Önümüzdeki Aylarda Fiyatını Katlayacak 5 Altcoin Açıklandı! 

Önümüzdeki Aylarda Fiyatını Katlayacak 5 Altcoin Açıklandı! 
Önümüzdeki Aylarda Fiyatını Katlayacak 5 Altcoin Açıklandı! 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain teknolojisinin, katkıda bulunanların katkılarını sürdürmeye teşvik edildiği güvenilir, merkezi olmayan dosya paylaşım ağları oluşturmak için kullanılması mümkün. Token tabanlı bir ödül mekanizması sayesinde hizmetlerini ağa sunan her zaman yeterli sayıda node vardır. Kripto uzmanı Will Izuchukwu, Temmuz 2022’de izlenecek en iyi 5 Filesharing (Dosya Paylaşım) altcoin projesini inceliyor. Biz de uzmanın anlatımıyla paylaşımlarını okuyucularımız için hazırladık.

İlk altcoin projesi Storj (STORJ)

Açık kaynaklı bir bulut depolama sistemi, “depolama” olarak telaffuz edilen Storj olarak adlandırılıyor. Özünde, kullanıcı verilerini merkezi olmayan bir node ağında barındırıyor. Platform, barındırılan verileri de güvence altına almak için son teknoloji şifreleme kullanıyor.

Storj, diğer bulut depolama ağlarından çeşitli yönleriyle öne çıkıyor. Altcoin, verileri büyük veri merkezlerinde tutan standart bulut depolama çözümlerinin aksine, binlerce ayrı bilgisayardan oluşan bir ağ üzerinde çalışıyor.

Altcoin

Tardigrade’i kurarak, birkaç terabaytlık alanı olan herkesin platforma bir node olarak katılması mümkün. Tüm gereken güvenilir ve sağlam bir internet bağlantısı. Ağın verimliliği nedeniyle, ana makineler veri depolama için geleneksel bulut depolama hizmetlerini kullanmalarına kıyasla önemli ölçüde daha az ödeme yapıyor.

Storj Labs Inc., node bilgisayarlarına yüklenen kullanıcı verilerini üretmek ve korumak için Tardigrade yazılımını kullanıyor. Bu anonim node ağı sayesinde, kullanıcıların artık verilerinin gizliliğini korumak için bulut depolama hizmeti sağlayıcılarına güvenmeleri gerekmiyor.

İkinci proje Arweave (AR)

Arweave, merkezi olmayan bir depolama ağı. Verilerin uzun vadeli arşivlenmesi için bir platform sağlamayı amaçlıyor. Ağ öncelikle, çeşitli topluluk odaklı uygulamalar ve platformlar içeren kalıcı, merkezi olmayan bir web olan “permaweb”i barındırıyor. Kendisini “asla unutmayan topluca sahip olunan bir sabit disk” olarak tanımlıyor.

Altcoin

Arweave, ağın verilerini AR olarak adlandırılan kripto para birimini kullanarak, kalıcı olarak saklamaları için “madencilere” ödeme yapıyor. Arweave, ‘bireyler arasında ve zaman içinde yeni nesillere bilgi depolamak ve paylaşmak için kolektif yeteneği’ sağlamak istiyor. Amiral gemisi permaweb, Arweave’in ‘blockweave’ (blok örgüsü) üzerine inşa etti. Bu, her bloğun hemen öncekine ve rastgele daha eski bir blokla bağlantılı olduğu bir Blockchain teknolojisi çeşidi. Arweave’e göre bu, madencileri daha fazla veri tutmaya teşvik ediyor. Çünkü yenilerine katkıda bulunmak ve ödül almak için önceki bloklara erişebilmeleri gerekiyor.

Holo (HOT) üçünü altcoin projesi

Merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), Blockchain teknolojisini kullanmayan Holochain çerçevesi kullanılarak oluşturulan peer-to-peer Holo platformunda barındırılır. Holo, Holo Network kullanıcıları tarafından internette barındırılıyor. Bu nedenle DApp’lerin kolayca erişilebildiği bir ortam ve piyasa yeri sağlıyor. Bu şekilde, genel internet ile Holochain kullanılarak oluşturulan uygulamalar arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlıyor.

HOT

Holochain, kriptografik teknoloji endüstrisi anlamına geliyor. Holo, Holochain’le sıradan insanlar arasında bir kanal olarak hizmet etmek için tasarlandı. Proje, genel kullanıcılar için internette P2P programlarını barındırma kapasitesi gibi birçok gelişmeden bahsediyor. Ayrıca, kripto uygulamaları ve para birimlerinin manzarasında dramatik bir değişime izin vereceğini iddia ediyor. Holo Network’ün bağlı olduğu ana bilgisayarlar, Holochain kullanılarak oluşturulan DApp’lere depolama ve işleme gücü veriyor.

Dördüncü sırada BitTorrent-New (BTT) var

BitTorrent, son yıllarda daha merkezi olmayan torrent ve dosya paylaşımı için kullanılan bir P2P platformu. Resmi literatürüne göre, BitTorrent şu anda en büyük merkezi olmayan P2P iletişim protokolü. BitTorrent’in asıl amacı, yerleşik eğlence pazarını ve müşterilerin bilgi tüketme şeklini alt üst etmekti. Orijinal yaratıcı Bram Cohen, internet kullanıcılarının içeriği kendi aralarında doğrudan dağıtmalarına izin vermenin avantajlarını gördü. Bu da maliyetli ve etkisiz dağıtım ağlarını birincil hedef haline getirdi.

BTT

TRON 2018’de pazara girene kadar BitTorrent tercih edilen P2P dosya paylaşım platformuydu. TRON altında, BitTorrent’in kullanıcı tabanı hem mevcut kullanıcılarını hem de kripto para birimine ve merkezi olmayan çözümlere yönelenleri içerecek şekilde büyüdü. Yeni özelliklerden biri, kısmen BTT tokenini kullanarak çalışan BitTorrent Speed. Ek olarak BitTorrent, ticari hizmetlere doğru genişledi. Ayrıca, platformunun VPN işlevselliği ve reklamsız tarama içeren birkaç ‘premium’ sürümünü sağladı.

Son altcoin projesi Filecoin (FIL)

Filecoin’in misyonu, insanlığın en kritik bilgilerini merkezi olmayan bir veritabanında depolamak. Proje ilk olarak 2014 yılında P2P depolama ağı için bir teşvik katmanı olarak tanıtıldı. Filecoin, ağ kullanıcıları tarafından verilen sözleri takip eden bir Blockchain tarafından desteklenen açık bir protokol. İşlemler, altcoin projesinin yerel para birimi olan FIL ile yapılıyor.

Altcoin

Merkezi olmayan veri depolama, Filecoin’in hedefi. Amazon Web Services veya Cloudflare gibi merkezi bulut depolama sağlayıcılardn farklı bir yapısı var. Filecoin bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısını kullanıyor. Bu da onu almayı kolaylaştırırken, sansürlemeyi zorlaştırıyor. Filecoin gibi merkezi olmayan depolama platformları, bireylerin veri sorumlusu olmalarını sağlıyor. Ayrıca, interneti dünya çapındaki insanlar için daha erişilebilir hale getiriyor. Daha detaylı bilgi için Kriptokoin.com’un bu makalesine bir göz atınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Önümüzdeki Aylarda Fiyatını Katlayacak 5 Altcoin Açıklandı!