FED Faiz Kararı Geliyor! BTC, SHIB ve Altın Ne Olacak?

FED Faiz Kararı Geliyor! BTC, SHIB ve Altın Ne Olacak?
FED Faiz Kararı Geliyor! BTC, SHIB ve Altın Ne Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hisse senetleri yükseliyor, ABD doları dalgalı bir şekilde hareket ediyor. Bitcoin 20.000 doların üzerindeki pozisyonunu korurken altın hafif bir düşüş ile hareket ediyor. Bu sırada, herkesin gözü Çarşamba günkü FED faiz toplantısında. ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu hafta Çarşamba günü toplanarak faiz kararına varması beklenmekte.

FED faiz kararı için beklentiler 75 baz puanlık yükseliş yönünde

Çarşamba günü Türkiye saati ile 21’de açıklanacak olan FED faiz kararı, birçok piyasa oyuncusu tarafından takip edilmekte. CME Group’tan alınan verilere göre piyasa, şu anda merkez bankasının 75 baz puanlık bir artışı tercih etme olasılığını yüzde 80 olarak görüyor. FED’in faiz kararı, ABD’de son 41 yılın en yüksek enflasyon seviyesinin görülmesi ile önem kazandı. Arka arkaya yaptığı faiz artışlarıyla birlikte FED, faizi yüzde 3.25 seviyelerine yükseltti.

FED Faiz Kararı Ne Zaman? FED Takvimi ve Bomba Tahmin!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, faiz artırımları konusunda FED, daha önce yüzde 4.5 oranına dikkat çekmişti. Bu nedenle, artırımda yavaşlama olsa da, bir süre daha yükseliş görmemiz olası. En azından Aralık ayında da faiz artırımına gidilmesi beklenmekte. Bu ay, Çarşamba günkü açıklamalar sonucu 75 baz puanlık artış görürsek, Aralık ayındaki toplantıda 50 baz puanlık artış beklenmekte.

Bitcoin ve kripto paralar nasıl etkilenebilir?

Son birkaç aydır, Bitcoin fiyatı, piyasadaki volatilitenin yerleştiğine dair işaretle 20.000 dolara yakın işlem görüyordu. Geçtiğimiz hafta ise 20.000 doların üzerine çıktı ve burada tutunmayı başardı. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz FED faiz kararı, BTC’yi de etkiliyor. BTC’deki fiyat değişimi ise SHIB, ETH gibi diğer altcoin’leri etkiliyor.  Kripto araştırma firması Kaiko’nun verilerine göre, geçen hafta, kripto para biriminin 20 günlük dalgalanması, 2020’den bu yana ilk kez Nasdaq ve S&P 500 endekslerinin altına düştü.

bitcoin

Hisse senetleri ve kripto para birimleri, ABD FED tarafından yapılan faiz artışlarından etkilendi. Ayrıca, güçlenen bir doların sektöre ağırlık vermesi nedeniyle bu yıl keskin bir düşüş yaşadı. Daha fazla kurumsal yatırımcı kriptoya yatırım yaptığı için Bitcoin’in hisse senetleriyle olan ilişkisi zamanla arttı. Ancak Bitcoin’in fiyatı son zamanlarda istikrar kazandı. Ve bazı yatırımcılar için oynaklığın azalması iyiye işaret.  Örneğin kripto borsası Luno’nun uluslararası başkanı Vijay Ayyar, BTC’nin 4 aydır 18-25 bin dolar arasında kalarak potansiyel bir dip oluşturduğunu söylüyor.

Birçoğuna göre mevcut “kripto kışı”, büyük ölçüde, faiz oranlarını artıran Fed’in agresif sıkılaştırmasının bir sonucudur.  Bu nedenle, FED’in faiz artırımını sonlandıracağına dair bir gelişme, BTC’yi olumlu etkileyebilir. Ancak bunun yalnızca bir olasılık olduğunu belirtmekte fayda var.

Analist Plan B, Bitcoin (BTC)’in dibe vurduğunu ve artık yeni bir döngünün başladığının sinyallerini verdiğini söylüyor. İşte stok-akış öngörüsü ile öne çıkan analistin en son BTC yorumları…

Altın için beklentiler ne yönde?

Altın fiyatı (XAU/USD), Pazartesi günü 1.640 dolarda düşük bir zemin tutuyor. Yedinci aylık düşüşe hazırlanırken üç günlük bir kayıp serisi kaydediyor. Bu sırada FED öncesi endişe ile hareket ediyor. Bitcoin’e benzer şekilde, FED’in faiz artırımını sonlandıracağına dair ipucu, altın boğalarını sevindirebilir.  Altın analisti Anıl Panchal’a göre altında 1.659 dolarlık direnç önem arz ediyor. Ondan önce ise 1.649 dolarlık 10-DMA seviyesinin aşılması gerekli.  Aşağı yönde ise 1.630, 1.617 ve 1.614 dolarlık destek seviyelerine işaret edilmekte.  Genel olarak, altın fiyatında aşağı yön sınırlı duruyor. Bu da Fed’in para politikası duyurularının kilit katalizör olduğunu vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Faiz Kararı Geliyor! BTC, SHIB ve Altın Ne Olacak?