Reklamı kapat

Fed Tutanakları Yayımlandı: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Vural Erkan
Vural Erkan 6 gün önce
0 görüntülenme
Fed Tutanakları Yayımlandı: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Federal Reserve, piyasaların odağındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Kasım ayı toplantısının tutanaklarını yayımladı. Fed tutanakları, çoğu katılımcının, daha yavaş faiz artırımlarının konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Bunun ardından altın fiyatları biraz ivme kazandı. Kripto para piyasası ise temkinli bir tepki gösterdi. Tutanakların ayrıntıları ortaya çıktıkça, tepkilerin boyutunun değişmesi mümkün.

Fed tutanakları güvercin mi yoksa şahin mi?

Federal Reserve, yürüyüş rotasına ve hızına ilişkin ipuçları sağlayan Kasım ayı Fed tutanaklarını yayımladı. Belge, çoğu katılımcının, daha yavaş faiz artırımları konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Politika yapıcılar, bunun FOMC’nin hedeflerine yönelik ilerlemeyi daha iyi değerlendirmesine izin vereceğini söylüyor. Tutanakların ardından altın fiyatları, ABD seanslarında yükseldi ve günlük zirvelerini vurdu. Haftanın ABD verileri, FOMC toplantı tutanaklarının ABD para politikası konusunda biraz güvercin olduğunu gördü. Aralık altını en son 5,70 dolar artışla 1.745,50 dolara yükseldi.

Böylece FOMC tutanakları, FOMC üyelerinin faiz artış hızını yakında yavaşlatmanın uygun olacağını düşündüğünü gösterdi. Ancak, daha önce beklediklerinden daha yüksek bir nihai Fed fon oranı da görüyorlar. Bazı Fed yetkilileri, Fed’in para politikasını gereğinden fazla sıkılaştırabileceğinden endişeliydi. Her zaman olduğu gibi, traderlar Fed para politikasının gelecekteki yolu ve zamanlaması hakkında herhangi bir yeni ipucu içerip içermediğini görmek için tutanaklara bakıyorlardı.

Fed tutanakları

FOMC tutanaklarından öne çıkanlar

Fed, 1-2 Kasım toplantısında politika faizini üst üste dördüncü kez 75 baz puan artırdı. Bu toplantı sonuçları, yetkililerin, ekonomi daha pahalı kredilere uyum sağlarken, faiz artışlarını önden yüklemeyi bırakabileceklerini gösterdi. Ayrıca, daha küçük, daha bilinçli adımlar atabileceklerinden büyük ölçüde memnun olduklarını ortaya koydu. Fed yetkililerinin ‘önemli çoğunluğu’ faiz artışlarının ‘yakında’ yavaşlamasını bekliyor. Bu nedenle, tutanaklarda şu açıklama dikkatleri çekiyor:

Daha yavaş bir adım … FOMC’un maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine yönelik ilerlemeyi değerlendirmesine izin verecektir. Para politikası eylemlerinin ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkilerinin belirsiz gecikme ve büyüklükleri öne sürülen nedenler arasında yer aldı.

Fed tutanakları, aynı zamanda, politika yapıcıların enflasyonda gözle görülür çok az ilerleme olduğunu ve oranların hala artırılması gerektiğini kabul ettiklerini gösterdi. Bununla birlikte, hızlı politika sıkılaştırmanın ekonomik büyüme ve finansal istikrar üzerinde oluşturabileceği riskler konusunda Fed içinde yükselen bir tartışmayı da açığa çıkardı.

Fed Tutanakları

Birkaç katılımcı, daha yavaş faiz artırımlarının finansal sistem üzerindeki riskleri azaltabileceğini söyledi. Bazı katılımcılar ise Fed’in politika sıkılaştırma hızında herhangi bir yavaşlamanın “enflasyon baskılarının önemli ölçüde gerilediğine dair daha somut işaretler” beklemesi gerektiğini kaydettiler.

Fed’in tercih ettiği tedbire göre, enflasyon %2 hedefinin üç katından fazla seyretmeye devam ediyor. Son veriler enflasyonun artık zirveye ulaştığını gösteriyor olsa da, fiyat baskılarındaki yavaşlama kademeli olacak. Ayrıca tutanaklar, “Pek çok katılımcı, Komite’nin hedeflerine ulaşmak için gereken federal fon oranının nihai seviyesi hakkında önemli bir belirsizlik olduğu yorumunda bulundu,” açıklamasına yer verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin'in Dibe Vuracağı ve ATH Yapacağı Tarih Açıklandı!
Bitcoin’in Dibe Vuracağı ve ATH Yapacağı Tarih Açıklandı! Pantera Capital’a göre, bir sonraki halving döngüsünden sonra Bitcoin (BTC) 149.000 dolara ulaşacak. Bu arada, 7 yıldır uykuda olan bir Bitcoin balinası harekete geçti. Pantera’nın Bitcoin dip ve zirve tahminleri En büyük varlık yönetimi şirketlerinden olan Pantera...
Vural Erkan 6 gün önce