Analiz Firması, O Altcoin Sahiplerini Uyardı: Yakından İzleyin!

Analiz Firması, O Altcoin Sahiplerini Uyardı: Yakından İzleyin!
Analiz Firması, O Altcoin Sahiplerini Uyardı: Yakından İzleyin!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veri sağlayıcı CryptoQuant tarafından hazırlanan bir rapora göre, hızlı büyüyen bir altcoin ve stablecoin olan USDe’nin sahipleri, negatif finansman oranlarıyla ilişkili riskleri azaltmak için projenin rezerv fonunu yakından izlemeli.

CryptoQuant, altcoin USDe konusunda uyardı

USDe’nin arkasındaki şirket olan Ethena Labs, platformlarında USDe veya diğer stablecoin’leri stake eden yatırımcılara yıllık %17,2 oranında kazançlı bir getiri (geçen haftanın hareketli ortalaması) sunmakta. Bu cazip getiri, tokenize bir “nakit ve taşıma” ticaret stratejisi aracılığıyla üretilmekte. Bu strateji, eş zamanlı olarak bir varlığın satın alınmasını ve aynı varlığın finansman ödemelerini yakalamak için kısa devre edilmesini içerir.

Fonlama oranları, türev sözleşmeleri ile bunların dayanak varlıkları arasındaki fiyat paritesinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Boğa piyasasında, uzun pozisyon sahipleri short pozisyonlar öderler ve düşüş dönemlerinde bunun tersi de geçerlidir. Ancak CryptoQuant, uzun süreli negatif fonlama oranlarının USDe için önemli bir zorluk teşkil ettiği konusunda uyarıyor. Fonlama oranları negatife döndüğünde Ethena‘nın short pozisyonları, uzun pozisyon sahiplerine önemli miktarda ödeme yapmak zorunda kalacak.

Ethena, coinin stabilitesi için fon ayırdı

Bu potansiyel sorunu çözmek için Ethena, sermayeyi bir rezerv fonuna ayırdı. Bu fon bir tampon görevi görüyor. Zira short pozisyonlarda para kaybı yaşansa bile USDe’nin dolara sabit kalmasını sağlıyor. Ancak CryptoQuant, rezerv fonunun kapasitesinin USDe’nin piyasa değerinin büyümesiyle orantılı olarak artması gerektiğini vurguluyor.

MATIC Coin ve O 5 Kriptodan Sıcak Haberler Var!

Rapor, Merge yükseltmesi ve FTX’in çöküşü gibi önemli olaylara işaret ediyor. Bunların ardından Ether (ETH) fonlama oranlarının tarihsel örneklerini aktarıyor. Ethena’nın 32,7 milyon dolarlık mevcut rezerv fonunun, yalnızca USDe’nin piyasa değerinin sırasıyla 4 milyar dolar ve 3 milyar doların altında kalması durumunda negatif finansman ödemelerini sürdürmek için yeterli olacağının altını çiziyor. USDe’nin piyasa değeri, piyasaya sürülmesinden sadece iki ay sonra zaten 2,3 milyar dolara yükseldi.

Yatırımcılara izleme görevi düşüyor

CryptoQuant ayrıca Ethena’nın elde edilen gelirinden bahsediyor. Rezerv fonuna tahsis edilen kısmını temsil eden “tutma oranının” önemini vurguluyor. Rapor, USDe‘nin ayı piyasası sırasında istikrarı koruyabilmesine işaret ediyor. Bunun için tutma oranının %32’nin üzerinde kalması gerektiğini öne sürüyor. Bu, rezerv fonunun aşırı negatif fonlama oranları dönemlerine dayanacak kadar sermaye biriktirmesini sağlayacaktır.

Uzman Görüşü: Bu 5 Düşük Fiyatlı Altcoin 100X Potansiyele Sahip!

Temelde USDe’nin sunduğu yüksek getiriler bir risk katmanını da beraberinde getiriyor. Tokenize nakit-ve-taşıma stratejisi kazançlı duruyor. Ancak negatif fonlama oranlarına karşı kırılganlığı, rezerv fonunun sağlığının yakından izlenmesini gerektiriyor. Yatırımcıların USDe varlıklarıyla ilgili bilinçli kararlar alabilmeleri gerekiyor. Bunun için Ethena’nın tutma oranı ayarlamaları kritik. Ayrıca kullanıcıların genel piyasa koşulları hakkında bilgi sahibi olmaları tavsiye ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Analiz Firması, O Altcoin Sahiplerini Uyardı: Yakından İzleyin!