Reklamı kapat

Forbes Analisti: Bitcoin’e Dikkat Edin

Egehan Karışman
Egehan Karışman 27 Haziran 2018
0 görüntülenme

Kripto piyasasının en büyük belirteçlerinden birisi de mining (madencilik) ödülleridir. Bitcoin’in ve diğer tüm altkoinlerin değeri buna bağlıdır. Bu linkten en değerli koin ve tokenlerin üç aylık grafiğine baktığınızda bu ödüllerle yüksek oranda ilişkili olduğunu görebilirsiniz. Kriptopara dünyası bir ekosistem olduğundan bu rakamların birbirine bağlı olmadığını düşünmek oldukça güç.

Bitcoin’in değeri azaldıkça altkoinler de azalır ve eğer altkoinlerden yoğun bir sinyal alıyorsanız, demek ki Bitcoin’in arkasında neler olup bittiğinin farkındasınız demektir.

Mining ödülleri bu sinyallerden bir tanesidir. Örneğin 1080ti Nvidia ekran kartını baz alarak ödüllere bakalım. Şu anda düşüşe geçmiş durumda. Bir kaç hafta önce bu ekran kartıyla 3.50 dolar değerinde altkoin kazabiliyordunuz ancak şu anda 1.50 dolar kazabilirseniz şanslısınız. Mining ödüllerinin düşüşünün Bitcoin’in değerinin düşüşünden hızlı olması önemli bir uyarı ve şu anda bu ödüller son bir yılın en düşük değerine sahip. Bu da gösteriyor ki Bitcoin önemli bir düşüşün daha eşiğinde. Kimilerine göre Bitcoin bu yaz en düşük değerinden de aşağıya inecek.

Bu durum Bitcoin’in geçmişteki çöküşlerinin basit bir tekrarı. Örneğin 2011’deki Bitcoin çöküşü:

The Bitcoin crash of 2011

Bitcoin’in 2013’teki çöküşü:

The Bitcoin crash of 2013

Bitcoin’in 2014’teki çöküşü:

The Bitcoin crash of 2014

Bu ise 2018’deki çöküşü:

The Bitcoin crash of 2018

Geleceği göremiyor olmamız oldukça üzücü ancak belki biraz kopyala yapıştır yaparak bir tahminde bulunabiliriz:

A prediction of the future of the Bitcoin price

Tabi ki bu şekilde Bitcoin’in kaderini göremeyiz, ancak madencilik ödüllerine göre Bitcoin düşme eğiliminde ve haber manşetleri Bitcoin’in sonunu yayınlayana dek dibe henüz ulaşılmayacak.

Ancak şunu unutmayın, Bitcoin’in hiç bir zaman sonu gelmeyecek. Bu daha yalnızca başlangıç. Bu yüzden geçmişteki grafiklerin tüm fiyat eksenlerine bakmayı ihmal etmeyin.

Son Dakika Gelişmeleri İçin Kripto Koin’i Telegram’da Takip Edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

bitcoin trade e1490767377857
Avrupa’da Kripto Paralara En Büyük İlgi Türkiye’den! ING International Survey tarafından 15 ülkeden 1.000’er katılımcıyla yapılan ankete göre Avrupa’da kripto paralara en fazla ilgi Türkiye’den olduğu ortaya çıktı. Kripto Para Katılımcılara sorulan “Daha önce kripto para birimlerini duydunuz mu?” sorusuna Türkiye’deki katılımcıların %70’i “Evet”...
Ahmet Yılmaz 27 Haziran 2018