Fiat Paraya Yakında Gülecekler!

0 görüntülenme

Tip Draper özellikle 20 dolarlık Bitcoin yatırımının yalnızca üç yılda yüzde bin artmasıyla Bitcoin hakkında kendinden emin olmaya devam ediyor. Draper’ın şimdiki tahminlerine göre ise önümüzdeki beş yılda fiat para olarak bilinen şimdiki kullandığımız para öyle işe yaramaz olacak ki, gülünecek hale gelecek.

Teknoloji yatırımcısı olan Draper; Skype, Tesla ve Twitter gibi kurumları destekleyerek adeta bir servete ulaştı. İlk olarak 2014 yılında bir devlet müzayedesinde Silk Road’dan haczedilen 30,000 Bitcoin’i alarak başladı.

Stoklara gülmeyin

Draper bebek ICO girişimi Tezos’un skandala karışmasından ve toplu davaya yol açmasından sonra bile savunmaya devam ederken, aynı zamanda dijital paraların atası olan Bitcoin’le ilgili Forbes’a kendinden emin bir demeç veriyor:

“Beş yıl içinde, eğer fiat parayı kullanmaya devam ederseniz, size güleceklerdir. Bitcoin ve diğer kripto paralar o kadar revaçta olacak ki, fiat paralara ihtiyaç duyulmayacak bile.”

Bitcoin ve diğer kripto para piyasasının değeri yakın bir zamanda 200 milyar dolara ulaşarak Wall Street’in tekrar Bitcoin’le ilgili gelecek vaad ederek insanları daha da heyecanlandırdı. Her ne kadar küresel anlamda fiat paranın değeri trilyonlarca dolar olsa da, Bitcoin bu sene %600’ün üzerinde artarak fiat paraya doğru adeta bir roket gibi ilerliyor.

Fiat sınırı

Draper ayrıca fiat sisteminin nasıl limitlerinin olduğunu ve aynı limitlerin günümüzün ileri görüşlü ve yenilikçi nüfusu için de geçerli olduğunu açıklıyor.

Herhangi bir para birimi için sınırları geçmek kimse için memnun edici veya kolay bir şey değil. Örneğin Nijerya Naira’sının değeri siz sınırı geçtikten sonra %30 düşüyor. Arjentin’in dışında yerel para birimi olan peso neredeyse değersiz, ve bu durumlar başka ülkeler için de geçerli.

Zimbabwe ve Venezuela’da para birimlerinin değeri neredeyse yok oldu, yıkılmanın neredeyse eşiğinde; ve Bitcoin ise yıkılmış parçaları toplamak için bir hamle yapıyor.

ICO’lar için bir gelecek

Draper’ın adı Tezos tarafından lekelenmiş olsa da, halen altcoin‘ler ve ICO’larda bir gelecek görüyor. Yüzlerce hatta binlerce farklı dijital paranın olacağını söyleyen bilyoner ayrıca ekliyor:

“Hepsinin birbiriyle ilişkisi olacak ve hepsi arasında bir döviz kuru olacak. Benim tahminim hepsi sahip olduğunuz tek bir cüzdan etrafında toplanacak ve örneğin Starbucks’tan bir kahve aldığınızda cüzdanınız hangisinin en çok değeri varsa onla ödeme yapacak.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Trump Hedeflerinden Çok Uzak Merkezi Almanya’da bulunan Berenberg Bankası‘nın Başekonomisti Holger Schmieding, dünya ekonomisinin bu yıl beklenenden daha hızlı büyüdüğünü kaydetti. Schmieding, Donald Trump’ın çok fazla ses çıkardığını ancak çok az şey yaptığını ifade ederek, henüz bir ticaret savaşının başlamadığını söyledi. Trump yönetiminin...
Serkan Eser 10 Kasım 2017