FOMC Kararı Öncesi Bitcoin Hangi Seviyeleri Görür?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 gün önce
313 görüntülenme
FOMC Öncesi Bitcoin Hangi Seviyelere

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyon endişeleri ve bankacılık krizi ortasında önümüzdeki hafta faiz kararını açıklayacak. Bitcoin fiyatı faiz kararı öncesinde farklı bir trend gösterebilir mi? Cevaplayalım…

Bitcoin fiyatı, önemli FOMC kararı öncesinde düzeltme görebilir mi?

SVB’nin iflas etmesinin ardından yaşanan bankacılık krizi, piyasanın önceden tahmin edilenden çok daha önce düşük faiz oranlarını fiyatlandırmasına neden oldu. Şimdi asıl kırılma noktasında FOMC, önümüzdeki hafta 21-22 Mart 2023 tarihleri ​​arasında toplanacak.

Piyasanın beklentisi, bankacılık krizi dinamikleriyle değişse de, Fed Başkanı’nın faiz artışlarının hızlanmasına ilişkin son yorumuna aykırı olduğundan, 25 baz puanlık bir faiz artışı kripto ekosistemi için pekala yükseliş olabilir. Kriptokoin.com olarak aktardığımız, 14 Mart’ta açıklanan pozitif ABD TÜFE verilerinin ardından Bitcoin fiyatı sert yükselmişti.

Analistler, Fed’in bu kez faiz artışını duraklatmayı seçebileceğini, ancak hedef olasılığın toplantı öncesinde değişebileceğini de tahmin ediyorlar. Şu anda, Fed hedef faiz oranının olasılığını ölçen CME FedWatch Aracı, bir sonraki toplantıda faizlerin %38 ihtimalle sabit kalabileceğini veya %63 ihtimalle 25 baz puanlık artış görebileceğini gösteriyor. Makro ortam ve bankacılık sektöründeki yükselen dinamiklerle, Bitcoin fiyatı toplantı öncesinde yatay hareket veya küçük bir düzeltme görebilir.

BTC için boğa sinyali olabilir mi?

CryptoQuant analisti Cristian Palusi, güncel analizlerinde, şu anda ticari bankaları rahatsız eden likidite krizlerinin Bitcoin için “uzun zamandır beklenen bir satın alma sinyali” olabileceğini öne sürdü.

Perşembe günü yayınlanan bir gönderide Palusci, zımni federal fonların politika faizlerinin, merkez bankasının 2024’ün ilk çeyreğinden Haziran 2023’e kadar faiz oranlarını ilk kez indireceğini düşündükleri zaman çerçevesini ciddi şekilde kısalttığını kaydetti.

Palusci, “Net bir satın alma sinyalini temsil eden unsurlardan biri, Silicon Valley Bank’ın iflasından ve ilgili kurtarma paketinden hemen sonra ortaya çıktı: Coinbase rallisi,” diye yazdı. Coinbase’in hisse senedi COIN, son 5 gün içinde %37’nin üzerinde arttı ve ticarete olanak sağladığı kripto para piyasası ile sıkı bir şekilde ilişkili olduğu biliniyor.

Bitcoin fiyatı önümüzdeki 10 günde farklı bir trend gösterebilir

Lider kripto mevcut bankacılık krizinde 27.000 doların üzerine sürpriz bir hamle yaptı. First Republic Bank’ın karşı karşıya olduğu sorunlarla ilgili son raporu, BTC fiyatını kritik seviyelerin üzerine çıkardığında, çöküş dalgası kripto alanına büyük ölçüde fayda sağladı.

Piyasa şu anda haber arka planı ile fiyat hareketleri arasında belirli bir uyumsuzluk olduğu bir aşamada. BTC fiyatı, er ya da geç büyük bir düzeltmeye maruz kalabilecek dev bir fiyat hareketi sergiliyor. Fiyat hala 28.500’in üzerine çıkma ve 30.000 dolar hedefine ulaşma potansiyelini taşıyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, fiyat önümüzdeki günlerde kripto piyasasının geleceğini gösteren bir dalga modeli oluşturuyor. Bitcoin (BTC) fiyatının büyük bir trader kitlesinin yüklüce satın alım yapması beklenen 21.000-21.500 dolar bölgesine düşmesi bekleniyor. Böyle bir hareket, önümüzdeki birkaç hafta içinde fiyat seviyelerini 30.000 dolar yükseltebilecek güçlü bir toparlanmayı tetikleyebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopotato

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Listeli 4 Altcoin Zirvelere
Tahmin: Binance’de Listeli Bu 4 Altcoin Zirvelere Oynuyor! Altcoin piyasasının tüm üyeleri, son birkaç aydır dar bir aralıkta sıkıştıktan sonra kriz ortamını fırsata çeviriyor. Banka iflaslarıyla 30.000 dolara yaklaşan Bitcoin (BTC) eşliğinde, Binance listeli bu 4 yüksek hacimli altcoin’de yılın yeni zirvelerine şahit olabiliriz. Lider...
Buğra Çağlar 3 gün önce