Reklamı kapat

FTX CEO’su Şoke Etti: 2 Haftam Var! Batmamızın Nedeni Bu

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
132 görüntülenme
FTX CEO'su Şoke Etti: 2 Haftam Var! Batmamızın Nedeni Bu

FTX borsası ve yerel tokeni FTT birlikte bu yılki en büyük çöküşlerden birine tanıklık ettik. FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), davaların ve düzenleyici sıkılaşmanın ardından neyin yanlış gittiğini açıklamak ve gelecek planları hakkında bilgi vermek için öne çıktı. İşte detaylar…

FTX toplu davayla karşı karşıya: Bankman-Fried, iflas kararından pişman

15 Kasım tarihli belgeye göre, FTX CEO’su SBF, Oklahoma sakininin açtığı toplu davanın öznesi oldu. Davacı, Bankman-Fried’ın Florida yasasını ihlal ettiğini öne sürüyor. Tüketicilere 11 milyar dolardan fazla zarar verdiğini iddia ediyor. Toplu davada CEO’nun yanı sıra Tom Brady, Stephen Curry, Shaquille O’Neal, Kevin O’Leary gibi ünlüler ve daha birçok isim yer aldı. Dava, FTX kullanıcılarının uğradığı zararlardan kendilerini sorumlu tuttuğunu belirtti.

Dava, SBF’in en büyük pişmanlıklarından biri olduğunu belirttiği iflas başvurusunda bulunan kripto para birimi borsasından günler sonra geldi. FTX’in eski CEO’su Vox ile yaptığı bir röportajda, FTX’in düşüşünün arkasındaki en büyük nedenlerden birinin Terra-LUNA çöküşü sırasında ortaya çıkan “dağınık muhasebe” olduğunu söyledi. Ayrıca kaldıraçlı işlemlerin de işleri kötü etkilediğini söyledi. FTX olarak kendilerinin kullanıcı fonlarıyla kumar oynamadıklarını açıkladı. Ancak Alameda’ya kredi olarak verdiklerini belirtti.

“Düzenleyiciler her şeyi daha kötü hale getiriyor”

SBF’ye göre, Alameda Mayıs 2022’de kayıplarla karşı karşıya kaldıktan sonra FTX, borsanın bilançosundan borç para vererek onu kurtarmaya çalıştı. Ancak karmaşık muhasebe nedeniyle FTX, Alameda’nın gereken teminattan çok daha fazla borç aldığını fark edemedi. Ayrıca, daha fazla bağış toplamayı amaçladığını, ancak FTX’in iflas başvurusunun bunu yapmasını engellediğini belirtti.

SBF’in Vox ile konuşmasının ekran görüntüsü

Yönetici, daha fazla para toplamanın FTX’in 8 milyar dolarlık likidite krizini sona erdirmesine yardımcı olacağına ve para çekme işlemlerinin bir ay içinde yeniden başlayacağına inanıyordu. Bundan sonra tek hedefinin bu fonu güvence altına alarak hesap sahiplerini yeniden bir bütün haline getirmek olduğunu sözlerine ekledi. SBF, düzenleme konusundaki tüm açıklamalarının çoğunlukla sadece halkla ilişkiler (PR) için olduğunu belirtti. Düzenleyicilerin her şeyi daha da kötüleştirdiğini belirtti. Düzenleyicilerin iyiyi kötüyü ayırt edemedikleri için tüketiciyi hiç korumadıklarını sözlerine ekledi.

FTX CEO’su, hala “iki haftası olduğunu” söyledi

SBF, herkesin kendisine iflas başvurusu yapmasını söylediğini belirtti. Ancak CEO’ya göre bunu yapmasaydı işler şu anda yüzde 70 oranında düzelecekti.  SBF, işleri düzeltmek ve şirketi kurtarmak için hala 2 haftası olduğunu belirtti. İki hafta içerisinde 8 milyar dolar bulmasını “hayatının en önemli amacı” olarak açıkladı. Diğer yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao için “galip olan taraf o olduğundan” övüldüğünü söyledi.

FTX CEO'sundan Şaşırtıcı Tweetler

FTX Token (FTT) fiyatı değer kaybetmeye devam ediyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX token (FTT) 6-9 Kasım arasında yüzde 91 düştü. Piyasanın geri kalanını da beraberinde götürdü. Toplam piyasa değeri 6 Kasım’dan bu yana yüzde 22 düştü. Bireysel yatırımcılar kayıplarını kabullenirken, kurumlar da aynı şeyi yaptı. Örneğin Singapur hükümetine ait bir holding şirketi olan Temasek FTX’teki 275 milyon dolarlık yatırımını sileceğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bugün Bu 17 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar Listesi!
Bugün Bu 17 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar Listesi! Bitcoin ve altcoin yatırımcıları, kripto para alanındaki gelişmeleri radarına alıyor. Ağ ve ekosisteme yönelik yenilikler, altcoin projelerinin kullanım durumlarını artırıyor. Ayrıca yeni borsa listelemeleri ise kripto paraların erişimi genişletiyor. Bu yazımızda, 17 altcoin’i etkileyecek en son gelişmeleri...
Aslı Dinçer 2 hafta önce