Reklamı kapat

FTX İçin Bomba ‘Arka Kapı’ İddiası! SBF Kaçıyor mu?

183 görüntülenme
FTX İçin Bomba 'Arka Kapı' İddiası! SBF Kaçıyor mu?

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre, isimlerinin gizli kalmasını isteyen iki kaynak konuştu. Bilgilere göre, FTX krizinde en az 1 milyar dolarlık müşteri fonu kayıp durumda.

FTX borsasının eski CEO’su SBF kaçıyor mu?

Borsanın eski CEO’su SBF’nin FTX’ten 10 milyar dolarlık müşteri fonunu Alameda Research’e aktardığı daha önce açıklandı. Şu anda ise fonun önemli bir kısmının kayıp olduğu ileri sürülüyor. Kaynaklardan biri, kayıp fon miktarının 1.7 milyar dolara yakın olduğunu söylüyor. Diğer isimsiz kaynak ise farkın 1 ila 2 milyar dolar arasında olduğunu açıkladı.

bic artwork sam bank man fried

İddialara göre aradaki finansal açıklık, SBF’nin geçtiğimiz günlerde üst düzey yöneticilerle paylaştığı kayıtlar sayesinde çıktı. Reuters’a bilgi sağlayan kişiler, şimdiye kadar FTX’te üst düzey yönetici olarak çalıştıklarını söylüyor. Her ikisi de, şirketin finansal durumunu da yakından takip ettiklerini belirtiyor.

Önce hack sonra SBF’nin kaçtığı iddiaları

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; FTX’te yaşanan likidite krizinin ardından, istifa eden CEO’nun Arjantin’e uçtuğu bildiriliyor. SBF’nin Arjantin’e gittiği haberi şu ana kadar resmi olarak doğrulanmasa da, raporlar aynı sonucu veriyor. Daha önce, FTX ve FTX ABD cüzdanlarından yaklaşık 600 milyon dolarlık token transferi gerçekleşti. Olayın ardından saldırının arkasında bazı FTX çalışanlarının olduğundan şüphelenildi.

600 milyon dolarlık hack haberi ise FTX’in bölüm 11 iflasına gitme kararını sonrasında geldi. Ardından, Sam Bankman-Fried, FTX CEO’su görevinden istifa ettiğini duyurdu. Tüm bu olaylar sonucunda yatırımcılar ciddi srogulamalarla boğuşuyor.

“Arka kapı” sistemini mi kullandı?

Kaynaklar, SBF’nin parayı sifonlamak için FTX’in defter tutma sisteminde bir “arka kapı” kullandığını iddia ediyor. “Arka kapının” Sam Bankman-Fried’in, dış denetçiler de dahil olmak üzere başkalarını bilgilendirmeden şirketin mali kayıtlarını değiştirebilecek komutları yerine getirmesini sağladığı iddiası gündemde..

SEC, Sepetinde Bu 16 Altcoin Olan Şirkete Soruşturma Açtı!

Şu anda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), FTX.com’un müşteri fonlarının yönetimini ve kripto kredisi faaliyetlerini inceliyor. Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu da konuyu takip ediyor. Bunlarla birlikte SBF iddialarla ilgili şunları söylüyor:

Gizlice transfer yapmadık. İç etiketlemeyi karıştırdık ve yanlış okuduk.

Ayrıca, kayıplar sorulduğunda, Sam Bankman-Fried, “???” yanıtını veriyor. Kayıp fonlarla ilgili daha fazla ayrıntı beklenmektedir. FTX CEO’sunun soruları sadece geçiştiriyor olması ise dikkat çekiyor. Yaşanan olayların ardından birçok yatırımcının güveni sarsılmış görünüyor. Sonuç olarak ise kripto para piyasasının tam anlamıyla ne zaman yükselişe geçeceği ise meçhul.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

19 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir!
19 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyeleri Kırabilir! En son Kitco Altın Anketine göre, değişen faiz oranı beklentileri nedeniyle ABD dolarında potansiyel bir zirve, piyasada parlak metal için geniş tabanlı olumlu bir algı yaratıyor. Boğalar, ayılar ve tarafsızlar tahminlerinin nedenlerini açıklıyor. “Şu anda her şey...
Vural Erkan 2 hafta önce