Forbes’den Bomba Binance İddiası: FTX Gibi Gizledi!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
680 görüntülenme
Forbes Bomba Binance İddiası FTX Gibi

Küresel medya şirketi Forbes, Binance’in %100 desteklediğini iddia etmesine rağmen, B-peg USDC adı verilen 1 milyar doları aşkın tokenin teminatsız olduğunu öne sürdü. Binance haberi, “Tıpkı FTX gibi” ithamıyla manşetlere taşındı.

Forbes: Binance FTX’e ürkütücü bir şekilde benziyor

Sansasyonel bir açıklamayla, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kullanıcı fonlarını yönetirken FTX’e benzer bir şey yaptığı iddia edildi. En son raporlara göre Binance, 2022’deki kripto çöküşünün ardından kendi amaçları için 1,8 milyar dolarlık kullanıcı fonunu herhangi bir izin olmaksızın aktarmıştı. FTX çöküşünün merkezinde, kullanıcı fonlarının Sam Bankman-Fried şirketleri arasında yetkisiz aktarımı vardı.

Günün Forbes makalesine göre Binance, geçen yıl müşterilerinin stablecoin’lerini hedge fonlara desteklemek amacıyla 1,8 milyar dolarlık teminat taşıdı.

Rapora göre Binance, müşterilerine haber vermeden teminatları Alameda ve Cumberland/DRW dahil olmak üzere hedge fonlara devretti. Forbes tarafından incelenen FTX’in çöküşünü kapsayan bir dönem olan 17 Ağustos’tan Aralık başına kadar olan Blockchain verilerine göre, B-peg USDC tokenleri için 1 milyar dolardan fazla kripto sahibi Binance’in söylediği enstrümanlar için teminata sahip değildi. B-peg USDC, dolara sabitlenmiş stablecoin USDC’nin kopyalarıdır.

Binance’in baş strateji sorumlusu Patrick Hillman, Forbes’a cüzdanlar arasında para hareketinin yaygın bir uygulama olduğunu ve bir sorun olmadığını söyledi. Hillman, karışıklığın almadığını, çünkü cüzdanların ve işlem kayırlarının ortada olduğunu öne sürdü.

Binance kullanıcı fonlarını usulsüzce kullandı mı?

Forbes raporuna göre borsa, 2022’de hedge fonlara 1,8 milyar dolarlık stablecoin teminatı aktarmıştı. Transferlerden yararlananlar arasında, Kasım 2022’deki sancılı kripto çöküşünün yükünü taşıyan kripto yatırımcılarını hayrete düşürecek Alameda Research de yer alıyor. Raporda, transferlerin amacının açıklanmadığı belirtildi. Transferlerin 17 Ağustos 2022 ile Aralık 2022 başı arasında yapıldığı söyleniyor. Bu zaman dilimi, yetkisiz kripto transferleri yaptığı haberleriyle başlayan FTX çöküşüne de denk geldi.

CZ henüz cevap vermedi

Bu tür speküalsyonalara Twitter’dan oldukça aktif bir şekilde cevap veren Binance CEO’su CZ, konuyla ilgili henüz bir yanıt vermedi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Binance, son zamanlarda SEC’in Paxos’un BUSD stablecoin ihracında kusur bulması üzerine de tartışma konusu olmuştu. Düzenleyici eylem, Paxos’un yeni BUSD ihracını durdurmasına yol açtı. Bu nedenle, FTX’e benzer işlemler ve faaliyetler, kripto borsaları üzerinde daha fazla düzenleyici baskıyı davet ediyor.

Binance CEO'su Davos’ta Kripto Paraları Konuştu: Buna Bakın!

Yoğun FUD haber akışının ortasında ABD’li kripto borsası Coinbase, BUSD’yi tüm platformlarından delist edeceğini duyurdu. BNB yazım sırasında %1,1 civarında aşağı yönde ivme kazanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milyonerler Altcoin 1.104x Yaptı
‘Milyonerler Doğuracak’ Denilen Altcoin Bu: 1.104x Yaptı! Dogecoin, Solana ve Cosmos gibi kripto paralar, pratikte değersiz olmaktan fırlayarak piyasa liderlerine dönüştüler. Bu yazıda, 1.104x’lik performansıyla Binance’in tarihi İlk Borsa tekliflerinden (IEO) biri olan altcoin projesinin yol haritasına göz atalım. Binance listesinden 1.104x’lik performansıyla fırlayan...
Buğra Çağlar 3 hafta önce