FED Tutanakları Açıklanacak! Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
698 görüntülenme
FED Tutanakları Açıklanacak! Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

2023’e girerken Bitcoin’in fiyatı hala negatifte. Ancak, bu hafta Bitcoin’de göz önünde bulundurulması gereken birkaç gelişme var. Ocak ayının ilk haftasında, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri beklenmekte. Bu nedenle piyasalar oldukça sessiz. Bu sırada, yarın, ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantı tutanakları açıklanacak. İşte detaylar…

Fed tutanakları yarın açıklanıyor

Yarın Türkiye saati ile 22.00’de açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarında, bankanın gelecek dönem para politikasına ilişkin olası ipuçları aranmakta. Bunun yanı sıra enflasyon ve iş gücü piyasası verileri gündemi etkiliyor. Bu verilerin hafta boyunca varlık fiyatlarında volatiliteyi artırması bekleniyor. Diğer yandan, 2023 başlarken, Bitcoin’in temel topluluğu normal bir şekilde devam ediyor. Madenciler, 3 Ocak’ta yapılacak zorluk ayarlaması iki hafta önce elde edilen kârları silip süpüreceğinden, BTC fiyat performansı üzerinde baskı hissetmeye devam ediyor.

Fed Yetkilisinden Önemli Kripto Para Uyarısı!

BTC.com’a göre madencilik zorluğunun 19 Aralık’ta yüzde 3,27 oranında artmasının ardından bu hafta yüzde 3,52 oranında azalması beklenmekte. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşılmayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Aralık ayının ikinci yarısında toplanan istatistikler, tipik bir ağ üyesi için kasvetli bir tablo çizdi. Hash rate (madenciliğe tahsis edilen toplam işlem gücünün bir göstergesi) yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Bitcoin’de volatilite eksikliği var

Bitcoin’de haftalardır volatilite yok. Bu nedenle, sahiplerinin satmak için bir nedenleri yok. En güncel zincir verileri bunu destekliyor gibi duruyor. Spekülatörler Bitcoin satın almayı durdurduğu için BTC arzının atıl durumda olduğunu gösteriyor. On chain bir analiz şirketi olan Glassnode’un verileri, cüzdanında son beş ila yedi yılda durgun olan arz miktarının bu yılın Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koyuyor.

Analistler Seçti: Binance'deki Bu 5 Altcoin Ralli Yapabilir!

Dürtüsel spekülatif ticaretin eksikliğinin bir göstergesi olarak, arz yaşlandıkça dolaşımdaki kısa vadeli coin hacmi düşüyor. Glassnode’a göre, Bitcoin arz miktarı, en son üç ila altı ay önce aktif olduğu zamana kıyasla beş yılın en düşük seviyesinde. Üç ila beş yıllık tedarik faaliyeti, bir yılda görülmemiş bir seviyeye geriledi. Bu yazı yazılırken, bir Bitcoin’in değeri 16.743 dolar ve 24 saatlik işlem hacmi 11.3 milyar dolar.

Analist, Bitcoin için yüzde 110 yükseliş bekliyor

Diğer yandan, bazı analistlerin beklentileri, Bitcoin için olumlu olmaya devam ediyor. Örneğin kripto analisti Michaël van de Poppe, Bitcoin’in (BTC) bu yıl nasıl performans gösterebileceğine dair tahminlerini ortaya koyuyor. Van de Poppe, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda büyük bir artış için hazırlanabileceğini söyledi. Yatay piyasalarda potansiyel geçici dip olasılığına işaret etti. Yükselişlerin ve enflasyon düşüşünün duraksaması ile BTC’de 30-35 bin dolara işaret etti.  Ayrıca analist, “2024-2025 devasa boğa döngüsü, Bitcoin 250.000-300.000 dolar arasında,” ifadelerini kullandı.

Hafta İçinde Bu 5 Altcoin'e Dikkat Edin: Fırlayabilirler!

Kriptokoin.com verilerine göre şu anda, Bitcoin 16.665 dolardan el değiştiriyor. Bu da BTC’nin analistin tahminine ulaşması durumunda yüzde 110’un üzerinde kazanç sağlayabileceğini gösteriyor. Kısa vadede Van de Poppe, Bitcoin’in hızlı bir ralli için hazır göründüğünü söylüyor.  “Belirli bir pozisyonda değilseniz, 16.600 dolarlık alanı kovalıyor olurdum.” diyor.  Kısa vadede analistin hedefleri 17.000-17.100 dolar civarında.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

6 Analist, Bitcoin İçin Dip ve Zirve Tarihini Açıkladı!
6 Analist, Bitcoin İçin Dip ve Zirve Tarihini Açıkladı! Popüler kripto para analistleri, 2023 yılına girdiğimizde Bitcoin için yaptıkları dip ve zirve tahminlerini paylaştılar. Bitcoin %140 artışa geçecek Erik Voorhees, 2022’yi düşünürken Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusuna ne zaman çıkacağını tahmin ediyor. Bankless podcast ile yaptığı...
Emre Borsan 4 hafta önce