Reklamı kapat

Şifre Çözüldü: FTX CEO’su Gerçekleri Anlatıyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
192 görüntülenme
Şifre Çözüldü: FTX CEO'su Gerçekleri Anlatıyor!

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), servetinin neredeyse tamamını kaybetti. Şimdi, kripto borsasında yaşananları tam olarak çözmek üzere olduğunu söylüyor. SBF, gün boyu süren şifreli bir tweet dizisini standart sorumluluk reddi beyanları ve zayıf hafızaya atıfta yaparak sonlandırdı. Sorun şu ki, topluluk hala bunların ne anlama geldiğini tam olarak anlamış değil.

Eski FTX CEO’su, Twitter’dan bazı ilginç paylaşımlar yaptı

Sam Bankman-Fried, kripto borsası FTX’in çökmesinden sadece birkaç gün sonra Pazartesi ve Salı günleri bir dizi şifreli tweet atarak ‘doğaçlama’ yaptığını söyledi. Tweet’ler, şirkette neler olup bittiğini tam olarak açıklamak üzere olduğuyla dalga geçiyor. Dizisini “Ne oldu” diye başlayan SBF, ardından gelen bir tweet’te “Hukuki tavsiye değil. Mali tavsiye değil. Bunların hepsi hatırladığım kadarıyla, ama hafızam bazı yerlerde hatalı olabilir,” dedi.

SBF, tweet’leri, birkaç saatlik aralıkla attı. Salı sabahı yayınlanan en son tweet’te ise “Ne olduğuna geleceğim. Ancak şimdilik, bugün nerede olduğumuz hakkında konuşalım,” yazdı.

Bu arada, Bankman-Fried Cuma günü tweet atarak FTX’te yaşananları kapsamlı bir şekilde paylaşmayı planladığını belirtmişti. Bu doğrultuda şu paylaşımı yaptı:

Tüm detayları bir araya getiriyorum. Ancak, işlerin bu hafta başlarında olduğu gibi çözüldüğünü görünce şok oldum. Yakında oyunla ilgili daha eksiksiz bir yazı yazacağım. Ancak anladığımda doğru anladığımdan emin olmak istiyorum.

Bir dizi tweet’in ortaya çıkardığı gizem ve entrikaya rağmen, Occam’ın usturasını uygulayarak konuyla ilgili bir Reddit gönderisine yorum yapan bir kişi, bunun toplumu trolleme girişimi olduğu görüşünü paylaştı. Bu doğrultuda şunları söyledi:

Bunu mahkemede akıl hastalığını iddia etmek veya diğerlerinin öne sürdüğü gibi hacklemek için yaptığına inanmıyorum. Bunu kasıtlı olarak insanları trollemek için yapıyor. Bu açıkça pişmanlık duymadığını gösteriyor…

FTX

Sam Bankman-Fried: Daha kötü olabilirdi!

SBF, geçen hafta servetinin neredeyse tamamını kaybetti. Ayrıca, kurucu ortağı olduğu iki şirket olan ticaret şirketi Alameda Research ve kripto para borsası FTX iflas başvurusu yaptı. Bankman-Fried Pazar günü NYT’ye, FTX çöktüğünden beri beklenenden daha iyi başa çıktığını söyledi. Yayına, “Şu anda hiç uyumayacağımı düşünürdünüz. Bunun yerine biraz alıyorum. Daha kötü olabilirdi,” dedi.

Her zamanki kadar olmasa da Storybook Brawl video oyununu oynamaya devam ettiğini ekledi. Yayında, oyunun ‘aklını boşalttığını’ söyledi. NYT ile röportaj sırasında, Bankman-Fried şifreli dizisinin yalnızca ilk iki bölümünü – ‘Ne’ ve ‘H’ tweet’lemişti. Yayına, dizinin birden fazla kelimeyi heceleyeceğini, ancak “ilerledikçe uydurduğunu” söyledi. The Times tweet’leri neden yayınladığını sorduğunda ise “Bilmiyorum. Doğaçlama yapıyorum. Sanırım zamanı geldi,” dedi.

FTX çöküşünün etkileri ortaya çıkıyor

Kasım ayı başlarında CoinDesk, Alameda’nın varlıklarının çoğunun FTX’in şirket içi token’ı FTT’ye bağlı olduğunu bildirdi. Sadece birkaç gün sonra, FTX rakibi Binance, yaklaşık 530 milyon dolar değerindeki FTT varlıklarını satacağını duyurdu. Bankman-Fried’e göre diğer traderlar, sadece üç gün içinde yaklaşık 6 milyar dolarlık para çekme işlemiyle FTX’teki varlıklarını geri çekmek için çabaladılar.

FTX

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, FTX’i kurtarmak için bir anlaşmaya geri döndü. Daha sonra Bankman-Fried, FTX’in CEO’luğundan istifa etti. Ayrıca, FTX, Alameda Research ve yaklaşık 130 bağlı şirket, Bölüm 11 iflas işlemlerini başlattı.

Crypto UK endüstri grubunun yönetici direktörü Ian Taylor, bilgilerine dayanarak kayıp fonların çoğunun kurumsal yatırımcılara ait olduğunu söyledi. Bu arada, Ontario Öğretmen Emeklilik Planının feshedilmiş borsaya 95 milyon dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı. İkigai CIO’su Travis Kling de 14 Kasım’da yatırımcıların fonlarının önemli bir kısmını kaybettiğini itiraf etti.

Etkili özgeciliğe inanan Bankman-Fried, bir zamanlar 26 milyar dolarla zirveye ulaşan serveti için büyük hırslara sahipti. Büyük yığınlar dağıtma planıyla servetini artırıyordu. Ancak FTX’in çöküşü buna bir son verdi. Bloomberg’in haberine göre Bankman-Fried’in serveti %94 düşüşle 1 milyar dolara geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Bitcoin Borsaları O Altcoin'i Hızla Delist Ediyor!
Popüler Bitcoin Borsaları O Altcoin’i Hızla Delist Ediyor! FTX’in çöküşünden sonra borsanın yerel tokeni FTX Token (FTT), neredeyse değerinin tamamına yakınını kaybetti. Öyle görünüyor ki kripto para borsalarının tokene ilişkin umudu kalmadı. Çünkü, popüler Bitcoin borsalar, trade platformlarından FTX Token paritelerini liste dışı bırakıyor. Bu...
Vural Erkan 2 hafta önce