Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!

Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!
Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları Federal Reserve’in faiz indirimi beklentileriyle yükseldi. Beklenenden düşük gelen enflasyon verileri olası faiz indirimini destekliyor. Çin’den gelen güçlü talep altının görünümünü destek sağlıyor.

Faiz indirimi beklentileri altın fiyatlarını yükseltiyor

Altın fiyatları, Fed’in faizleri indireceği beklentilerinin artmasıyla üst üste ikinci haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD tüketici fiyatları Nisan ayında beklenenden daha az arttı. Böylece, enflasyonun düşüş eğiliminde olması nedeniyle Eylül ayında faiz indirimine gidileceği yönündeki umutları güçlendirdi. Nisan ayında büyüme göstermeyen perakende satış verileri, iç talebin soğuduğuna işaret ederek parasal gevşeme olasılığını daha da destekliyor.

ABD Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında %0,3 oranında arttı. Böylece, önceki iki aydaki %0,4’lük artışın gerisinde kaldı. Bu gelişme, enflasyonist baskıların potansiyel olarak hafiflediğine işaret etti. Yıllık TÜFE artışı ise %3,4 ile Mart ayındaki %3,5’lik artışın biraz altında kaldı. Özellikle, barınma ve benzin maliyetleri TÜFE artışına önemli ölçüde katkıda yaparken, gıda fiyatları değişmedi. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE de %0,3 oranında arttı. Bu da sağlık ve kişisel bakım gibi sektörlerde süregelen enflasyonu yansıttı.

Kritik Veriler Bekleniyor: Altın Fiyatları Nasıl Tepki Verecek?

Ekonomik göstergelerin piyasa güveni üzerindeki etkisi

Piyasanın faiz indirimi beklentisi arttı. Son verilerden önce %69 olan Eylül ayı için %73’lük bir olasılık fiyatlandı. Fed’in gösterge faiz oranını mevcut %5,25-%5,50 aralığında sabit bırakma kararı, karışık ekonomik sinyallerin ortasında temkinli yaklaşımın altını çiziyor. Analistler, özellikle işgücü piyasasının soğuma işaretleri göstermesiyle birlikte enflasyonun kademeli olarak Fed’in %2’lik hedefine doğru ilerlemesini bekliyor.

Talep tarafında, Çin’deki güçlü perakende talebi ve emlak sektörünü istikrara kavuşturma çabaları altın fiyatlarını destekledi. Ancak, başta Çin Merkez Bankası olmak üzere merkez bankası alımları, altın fiyatlarının rekor seviyeye ulaştığı Nisan ayında yavaşladı. Altın fiyatlarının 2024 başından bu yana %15 artması gibi arz yönlü faktörler, artan işletme maliyetlerine rağmen altın madencileri için kâr marjlarını sağlıklı tuttu.

Altın fiyatları tahmini: Boğalar daha güçlü!

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Faiz indirimleri için elverişli koşullar ve Çin gibi kilit piyasalardan gelen talebin devam etmesi nedeniyle altın fiyatlarının yakın vadede yükseliş eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Enflasyon endişeleri devam ediyor. Bununla birlikte, parasal gevşeme olasılığı altın için yükseliş görünümü sağlıyor. Ayrıca, traderlar merkez bankasının daha fazla eylemde bulunmasını bekledikçe fiyatların yüksek kalması muhtemel.

Altın fiyatları günlük grafik

Altın fiyatları Cuma günü yükselişe geçti. Şimdi kısa vadeli bir pivottan 2.354,47 dolardan hemen destek gördü. Ara yükseliş trendi, 50 günlük hareketli ortalama olan 2.288,35 dolar tarafından kontrol ediliyor. Bunu 2.277,34 dolardaki kısa vadeli dip desteği takip ediyor. Mevcut yukarı yönlü ivme devam ederse, 2.397,52 dolarlık minör direnç üzerinden bir artış arayın. Yukarı yönlü ilk önemli hedefler 2.497,12 dolardaki küçük tepe ve 2.431,59 dolardaki ana tepe.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Fed Faiz İndirimi Umutları Artıyor: Altın Bu Seviyelere Bakıyor!