Reklamı kapat

FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
130 görüntülenme
FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!

Kripto borsası FTX’in dramatik çöküşü nedeniyle önde gelen ABD milletvekilleri harekete geçti. FTX krizi, daha fazla düzenleme ve daha hızlı yasama eylemi için çağrıların artmasına neden oldu. İşte ABD’li senatörlerin konuya yönelik açıklamaları…

FTX çöküşü, ABD’li senatörleri harekete geçirdi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX CEO’su Sam Bankman-Fried bu haftanın başlarında borsasında “likidite sıkıntısı” olduğunu açıklamıştı. Daha sonraki raporlar, FTX’in Bankman-Fried tarafından kurulan başka bir şirket olan Alameda Research ile müşteri fonları getirdiğini öne sürdü. Şu anda FTX’in yaklaşık 10 milyar dolarlık bir açığı var. Ayrıca para çekme işlemlerini dondurdu. Borsanın ABD kolu olan FTX US, benzer şekilde önümüzdeki günlerde ticareti dondurabileceği konusunda uyardı.

FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Bazı ABD milletvekilleri ise durumla ilgili endişelerini dile getiren açıklamalar yayınladılar. Senato Bankacılık Komitesine başkanlık eden Senatör Sherrod Brown yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX’in son çöküşü, kripto para birimlerinin başarısız olabileceğine dair yüksek sesli bir uyarı ve tıpkı bir finansal krize yol açan OTC türevlerde gördüğümüz gibi, bu başarısızlıkların tüketiciler ve finansal varlık sistemimizin diğer kısımları üzerinde dalgalanma etkisi olabilir. Kripto piyasasının devam eden kargaşası, kripto paraların ve ekonomimizdeki rollerini nasıl düzenleyeceğimizi dikkatlice düşünmemize neden oluyor. Mali gözlemcilerimizin FTX’in çöküşüne neyin yol açtığını araştırması çok önemlidir, böylece meydana gelen suistimalleri tam olarak anlayabiliriz. Kripto piyasalarındaki kötü oyuncuları sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğim. Tüketicileri ve ABD piyasalarının ve bankacılık sisteminin istikrarını korumak için ileriye dönük en iyi yolu bulmaya kararlıyım.

Senatörler, düzenleyici açıdan eksikliğe dikkat çekti

Senato Bankacılık Komitesinin kıdemli üyesi Senatör Patrick Toomey, ise attığı bir tweet’te konuya değindi. Toomey “Kripto sektörü çok fazla belirsizlikle çalışıyor. Çünkü düzenleyiciler net rehberlik sağlamayı reddediyor. Ayrıca milletvekilleri harekete geçmeyi reddediyor” dedi.

Diğer yandan, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine başkanlık eden Maxine Waters, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX.com’un son düşüşü, kripto para birimi şirketlerinin çöküşünü ve bu başarısızlıkların tüketiciler ve yatırımcılar üzerindeki etkilerini içeren bir dizi olayın en son örneğidir. FTX’in ABD kolunun faaliyette olduğu bildirilse de, FTX’in FTT tokenları artık değersiz ve daha da kötüsü FTX.com müşterileri fonlarına erişemiyor. Kripto para birimlerinin güçlü federal gözetim ve korumalar olmadan faaliyet göstermesinin önemli sonuçları olduğu açık. Dört yıldır, benim liderliğimde, Finansal Hizmetler Komitesi kripto para piyasasının incelenmesi ve araştırılmasında öncülük etti. […] Bu haftaki haberler, mevzuata olan acil ihtiyacı daha da vurguluyor.

FTX Yeni Anlaşma Duyurdu: Bu Altcoin Fırladı!

