Reklamı kapat

FTX Çöküşü BTC, SOL, SHIB’in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
3 görüntülenme
FTX Çöküşü BTC, SOL, SHIB'in Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

Sam Bankman-Fried’in kripto borsası FTX birkaç gün içinde çöktü ve Bölüm 11 iflas işlemlerine başladı. FTX fiyaskosu, bu yıl kripto dünyasını sarsan bir dizi çöküşün sonuncusu. Uzmanlara göre girdabın, çok eksik olan düzenlemeler için çabaları teşvik etmesi mümkün. Böylece, en azından yatırımcılar için bir uyarı görevi görmüş olacak.

Kripto kışı daha da kötüye gidiyor ve FTX onun son kurbanı

Sam Bankman-Fried’in sahibi olduğu kripto para borsası, 32 milyar dolarlık bir değerlemeyle övünüyordu. Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bir yıldan kısa bir süre içinde, kendisini rakip Binance’e satmaya çalışmak zorunda kalan bir ‘likidite sıkışıklığı’ ile karşı karşıya kaldı. Binance, “yardım etme yeteneğimizin veya kontrolümüzün ötesinde” diyerek, anlaşmadan vazgeçti. Daha sonra, FTX başka bir yerde nakit infüzyonu bulmaya çalıştı, ancak başarısız oldu. Sonuç olarak, FTX Cuma günü, Bölüm 11 iflas işlemlerine başladığını söyledi. Bankman-Fried CEO görevinden de ayrıldı.

Çöküş geniş kapsamlı. Yine Bankman-Fried’e ait olan trade firması Alameda Research’ün bilançosunda FTX’in yerel tokeninin yoğun olmasının körüklediği bulaşma korkuları geçen hafta ortaya çıktı. CoinMarketCap’e göre, genel kripto sektörünün değeri bir günde %12 düşerek 911 milyar dolara geriledi. JPMorgan stratejistleri, FTX fiyaskosunun muhtemelen sektörü dönüştüreceğini söylüyor. Bu bağlamda, kriptonun son patlamasını geleceği anlamları açıklıyorlar.

FTX

Düzenleme çalışmaları hızlanacak mı?

Kripto, kısmen doğası gereği, çok az gözetime sahipti. Kriptoyu düzenlemek, borsaların kendilerinin proaktif katılımını gerektiriyor. Albert Fingerhut Finans ve İş Dönüşümü Profesörü ve NYU Stern School of Business’ta finans departmanı başkanı David Yermack, şunları söylüyor:

Kriptoyu düzenleyiciden ayırmak bir tasarım seçimiydi. Ama bunun maliyetleri ve faydaları var. Maliyetlerden biri, bu tür olaylara karşı savunmasız olması. Merkezi bir node yok, liderlik yok, yönetim kurulu yok, hükümetin verileri sağlamak ve mahkemeden gelebilecek emirleri almak ve aslında birinin hesaplarını dondurmak veya varlıklarına haciz koymak için ulaşabileceği kimse yok. Hükümetin düzenlemek isteyebileceği bir şey. Ancak sektördeki bazı oyuncuların işbirliği olmadan gerçekleşmeyecek.

FTX

Piyasada yaygın spekülasyonlar var, ancak düzenleyiciler yetişmedi. Servet ve yatırım hakkında yazan Bankrate analisti James Royal ise şu açıklamayı yapıyor:

Düzenleyiciler hala ne yapacaklarını ve nasıl hareket edeceklerini anlamaya çalışıyorlar. Uzun zaman oldu ve kripto trade’i yapan herkes için gerçek bir vahşi batı var.

Büyük bankaların insanların kripto ticareti yapmasına izin verme olasılığı daha düşük olabilir Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi finans kurumları, kripto vadeli işlemleri veya türevleri ticareti gibi hizmetlerle geçen yıl kripto patlamasından yararlanmaya çalıştı. Ancak James Royal, kripto kışının, muhtemelen bankalara bu hizmetleri sunmayı yeniden gözden geçirmeleri ve bunun yerine kendilerini uzaklaştırmaya çalışmaları için baskı uygulayacağını söylüyor.

FTX

Kripto borsalarının FTX bulaşma riskini izlemesi gerekiyor

Diğer borsaların ve şirketlerin, devam eden bulaşma için yüksek alarmda olmaları gerekiyor. David Yermack, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İnsanların burada ne olduğunu gördükleri için diğer platformlardaki varlıklarını geri çekmeye başladıkları ve bunun başka nerede olabileceğini merak ettikleri bir bulaşma mümkün. İstikrarlarını sorgulamak için hiçbir şey yapmamış, sadece seyirci olan, ancak yine de içine çekilen borsalar olabilir.

Kriptoya yatırımın tehlikeleri konusunda uyarıcı bir hikaye!

Bu yüzden, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Halihazırda yatırım yapmış kişiler varlıklarını korumak için adımlar atmalı. James Royal ise şu hususlara dikkat çekiyor:

Bu borsaların nasıl fon tuttuğu konusunda çok fazla kafa karışıklığı, belirsizlik ve şeffaflık eksikliği var. Bir borsada kripto tutuyorsanız, nasıl tutulduğunu ve borsanız iflas ederse ne tür bir rücu hakkınız olduğunu anlamanız gerekir. Ateş fırtınası, ilk etapta kriptoya yatırım yapmanın tehlikeleri konusunda uyarıcı bir hikaye olmalı. Bir yatırımcı olarak, bir hafta sonunda buharlaşabilirse neye yatırım yaptığınızı ciddi olarak sorgulamanız gerekir. Fiyatlar tamamen kriptonun geleceğine dair duygu ve inanca dayanıyor… Bu inanç ortadan kalkarsa, elinizde hiçbir şey kalmaz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, Ripple, SHIB ve ETH: 4. Çeyrekte Neler Beklenmeli?
Bitcoin, Ripple, SHIB ve ETH: 4. Çeyrekte Neler Beklenmeli? Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) için 4. çeyreğin geri kalanında nelere dikkat edilmeli? Kripto analisti Tony M, BTC, ETH ve XRP analizleriyle bu soruya cevap arıyor. Ayrıca, kripto topluluğu Aralık sonu için Shiba Inu’nun fiyatını belirliyor....
Vural Erkan 4 hafta önce