekilde hareket edecek. Büyük olasılıkla devam eden bir sıkılaştırma eğilimine işaret edecek. Ekonomistler, devam ederek şu hususlara dikkat çekiyorlar:

Finansal istikrar konusunda bir tür endişe olmadıkça, Fed’in güvercin bir yöne dönmesi pek olası değil. Bu, aile ofisleri ve diğer spekülatörlerin, artan oranlara yanıt olarak riskleri azalttığında fiyatların ve pozisyonların düşmesi gerektiği anlamına geliyor.

“Altın fiyatı için ekstra düşüş olası”

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, CME Group’un ön verilerine göre, Cuma günü üst üste 5. seansında bu kez yaklaşık 7,5 bin kontrat yükseldi. Hacim de bunu izledi ve önceki günlük gerilemeyi dengeleyerek yaklaşık 8,3 bin kontrat yükseldi.

Piyasa analisti Pablo Piovano, Cuma günkü altın fiyatlarındaki düşüşün, artan açık faiz ve hacmin ortasında olduğunu söylüyor. Analiste göre bu durum, çok yakın vadede daha derin bir geri çekilmenin kapısını açıyor. Buna karşı analist, değerli metalin şu ​​an için 1.615 dolar bölgesinde destek bulduğunu kaydediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

4 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!