Reklamı kapat

Forbes Analisti: Bitcoin Bakkt ile Starbucks Kadar Yaygın Olacak

Egehan Karışman
Egehan Karışman 15 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Warren Buffett geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i fare zehri ile kıyaslayarak ve kriptoparaların “kötü bir sona ulaşacağını” söyleyerek oldukça tepki çekti. Google’da “warren buffett bitcoin rat poison” şeklinde aramalar 1 milyon hiti buldu.

Bu sırada Jeff Sprecher’ın yeni kriptopara girişimiyle ilgili açıklaması Bakkt da kripto dünyasında adeta farkedilmedi. (“sprecher bakkt” şeklindeki Google araması yalnızca 15,000 hit aldı) Buffett’ın yatırım camiasındaki neredeyse efsanevi statüsü göz önüne alındığında, bu orantısız durum pek de şaşırtıcı değil.

Ancak eğer Sprecher’ın girişimi başarılı olursa, Buffett’ın Wall Street’teki pozisyonunu kolayca geçebilir.

Buffett’ın Bitcoin’e bir yatırım aracı olarak pek sıcak bakmıyor. Bunu ise gerçek anlamda değer yaratmayan varlıklara yatırım yapmayı sevmediğini söyleyerek açıklayan Buffett, CNBC’ye şu ifadelerde bulundu:

Bitcoin’in kendisi hiç bir şey yaratmıyor. Üretken olmayan varlıklar aldığınızda, tek dayanak noktanız yanınızdaki kişinin onun da yanındaki kişiden daha çok ödeme yapmasını beklediğinden size daha çok ödeme yapacağını düşünmenizdir.

Fare zehiri üreten firmaların hiç bir değer yaratmadığı düşüncesini bir kenara bırakırsak, belki de Buffett mantıklı bir noktaya parmak basıyor. Ancak Warren Buffett’a yatırım stratejilerini değiştirmesini tavsiye etmek bana düşmez.

Yine de Buffett’ın düşüncesi kriptoparanın altında yatan kullanım değeriyle pratik anlamda alakasız. Bitcoin yatırımcılara hitap ederek buraya kadar gelmedi. Bu konuda daha önemli iki noktayı kaçırıyor yada pek umursamıyor.

İlk olarak kriptoparalar her ne kadar yerel paralar kadar geniş anlamda kabul görmese de günümüzde fiat paraların yerine geçme ve bir ödeme yöntemi olarak kullanılma amacına hizmet ediyor. İkincisi ise birincisiyle bağlantılı. Bu da kriptoparaların mevcut ödeme yöntemlerine göre işlem ücretlerini ve uluslararası transferleri önemli derecede kullanışlı hale getirme potansiyeline sahip olması.

Bu iki nokta da Sprecher ve ortağı Kelly Loeffler’in neden kriptoparaları Main Street’e getirmek üzere olduğunu açıklıyor.

Sprecher, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi Intercontinental Exchange (ICE)’nin kurucusu, başkanı ve CEO’su olma niteliği taşıyor. O, “türünün en iyisi” ve geçtiğimiz yıllarda dünyadaki borsaları sesli müzayede alanlarından oldukça verimli elektronik pazar yerlerine dönüştüren öncü bir güç olarak tek başına duruyor.

Halk arasındaki tabirle, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı kurtaran adam.

Loeffler ise 2002’den beri ICE’de pek çok farklı görevde yer aldı ve son olarak ICE’nin dijital varlıklar grubunda yer aldı. Şimdi ise kriptoparaları daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan yeni girişim olan Bakkt’ın CEO’su olarak hizmet verecek. Bu hedefe erişmek içinse ICE Microsoft ve Starbucks gibi diğer büyük firmalarla ortak olacak. Loeffler’a göre:

Bakkt, büyük ve küçük ölçekte hem kurumsal firmalar hem dükkanlar hem de tüketiciler için dijital varlıkları daha verimli, güvenli ve faydalı hale getirecek ölçeklendirilebilir bir çözüm sunuyor.

Loeffler’ın bu açıklaması şunu gösteriyor: Bakkt’ın hedef kitlesi (1) kurumsal yatırımcılar; (2) dükkanlar; ve (3) tüketiciler.

Starbucks Kadar Yaygın

Microsoft’un rolü azımsanamasa da, Starbucks’ın muazzam perakendeciliğiyle anlık mobil ödeme yönteminde öncü olduğu gerçeği, dükkanlar ve tüketicilerin bir araya gelmesini sağladı. Her ne kadar bariz olmasa da, bu girişimin dükkanlar ve kurumsal yatırımcıları bir araya getirmesi de oldukça önemli.

Ancak kurumsal yatırımcılar ve dükkanlar arasındaki bağlantının öneminin abartılmaması gerekiyor. Bu bağlantı ICE’nin rolünün neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor.

