Reklamı kapat

Finlandiya Merkez Bankası Danışmanından Dijital Para Açıklaması

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 12 Temmuz 2018
72 görüntülenme

Finlandiya’nın merkez bankasının (BoF) danışmanı, son zamanlarda “dijital para birimi kavramının yanlış anlaşıldığını göstermeye” çalışarak, Bitcoin gibi kripto paralarla ilgili 17 sayfalık bir rapor yayınladı.

Finansal kurumun dijitalleşme başkanı Aleksi Grym, “Dijital para birimlerinin büyük yanılsaması” başlıklı raporda, kripto paranın gerçek para türleri olmadığını, daha çok “var olmayan varlıklar için muhasebe sistemleri” olduğunu söyledi. Grym raporunda şunları dedi:

“Bu yazı, dijital para ve para anlayışımızı açıklığa kavuşturmak için bir girişimdir. Dijital para kavramı hakkında yanlış düşünceler olduğunu ileri sürüyorum. Benim argümanım, dijital para birimlerinin aslında hesaba dayalı defter sistemleri olduğu ve diğer finansal kayıt tutma teknolojisinden önemli ölçüde bir farklı olmadığı gözlemine dayanmaktadır.”

Bitcoin‘in kullanım değeri olup olmadığı konusunda Grym, para transfer edememesi yüzünden en büyük hedefine ulaşmadığını söyledi.

Grym, raporunda, Bitcoin madencilerinin geleneksel bir bankada muhasebecilere benzediğini ve bir finans kurumunun merkezileştirilmiş kütüğünün amiral gemisi olan kripto paranın blokzincirine benzediğini belirtiyor.

Kripto Hakkında İyimser

Ona göre, kripto paraların kullanımı ile geleneksel bir finans kurumunun arasındaki tek fark, merkezi olmayan muhasebe defterinin bir bilgisayar ağı arasında dağıtıldığı ve sistemlerin ne yaptığı konusunda pratik bir fark olmadığıdır.

Kripto paranın geleceğinden söz eden Grym, para birimlerini arkada bırakmaya dair hiçbir belirti olmadığını iddia ederek, kripto para birimini benimsemenin “bugün sahip olduğumuz parasal kurumlara kıyasla iyi bir gelişme olacağını” öne sürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Vitalik Buterin: Plasma Neredeyse Hazır! Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin sharding teknolojisi ile birlikte sıkça sözünü ettiği Plasma teknolojisinin hayata geçirilebilmesine çok az kaldığını söyledi. Buterin ayrıca en az üç implementasyonu daha bünyelerine ekleyeceğini belirtti. 24 yaşındaki genç kripto yaratıcısı bu yorumunu geleneksel...
Mert Kaya 12 Temmuz 2018