Reklamı kapat

Fransa Finansal Regülatörü Kripto Paraların Riskleri Hakkında Konuştu

İmge Açıkbaş
İmge Açıkbaş 12 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Dijital para yatırımlarının hileli düzenlemelerle risk oluşturması, Fransa’nın finans piyasaları düzenleyicisi Autorité des marchés (AMF) tarafından “2018 Piyasaları ve Risk Görünümü” başlıklı yıllık finansal endüstri risk değerlendirme raporu oldukça açıktı. Sanal varlık yatırımlarıyla ilgili riskleri tespit etmek için çok fazla güvenilir veri olmadığını itiraf etti.

AMF, geçen yıl haziran ayından bu yana yürürlükte olan yolsuzlukla mücadele, şeffaflık ve ekonomik modernizasyona odaklanan Sapin II Kanunu’yla bunları düzenlemede başarılı oldu. AMF açıklamasında şunları dedi:

“2017 yılının sonu, Bitcoin gibi kripto varlıklarla ilgili yatırım teklifleri ortaya çıktı. Bu durum, sahtekarların odağını bu trende çektiğini gösteriyor. Bununla birlikte, mevcut yasal ve düzenleyici çerçeve, AMF’nin hareket kabiliyetini büyük ölçüde kısıtlayan bu yeni ürünlere göre uyarlanmamıştır. ”

Sonuç olarak, yıllık raporda yetkililerin, bu noktada herhangi bir dijital paranın satın alınmasıyla ilgili riskleri ele almaya yetecek kadar yetkin olmadığını açıkladı.

Düzenleyici yükümlülüklerin eksik olmasına rağmen, AMF, sanal varlık türevlerinin yasal analizini üstlendi. Bu gibi durumlarda, diğer finansal araçlara uygulanan aynı düzenleme, dijital varlıklara da uygulanmalıdır.

Finansal Kural

Bunların yanı sıra, düzenleyici, bu sanal varlık yatırımlarının ülkedeki Para ve Maliye Kurallarına tabi tutulması gerektiğine inanmaktadır. Söz konusu kurallar, iyi davranış, onaylar ve reklam yasakları ile ilgili konuları ele alıyor.

Fransa’daki finans piyasaları ile ilgili mevcut yasalar ve düzenlemeler, kripto para birimini finansal araçlar altında sınıflandırmıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kanada’da Bitcoin’e Sahip İnsan Sayısı %72 Arttı Kanada merkez bankası tarafından yapılan bir ankette, Kanada’daki Bitcoin mülkiyeti 2016’dan 2017’ye kadar olan süre içinde %72 oranında artış gösterdi. Kanada Bankası tarafından 12 Aralık 2016 – 15 Aralık 2017 tarihleri arasında Kanada Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen...
İmge Açıkbaş 12 Temmuz 2018