Finlandiya: Yetkililer 2.000 Bitcoin’i Nasıl Saklayacağını Bilmiyor

Türkü Karacan
Türkü Karacan 22 Şubat 2018
2 görüntülenme

Bloomberg’in yayınladığı 20 Şubat Salı tarihli Hazine Müsteşarlığı raporuna göre, Finlandiya’daki yetkililer 2016 yılında el konulan 2.000 Bitcoin’in depolanması için bir araç tasarlıyor.

Bloomberg’e göre, Hazine yönergelerini gerekçe göstererek, yetkililerin 22.8 milyon dolarlık Bitcoin’i çevrimdışı soğuk depolarda saklamak yerine sanal ortamda saklamaları yasaklandı.  Fin yetkililer, ele geçirilen Bitcoin’i bu noktaya kadar nasıl depoladıklarına dair yorum yapmaktan kaçındılar.

Daha önce ele geçirilen paralar üzerine yazılmış mevcut tüzükler bu sorunu çözemiyor.

Bloomberg, bir hazine kaynağından yola çıkarak, Fin hükümetinin, bu davadaki yetkilileri, Bitcoin’i veya başka bir kripto varlığı para birimi olarak değerlendirmelerini yasakladığını ortaya koydu.

Hazine, ticaret borsalarını güvenilir kabul etmediği için, 2.000 Bitcoin Finlandiya devleti tarafından açık artırma ile avroya çevrilecek. Bu, ceza soruşturmalarında elde edilen kripto paraların devlet tarafından açık artırmaya sunulduğu ilk durum olmayacaktır. Bulgaristan’da bir suç örgütünün yakalanması sırasında yetkililer, hükümetin milli borcun bir kısmını ödemek için kullanmayı planladığı 213.519 Bitcoin, yani yaklaşık 8.187.689 TL ele geçirdiler.

Utah eyaletinde önemli bir uyuşturucu satıcısının tutuklanması sırasında Mareşal ofisi, cezalandırma soruşturmalarında ele geçirilen 3.813 Bitcoin’e açık artırma emri verdi. O dönemde Mareşal’in toplamı ticari borsalarda yaklaşık 50 milyon dolar değerindeydi.

Aaron Wood

cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

PayPal Yöneticisi: Bitcoin Popüler Bir Ödeme Aracı Haline Gelecek PayPal’ın finans direktörü John Rainey, 19 Şubat’ta The Wall Street Journal’e verdiği demeçte Bitcoin’in ileride popüler bir ödeme aracı haline geleceğini söyledi. Röportajın “Kripto Faktörü” başlıklı kısmında Rainey, 2015 yılında Braintree platformunda Bitcoin’i kabul ederek bu alandaki...
Ömer Taha Gülberk 22 Şubat 2018