FED Bu Kripto Para Piyasaları Konusunda Uyardı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed araştırma makaleleri kripto CeFi ve DeFi’den gelecek riskler konusunda uyarıyor. ABD Merkez Bankası, kripto para piyasasının daha sıkı bir gözeteme ihtiyaç duyduğunu konusunda vurgu yaptı

Araştırmalar kripto para borsalarından gelecek riskler konusunda uyarıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in araştırma kolu, geçen hafta DeFi ve kripto paraların finansal istikrar için sonuçlarını araştıran bir çift makale yayınladı. Makale, özellikle daha geniş finansal sektörle olan bağlantıları bağlamında, kripto piyasasının daha fazla gözetimini istiyor. Araştırmacılar müşteri fonlarını idare eden firmalar için daha sıkı bir gözetim önerirken, finansal istikrarla ilgili düzenlemelere değindiler. Raporda şu açıklamalara yer veriliyor:

Gerektiğinde gözetim, kapsamlı açıklamalar ve sermaye ve likidite gereksinimleri, kripto para ekosistemindeki varlıkların esnekliğini artırabilir. Örneğin, kripto para ekosistemindeki bireysel kullanıcılara karşı taraf olarak hareket eden merkezi kripto paralar genellikle sermaye, likidite veya kapsamlı ifşa gerekliliklerine tabi değildir.

Kararlılık belgesi, kripto ekosisteminin “finansal güvenlik açıklarının oluşmasına eğilimli” olduğu sonucuna vardı. Ancak daha sonra “kripto para ekosistemi önemli finansal hizmetler sağlamadığı ve geleneksel finansal sistemle olan bağlantıları nedeniyle finansal istikrar risklerinin kapsamlı olmadığını” ekledi. Araştırmacılar, yine de, bu tür risklerin gelecekte büyüyebileceğini belirtiyor:

Dijital finansal sistem, geleneksel sistemle daha fazla bağlantılı hale gelirse veya finansal hizmetlerin sunumunu genişletirse, finansal istikrar riskleri hızla maddi hale gelebilir.

DeFi piyasası odakta

“Merkezi Olmayan Finans (DeFi): Dönüştürücü Potansiyel ve İlişkili Riskler” belgesi, DeFi ekosistemine geniş bir genel bakış sunar. Uzun vadeli istikrar riskleri potansiyelini vurguluyor. Bununla birlikte, kripto sektörünün önemli büyümesini not eder. Fed’in araştırma kolundaki yazarlar, DeFi piyasasına ilişkin sorunların altını çiziyor:

Kamuya açık, izinsiz Blockchain’lerde finansal hizmetlerin sağlanması, Bitcoin’in üretilmesinden bu yana uzun bir yol kat etti, ancak DeFi henüz sistematik olarak önemli hale gelme noktasına ulaşmadı. Yine de, bu tür blokajların rolündeki hızlı büyüme, politika yapıcıların, bu tür faaliyetlerin sistematik olarak önemli hale gelmesi durumunda ortaya çıkabilecek bir dizi finansal istikrar sorununu ciddi şekilde düşünmeye başlaması gerektiğini gösteriyor.

Yukarıdaki risk analizlerinin ardından araştırmacılar şu sonuca varıyor:

Politika yapıcılar, kamuya açık izinsiz Blockchain’lerde hangi varlıklara (örneğin, dolar ve kayıtlı menkul kıymetler) izin verileceğine karar verirken, kanıtlar, DeFi’nin denetim kaygılarından bağımsız olarak tüm karlı fırsatları hızla kullanacağını gösteriyor. Kripto para birimlerinde tam bir hizmet yelpazesi sunmak için evrimleştiğinde, denetim makamları (Federal Rezerv dahil) yasalara ve düzenlemelere uyumu sağlamak için gerekli araçlardan yoksun olabilir. Önceden ve dikkatlice düşünülmüş politikalar, kaçınılmaz finansal istikrar kesintilerinin kapsamını azaltabilir. DeFi’den kaynaklanıyor.

Her iki makalenin de yayınlanması, Fed’in araştırma ekibinin bugüne kadar kamuoyuna açıkladığı araştırmalara dayanıyor. Geçmişteki konular arasında daha geniş stablecoin kullanımının potansiyel riskleri yer alıyor. Ayrıca, getirileri ile ABD sakinlerinin kripto para birimi alışkanlıklarına değiniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Bu Kripto Para Piyasaları Konusunda Uyardı!