Patrick McHenry: FTX ve Binance’ten daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin kıdemli üyesi olan Patrick McHenry, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yıllardır Kongre’nin ticaret platformları da dahil olmak üzere kripto varlık ekosistemi için net bir düzenleyici çerçeve geliştirmesini savundum. Son olaylar, Kongre eyleminin gerekliliğini göstermektedir. Kongre’nin vatandaşların yeterli korumaya sahip olmasını sağlarken aynı zamanda ABD’de inovasyonun gelişmesine izin veren bir çerçeve oluşturması zorunludur. Önümüzdeki günlerde müşterileri korumak için atacakları adımlar hakkında FTX ve Binance’den daha fazla şey öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Tam Liste: FTX'in Portföyündeki Bu 150 Altcoin Tehlike Altında!

Senato Tarım Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör John Boozman, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu hafta meydana gelen olaylar, kripto varlık endüstrisinin daha fazla federal gözetimine duyulan ihtiyacı güçlendiriyor. 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası’nın taslağını hazırlamaya başladığımızdan beri hedefimiz buydu. Meslektaşlarımız, mali düzenleyiciler, akademisyenler ve çok çeşitli sektör katılımcılarıyla yakın işbirliği içinde çalışarak, insanlara şeffaflık ve hesap verebilirlik getirmeyi amaçlayan sağlam bir yasa tasarısı sunduk. Yasama çalışmalarımız devam ederken, CFTC manipülasyonu ve kötüye kullanımı düzenleme yeteneğine zaten sahip. Gerektiğinde bu yetkileri aktif olarak kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Binance'den Sonra O Borsa FTX ile Görüşüyor

Kripto para yanlısı Cynthia Lummis de açıklama yaptı

Kripto paralara yönelik pozitif tutumuyla tanınan ve Senato Bankacılık Komitesinde yer alan Senatör Cynthia Lummis, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FTX ve Binance arasında meydana gelen son olaylar, ABD’deki kripto varlık borsaları için net kurallara neden ihtiyacımız olduğunun en açık örneğidir. Piyasa manipülasyonu, borç verme faaliyeti ve müşteri fonlarının ve varlıklarının uygun şekilde korunup korunmadığı, meslektaşlarım ve benim önümüzdeki günlerde düşünmemiz gereken birçok konudan sadece birkaçı. Lummis-Gillibrand Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası’nda sağlanan şeffaf ve adil borsa düzenlemesi, sorumlu inovasyonu teşvik etmeye devam ederken müşterilerin korunmasını sağlamak için çok önemlidir.

Warren’ın tweet’i tepki çekti

Senato Bankacılık Komitesi’nde yer alan Senatör Elizabeth Warren da açıklama yaptı. “En büyük kripto platformlarından birinin çöküşü, endüstrinin ne kadar ‘göz boyadığını’ gösteriyor” ifadelerini kullandı. Konuya yönelik çaba göstermesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) zorlamaya devam edeceğini söyledi.

Warren’ın tweet’i, özellikle, Coinbase CEO’su Brian Armstrong dahil birçok kripto yöneticisinin tepkisine neden oldu. Armstrong, ABD’li düzenleyicilerin, şirketlerin uyması için net kurallar sağlamadığına zaten dikkat çekmişti. Bu durumun kripto traderlarını alandan uzaklaştırdığını bir süredir söylüyordu.  Bu sıradaSEC Başkanı Gary Gensler sayısız vesileyle kripto borsalarının ulusal menkul kıymet borsaları olarak kayıt olması gerektiğine inandığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Varlıkları Donduruldu: Yeni Soruşturma Duyuruldu!
FTX Varlıkları Donduruldu: Yeni Soruşturma Duyuruldu! Bahama düzenleyicileri, Perşembe günü yapılan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya göre FTX Digital Markets ve ilgili tarafların varlıklarını dondurdu. Bunu “varlıkları korumak ve şirketi istikrara kavuşturmak” için “ihtiyatlı bir eylem planı” olarak nitelendirdi. Bu sırada Kaliforniya’nın Mali...
Aslı Dinçer 2 hafta önce