FTX CEO’sundan ‘Son Dakika’ Açıklaması: Piyasa Hareketlendi!

FTX CEO'sundan 'Son Dakika' Açıklaması
FTX CEO'sundan 'Son Dakika' Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), Binance CZ’nin elindeki tüm FTX Token’leri (FTT) satacağını açıklamasının ardından yeni bir paylaşım yaptı.

FTX CEO’su Binance’in kararına cevap veriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance CEO’su CZ, 6 Kasım’da borsasının elindeki 2,1 milyar dolar değerinde FTT’yi satacağını açıkladı. CZ bu kararın Alameda Research’ün iflas riskinden kaynaklandığını belirtiyor. Alameda Research’ün 30 Haziran itibariyle bilançosunda 14,6 milyar doları var. Bunun 5,8 milyar dolar değerinde %88’lik kısmı FTX Token’den (FTT) oluşuyor.

SBF şimdi yeni bir tweet’te Binance’in bu kararı hakkında açıklama yapıyor:

Bir rakibimiz, asılsız söylentilerle peşimize düşmeye çalışıyor. FTX’in gücü tüm müşteri fonlarını kapsayacak kadar yeterlidir. Tüm para çekme işlemlerini gerçekleştirdik ve işlemeye devam edeceğiz. Biz müşterilerimiz fonlarıyla asla yatırım yapmayız. 1 milyar dolar fazla nakit varlığı içeren GAAP denetimine sahibiz. Müşteri varlıklarını koruma konusunda uzun bir geçmişimiz var ve bu bugün de geçerliliğini koruyor. Binance CEO’su Cz ile birlikte ekosistem için birlikte çalışmayı çok isterim.

https://twitter.com/SBF_FTX/status/1589598289120309248

SBF’de açıklamalarında CZ gibi dostane bir dil kullandı. FTX CEO’su elinde yüklü miktarda FTT tutan Alameda Research’ün iflasıyla ilgili fonların güvende olduğunu özellikle vurguluyor.

Alameda’nın yanıtı

Alameda CEO’su Caroline Ellison, sızdırılan bilançonun yalnızca kısmen tamamlandığını söyledi. Ayrıca milyarlarca dolar değerindeki diğer fonların eksik olduğunu belirtti. Bununla birlikte Binance’in elindeki FTT tokenleri 22 dolardan satın almayı teklif ediyor.

Bu arada, FTX, Binance’in duyurusunu takiben stablecoin çıkışlarında bir artış kaydetti. Nansen verilerine göre, son yedi gün içinde, kullanıcılardan gelen büyük para çekme telaşının neden olduğu 451 milyon dolardan fazla stablecoin borsadan ayrıldı. Nansen, on-chain verilere dayanarak FTX’e ait olduğunu tahmin ettiği cüzdanları takip ediyor.

Binance kurucu ortağı Yi He’de Pazartesi günü, şirketin FTX ile “savaşta” olmadığını tweetledi. FTT’yi satma çağrısının “saf yatırımla ilgili çıkış kararı” olduğunu söyledi.

Stablecoin savaşları

SBF’nin geçen haftalarda Binance’in stablecoin’i olan BUSD’ye rakip olacak yeni bir stablecoin üzerinde çalıştıklarını açıkladığını belirtmekte fay var. FTX CEO’su, 27 Ekim’de The Big Whale ile yaptığı röportajda “stablecoin savaşları başlıyor” demişti. Ancak karşılıklı dostane açıklamalar bu mücadelenin bir barış ortamında geçeceğini gösteriyor. Hemen SBF hem de CZ yukarıdaki tweet’lerde “ekosistem için birlikte çalışmaya” teşvik etti.

FTX Token (FTT) açıklamaların ardından tekrar canlandı

FTT fiyatı CZ’nin 6 kasım tarihli açıklamalarından sonra düşüşe geçti. Borsa tokeni günlük grafikte ters bir fincan ve kulp formasyonu oluşturdu. Şu anda bu formasyonun destek seviyesinin altında işlem görüyor. Yukarıdaki açıklamaların ortasında %2,5 civarında nefes alma fırsatı buldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX CEO’sundan ‘Son Dakika’ Açıklaması: Piyasa Hareketlendi!