Reklamı kapat

FTX Bu Coinleri Borsalara Boşaltıyor: Binance Açıklama Yaptı!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
0 görüntülenme
FTX Bu Coinleri Borsalara Boşaltıyor: Binance Açıklama Yaptı!

Çöküşüyle kripto para piyasanı derin bir krize sürükleyen FTX, şimdi de kilitli tokenleri borsalara boşaltıyor. Binance ve Huobi, 400 milyon dolarlık token yasadışı olarak serbest bırakıldıktan sonra FTT mevduatlarını engelledi. Tokenler, FTT’nin ana dağıtımcı adresinden yasa dışı bir şekilde serbest bırakıldı.

FTX, FTT’leri yasa dışı bir şekilde serbest bıraktı, neler oluyor?

Kripto borsaları Binance ve Huobi, Pazar günü yaklaşık 400 milyon dolarlık tokenin program dışı bırakılmasının ardından FTX’in yerel tokenleri olan FTT’nin mevduatını engelledi. FTT tokenleri, büyük token gruplarının periyodik olarak serbest bırakıldığı bir kilit açma programını takip ediyor. Ancak Pazar günü, tokenler, FTX veya ilgili taraflardan herhangi bir uyarı veya iletişim olmaksızın program dışı serbest bırakıldı.

Blockchain verilerine göre 192 milyondan fazla FTT tokeni piyasaya sürüldü. Bunlar ana konuşlandırıcı adresinden serbest bırakıldı. Binance kurucusu Changpeng Zhao, konuya ilişkin olarak Twitter’da şu açıklamayı yaptı:

Binance, piyasayı etkileyen şüpheli ek arz potansiyelini önlemek için FTT mevduatını durdurdu. Ayrıca diğer borsaları da aynı şeyi yapmaya teşvik ediyoruz. FTT sözleşme dağıtımcıları, toplu olarak açılması gereken 400 milyon dolar değerinde kalan tüm FTT arzını taşıdı. Neler olduğundan pek emin değilim.

Kısa bir süre sonra Justin Sun destekli Huobi Global de bu hareketi izledi. Bu bağlamda Borsa CEO’su Sun, “(Biz) durumu yakından izleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

FTT’lerin boşaltılması iflas koruması başvurudan sonra geldi

Kripto para piyasası tam anlamıyla bir trajedi yaşıyor. En büyük kripto borsalarından birisi olan FTX, dramatik bir şekilde çöktü. Ancak, olaylar bu çöküşle sınırlı kalmadı. Çöküşün arka planında yaşananlar ve eski CEO Sam Bankman-Fried’in çevirdiği işler hala mercek altında. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, Cuma günü Bölüm 11 kapsamında iflas koruması için başvuru yaptı. FTT’nin piyasaya sürülmesi, bu başvuruda bulunan FTX’i içeren bir haftalık dramayı takip ediyor. Bulaşma riskleri artık daha geniş kripto piyasasına nüfuz ediyor.

FTX

Bu arada FTT tokeni Pazar günü %18 düşüşle 1,78 dolara geriledi. FTX borsasının olağanüstü çöküşü, son dokuz günün sekizinde fiyat düşüşlerine yol açtı. Böylece token, sadece Kasım ayında %93 düşüş yaşadı. Bir yıl önce, FTT’nin piyasa değeri 8 milyar dolar civarındaydı. Şimdi CoinGecko’ya göre yaklaşık 350 milyon dolara düştü. Ancak tokenin dolaşımdaki arzıyla ilgili yeni sorular hesaplamayı karmaşık bir hale getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ABD Kongre Adayı: Twitter'ın Parası Bu Altcoin!
ABD Kongre Adayı: Twitter’ın Parası Bu Altcoin! Gokhshtein Media’nın kurucusu David Gokhshtein, Dogecoin’in (DOGE) Twitter’daki kullanımını öngörüyor. Bu sefer DOGE, Tesla CEO’su Elon Musk’ın sözleriyle pompalamadı. Altcoin fiyatı neden tepki vermedi? “Twitter’da kullanılan ilk para birimi DOGE olacak” Bir Dogecoin (DOGE) hayranı olan Tesla...
Vural Erkan 3 hafta önce