Reklamı kapat

FINRA Kripto Para İncelemesi Başlattı! Neleri Kapsıyor?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
102 görüntülenme
FINRA Kripto Para İncelemesi Başlattı! Neleri Kapsıyor?

ABD düzenleyicisi FINRA, kripto para şirketlerinden bu yıl 1 Temmuz ile 30 Eylül arasında “tüm bireysel iletişimlerini” devretmelerini istedi. Özdenetim organı, duyuruyu Cuma günü yaptı. Hamle, FINRA’nın kripto borsası devi FTX’in çalkantılı çöküşünün ardından kripto pazarlama uygulamalarını sıkılaştırmasıyla geldi. İşte detaylar…

FINRA, kripto para şirketlerinden bilgi talep etti

Aracılık hizmetlerine yönelik bir ABD özdenetim kurumu olan FINRA, kripto paralara yönelik bir adım attı. “Firma uygulamalarına yönelik bir inceleme yürüttüğünü” söyledi. Duyuruya göre, kripto firmalarının bu yıl 1 Temmuz ile 30 Eylül arasında dağıtılan kripto varlıklarıyla ilgili tüm bireysel iletişimini sağlaması gerekiyor. Bu, herhangi bir yazılı (elektronik dahil) iletişimi kapsıyor. Ayrıca “video, sosyal medya, mobil uygulamalar ve web sitelerinin genellikle bu iletişim kategorisine girdiğini” belirtiyor.

'Büyük Düşüş Olacak' 2 Analist: Bu 5 Altcoin'den Alın!

Ayrıca şirketlerden ilgili döneme ilişkin “uyum politikaları, kılavuzlar, eğitim materyalleri, uyum bültenleri” gibi diğer yazılı talimat vermeleri istendi. Düzenleyicinin “incelemeleri”, kripto endüstrisi için uygun düzenleyici yanıtlar bulmak amacıyla bilgi toplamayı amaçlıyor. FINRA, duyuruyu 32 milyar dolarlık kripto borsası FTX’in çökmesinin ardından yaptı. Söz konusu duyuru, borsanın çöküşüyle binlerce yatırımcıyı ve tüm kripto pazarını etkilemesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

FINRA’nın duyurusu FTX çöküşünden sonra geldi

FTX’in düşüşü, LUNA’nın Mayıs ayındaki patlamasıyla birlikte kripto endüstrisindeki en kötü olay olarak görülmekte. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX’in tüm para çekme işlemlerini durdurması ve Binance ile bir kurtarma anlaşması yapmaya çalışmasının ardından neredeyse iki hafta geçti. 7 Kasım’dan bu yana, kripto yatırımcıları yaklaşık 220.000 Bitcoin’i borsadan çekti. FTX’e maruz kalan borsalardaki token sahipleri, fonlarını çekme çabalarını artırıyor.

Platforma maruz kalan bazı işletmeler, likidite korkusuyla para çekme işlemlerini çoktan askıya aldı. FTX ile alakası olmayan bazı platformlar da yaşananların ardından çekme işlemlerini durdurdu. Bunların arasında Genesis, AAX gibi kripto platformları yer alıyor. Kripto borsasının sıkıntıları ilk olarak ayın başında, borsanın yerel tokeni FTT’nin yine Sam Bankman-Fried tarafından kurulan FTX’in kardeş firması Alameda Research’ün bilançosunun çoğunluğunu oluşturduğunun ortaya çıkmasıyla başladı.

Bu, Binance’in tüm FTT varlıklarını satma kararıyla birleştiğinde, büyük bir satışı tetikledi. Ardından en büyük kripto borsalarından birinde likidite sıkışıklığına yol açtı. Bu yılın başlarında FINRA, endüstrinin hızlı büyümesinin ortasında kripto düzenlemelerinde bazı değişiklikleri araştırdığını söyledi. Düzenleyici, kriptonun “düzenleyici yapısını temelden değiştirmeye” çalışmadığını belirtti. Özellikle reklam ve açıklama açısından “erken aşamada, konsepte yönelik bir bildirim” yayınlamayı amaçladığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

En son açıklamalara göre, kripto para alanında bilindik isimlerden olan Anthony Scaramucci, FTT'ye 10 milyon dolarlık yatırım yaptı. FTX Venture, SkyBridge Capital'in yüzde 30 hissesini satın aldığında Scaramucci, FTT'ye 10 milyon dolar yatırdı. Şimdi ise bundan pişman olduğunu dile getiriyor. İşte detaylar...
Kripto Para Milyarderi Pişman: O Altcoin’den Yüklüce Aldı! En son açıklamalara göre, kripto para alanında bilindik isimlerden olan Anthony Scaramucci, FTT’ye 10 milyon dolarlık yatırım yaptı. FTX Venture, SkyBridge Capital’in yüzde 30 hissesini satın aldığında Scaramucci, FTT’ye 10 milyon dolar yatırdı. Şimdi ise bundan pişman...
Aslı Dinçer 1 hafta önce