Reklamı kapat

FTX Çöküşünü 1 Ay Önceden Bilen İsim, Sıradakini Açıkladı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
3 görüntülenme
FTX Çöküşünü Bilen İsim, Sıradakini Açıkladı

FTX çöküşünü bir ay önceden haber veren “Ishan Bhaidani”, sırada neler olacağı hakkında çok sayıda uyarı veriyor.

Bir ay öncesinden borsadan tüm parasını çekti ve FTX Token (FTT) short’ladı

Web3 pazarlama ajansı Serotonin’de içerik yönetici olan Bhaidani, 5 Ekim’de FTX ve kısa vadeli FTT’den fon çekmeye başlamaya karar verdiğini Twitter’dan paylaştı. Neredeyse bir aydan kısa süre sonra kehanetlerinin hepsi doğru çıktı:

Tüm sermayemi FTX’den alıyorum ve FTT shortluyorum. FTX, tüm yıl boyunca pek çok aktivasyonda sallanıyor ve eksik. FTX’te karanlık bir şeyler oluyor.

Üst düzey yöneticiler ayrılıyor

Bhaidani’ye göre, FTX’ten ayrılan üst düzey yöneticilerin dizisi dev bir kırmızı bayraktı. Alameda Research CEO’su Sam Trabucco 24 Ağustos’ta istifasını açıkladı. Ardından 27 Eylül’de FTX ABD CEO’su Brett Harrison istifa etti. 3 Ekim’de FTX’in tezgah üstü ve kurumsal satış başkanı Jonathan Cheesman’ın istifa ettiği bildirildi.

Kötü iş performansı

Araştırmacı, FTX’in mali görünümünü tam olarak kavramanın zor olduğunu söylüyor. Ancak bazı sorunları tespit etmeyi başardı. İlk olarak, borsanın işlem hacmi önemli ölçüde düştü. Aralık 2020 seviyelerine kadar gerilemişti. Devasa boğa koşusu başladığından beri görülmemiş seviyelere ulaştı.

Hacim eksikliği doğrudan daha düşük gelirle ilişkilidir. Bu, Gains Network ve GMX gibi merkezi olmayan rakiplerin büyümesiyle birleştiğinde, işletmenin en sağlıklı durumda olamayacağı anlamına geliyordu. Ancak Bhaidani’ye göre FTX hala şu şekilde harcama yapmaya devam ediyordu:

  1. FTX NFT pazarı minimum ilgi gördü, ancak oldukça pahalı bir çaba olmuş olmalı.
  2. Kısa süre önce Miami Heat arenasının isim hakları için 212 milyon dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etmişlerdi.
  3. Şirketin risk sermayesi kolu olan FTX Ventures, sürekli olarak büyük, geç aşama yatırımları yapmıştı. Son derece likit olmayan konumlara büyük çek boyutları.

FTX.US daha sonra ABD’li yatırımcılara hisse senetleri fırsatı sunmak için FTX hisse senetlerini piyasaya sürdü. Bhaidani’ye göre, hacimdeki azalma nedeniyle kaybedilen gelirlerin bir kısmını geri kazanmaya yönelik zayıf bir girişim gibi görünüyordu.

Sıradaki FTX vakası ne?

FTX’in iflası bir bütün olarak kripto para piyasası için derin bir lekeydi. Ancak, Bhaidani’ye göre hala heyecanlanacak çok şey var. Bunu, bu alanın gerçek ahlakı olan öz gözetim, güveni en aza indirme ve izinsiz, açık kaynak erişiminin önemini ikiye katlamak için bir fırsat olarak kabul edebiliriz. Sonuç olarak, Bhaidani’ye göre tüm teklifler ne kadar mükemmel görünürlerse görünsünler, kripto alanından gelişen gerçeküstü figürlere asla güvenmemek gerekiyor. Araştırmacı, “Kimseye güvenme ve doğrula” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance CEO'su: Elimizde Altcoin'den Var
Binance CEO’su Şoke Etti: Bu Altcoin’den Elimizde Bir Torba Var! Binance CEO’su CZ, şaşırtıcı bir şekilde “hala bir çanta dolusu FTT” tutuklarını söyledi. Binance Labs’ın FTX finansman turlarındaki rolü hakkında yorum yapan CZ, ekibinin FTT satışları hakkında görüşlerini paylaşıyor. CZ, Binance Labs’in hala FTT tuttuğunu açıkladı Twitter’dan...
Buğra Çağlar 2 hafta önce