ICE kripto dünyasına şu anda eksik olan bir şeyi önerebilir, örneğin kriptopara tutkunlarının ısrarla reddettiği bir şey: güvenilir bir üçüncü kişi. Ancak eğer sadelik yanlısı kriptocular derin bir nefes alırsa, Bakkt’ın neden “dolaylı” yoldan Bitcoin’i merkezi olmayan bir para birimi yapacağını görebilirler, ki zaten Bitcoin en başta bu amaçla çıkarılmıştı.

ICE şu anda dünyadaki en büyük iki menkul kıymetler borsasını yönetiyor: ICE Futures U.S. ve ICE Futures Europe. Federal olarak regüle edilen bu borsalar alıcılar ve satıcılar için kredi riskini etkin bir şekilde ortadan kaldıran kliring (ülkeler arası takas) hizmeti sunuyor ve kurumsal oyuncular için bu işlemleri meşrulaştırıyor.

Bu düzenleme oldukça önemli çünkü hiç bir koruma fonu yöneticisi ne kadar paraya ihtiyacı olursa olsun bir teröristten kriptopara alıp almadığından emin olamayacak.

Peki ya bu durum Bitcoin’in bir para birimi olarak kabul edilmesinde neden önemli?

Çünkü özellikle Starbucks gibi bir perakendeci tüm bu dijital parayla bir şeyler yapabileceğinden emin olmadan milyonlarca müşteriden kriptoparayla ödeme kabul etmez. Ve kurumsal yatırımcılar bu tür işlemleri yasal ve güvenli bir şekilde yapabildiği ve bu işlemleri yönetebildiği sürece büyük miktarlarda varlık almak isterler.

İşte burada ICE devreye giriyor.

Bakkt Bitcoin Algısını Değiştirebilir mi?

Bakkt özellikle likit olmayan varlıklar için ayrılmış bir sözleşme olan “günlük vadeli işlem” sözleşmesini kullanarak bir Bitcoin ticaret platformu kurmayı planlıyor. Böylece aynı nakit piyasasında olduğu gibi işlemlerin bir günde gerçekleşmesini hedefliyor. Diğer bir deyişle yatırımcılar ve yatırımcılar ve tüccarlar istedikleri zaman bulundukları durumdan anında çıkabilecekler, böylece fiyat volatilitesi riskini hafifletecekler. Endüstriyel anlamda ise, Bakkt sıradan kurumsal ticarette gerekli altyapıyı sağlamayı hedefliyor.

Bakkt “deposunda” tonlarca dijital tokeni sakladıktan sonra, kurumsal yatırımcılar tüm gün boyunca blockchain’e işlemlerini raporlamadan ticaret yapabilecekler. Ancak tüm bunlar arka planda gerçekleşirken, perakende müşteriler ise Bitcoin’i her zamanki gibi alabilecek ve bu Bitcoin’le bir fincan kahve alabilecekler.

Kurumsal oyuncular doğrudan üçüncü şahıslara güvenirken, tüketiciler ise doğrudan merkezi olmayan ağa güvenecekler.

Bu hareketin piyasayı ne kadar değiştireceğini tahmin etmek oldukça güç. Her yıl ABD’de tüketiciler kredi ve banka kartları ile trilyonlarca dolar değerinde mal ve hizmet alıyorlar. Bu para birimi her sene bir miktar değer kaybediyor (bazen bir miktardan da çok) ve çeşitli aracılar bu işlemlerden yaklaşık yüzde 3 ücret kesiyor.

Kriptoparalar ise düşük işlem ücretleri ve sürekli düşme eğilimi göstermeme eğilimi ile bariz bir avantaj sağlıyorlar.

Ancak bunun gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel ise, dükkan bazındaki satıcıların hala kriptoparaları geniş anlamda bir ödeme yöntemi olarak kabul etmemesi.

Bakkt ise bu durumu değiştirebilir. Bu girişim sayesinde Bitcoin veya herhangi bir başka kriptopara gerçek bir paraya dönüşebilir.

Pek çok insan farkında olmasa da, geçtiğimiz haftaki Bakkt’ın resmi açıklaması Warren Buffett’ın kemirgen sorunlarından çok daha önemliydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Forbes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Güçlü Firma ABD’deki Bitcoin Desteğini 50 Eyalete Taşıdı! Twitter CEO’su Jack Dorsey’in de kurucuları arasında yer aldığı Square pazartesi gün attığı tweetinde Cash App’inin bitcoin desteğini 50 Amerikan eyaletine arttırdığını söyledi. Eklenti Square’in bitcoin’in ikinci çeyrekte kar marjının 420,000 dolar olduğunu açıklamasından sonra geldi,  firma...
Şebnem Ertan 16 Ağustos 2018