Reklamı kapat

5 Analist, FED Sonrası Bomba Altın Tahminleri Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
17 görüntülenme
5 Analist, FED Sonrası Bomba Altın Tahminleri Yaptı!

ABD Merkez Bankası’nın son politika toplantısı tutanakları, daha yavaş faiz artırımı sinyali verdi. Bunun ardından altın fiyatları, Perşembe günü kilit 1.750 dolar seviyesinin üzerine sıçradı. Analistlerin altın tahminleri ve piyasa yorumlarını okuyucularımız için derledik.

FOMC tutanakları yavaşlamayı işaret etti, altın yükseldi

Spot altın, yazı sırasında %0,3 artışla 1.754,49 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,5 artışla 1.755,00 dolara yükseldi. Yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Bu yüzden piyasalar, Fed’in faiz artışlarına ilişkin ipucu sağlayan FOMC tutanaklarını yakından izler.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed’in 1-2 Kasım tarihli toplantısının tutanakları Çarşamba günü yayımlandı. Tutanaklar, politika yapıcılarının önemli çoğunluğunun, faiz artırımlarının hızını düşürmenin uygun olacağı konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Singapur’daki Indigo Precious Metals’in genel müdürü David Mitchell, şu açıklamayı yapıyor:

FOMC tutanakları ve faiz artırımlarındaki yavaşlamanın metal piyasalarını Asya’da yukarı ittiğine dair piyasalarda bir tepki var.

Altın tahminleri

ANZ Bank altın tahminleri

Altına daha fazla destek sağlayan dolar, Fed tutanaklarının ardından genel olarak daha fazla düştü. Bu da altını off-shore alıcılar için daha ucuz hale getirdi. Bu arada, Fed fon vadeli işlemleri, Aralık toplantısında 50 bps oran artışını %85 olasılıkla fiyatlıyor. Ancak, ANZ analistleri bir notta, 2023’ün başlarına kadar artan reel faizlerin, getiri sağlamayan altın için zorlu bir zemin olmaya devam edeceğini söylüyor.

Bununla birlikte ANZ’ye göre, 2023’te yoğunlaşan durgunluk ve jeopolitik riskler, gelişmekte olan piyasaların güçlü fiziksel talebi ve döviz rezervlerini çeşitlendirmeye çalışan merkez bankalarının rekor yüksek alımları, altının hala reel faizler karşısında daha iyi performans sergileyeceğini gösteriyor.

Altın tahminleri

“Altın, bir rahatlama rallisinde yükseldi”

New York Heraeus Precious Metals’den Tai Wong, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Fed tutanakları şahin sürprizler içermiyor. Ayrıca, artış hızının Aralık ayında 50 bps’e düşeceğini onaylıyor. Bunların etkisiyle altın, bir rahatlama rallisinde yükseldi. Finansal piyasalar, Fed’in aşırı sıkılaştığına inanıyor. Bu nedenle, Fed’in son iki haftadaki yorumlarına göre gerçek bir sürpriz içermeyen tutanakları güvercin bir tavırla yorumluyor.

“Artık altın piyasası üzerinde dolaşan kara bir faiz artışı bulutu yok”

Fed’in 1-2 Kasım tarihli toplantı tutanaklarına göre, daha yavaş bir adım, FOMC’un maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine yönelik ilerlemeyi değerlendirmesine izin verecek. High Ridge Future’da metal ticareti müdürü David Meger, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu faiz oranı artışlarının büyük bir kısmını zaten piyasa hesaba katmıştı. Bunu bildiğim için, artık altın piyasası üzerinde beliren kara bir faiz oranı artışı bulutu olmadığını söyleyebilirim.

Altın tahminleri

Credit Suisse altın tahminleri

Altın, 200 Günlük Hareketli Ortalama (DMA) tarafından 1.801 dolar ile sınırlı kalmaya devam ediyor. Credit Suisse stratejistlerinin raporuna göre, Haziran’ın en yüksek seviyesi olan 1.877 dolara doğru daha fazla kazanç için burada bir hareket gerekiyor. Stratejistler, altın tahminleri için şu seviyelere dikkat çekiyor:

Piyasaya yeniden aşağı yönlü ivme kazandırmak için 55DMA’nın 1.685 doların altına geri kırılması gerekiyor. Sonraki destekler, 1.560 dolarda görülen 2015/2020 yükseliş hareketinin %50’sini yeniden izlemeden önce, son yılın en düşük seviyesi olan 1.614 dolarda görülüyor. Haziran ayının en yüksek seviyesi olan 1.877 dolara doğru potansiyel bir yükseliş için kapıyı açmak ve ayrıca geniş bir konsolidasyon aşamasını yeniden ileri sürmek için 1.801 dolardaki 200DMA’nın üzerine çıkması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

4 Altcoin Analisti, 3 Coin Belirledi
4 Altcoin Analisti, 3 Coin Belirledi: Yüzde 500 Yapabilir! Bitcoin fiyatı 17.000 dolar altında zaman geçirmek zorunda kaldıkça, altcoin analistleri fiyat tahminlerinde sıkışıyor. Analistler son günlerde neler söylüyor hızlıca göz atalım. Santiment analistleri, altcoin piyasası kayıpları sürdürürken Solana için toparlanma öngörüyor Firma analistleri, düşüş hissiyatı Solana’nın...
Buğra Çağlar 2 hafta önce