FTX Çöküşünü Haber Veren Analist: Bu Altcoin’i Almayın!

FTX Çöküşünü Haber Veren Analist: Almayın
FTX Çöküşünü Haber Veren Analist: Almayın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX çöküşünü önceden haber veren popüler bir Youtube analisti, yeni tehlikenin Tron ekosisteminden geleceğini söylüyor.

Bitboy, FTX çöküşünden sonra USDD hakkında uyarı verdi

1,44 milyon aboneli Yotutuber, en son tweet’lerinde, “USDD’DEN ŞİMDİ ÇIKIN” dedi. Kripto analisti, Tron ağının stablecoin’i olan USDD’nin güvenli olmadığını söylüyor. Paylaşımında FTX CEO’su SBF ve Tron kurucusu Justin Sun arasındaki hamleleri sıraladı. Ayrıca, piyasadaki hiçbir stablecoin’in güvenli olmadığını söyledi.

Ben “Bitboy” Armstrong, FTX çöküşünün tozu ortadan kalkana kadar piyasadan uzak durmayı tavsiye ediyor. Daha önce defalarca CEO Sam Bankman-Fried hakkında olumsuz konuşmuştu. Kripto fenomeni özellikle, SBF’nin yasa için yetkililerle kulis yaptığını iddia ediyor. Ayrıca, önceki tweet’lerinde diğer birçok kötü eylemini ifşa edeceğine söz verdi. Ekim ayının sonlarında, FTX’in borsa API’sinden yararlanıldıktan sonra kullanıcılarını mağdur edeceğini iddia etti.

Bitboy’un uyarıları, SBF’nın kurucusu olduğu Alameda’nın likidite sağlamak için USDD sattığı iddialarının ardından geliyor. FTX, hakkındaki söylentilerin ardından yüklü para çekme işlemleriyle karşı karşıya kalınca likidite toplamak için her yöntemi denedi. Söylentilere göre bunların içinde yüklü miktarda USDD stablecoin satmakta yer alıyor.

Tron ağının stablecoin’i olan USDD şu anda dolar sabitliği kaybetmiş durumda. Gün içinde %1,6 civarında düşüşle 0,96 dolara kadar geriledi.

Bu arada, Tron DAO Rezervi’nin USDD’nin nasıl desteklendiği konusunda dürüst olmadığını söylemekte fayda var. Ağın TVL hacmini hakkında veriler sağlayan JustLend’den alınan veriler, BTC ve TRX’in fiyatları düştükçe USDD’nin daha fazla dalgalanabileceğini gösteriyor. Özetle, Tron DAO Rezervinin öne sürdüğü %283’e karşı neredeyse şu anda sadece %113’lük bir teminat oranı var.

Bitboy, başka bir tweet’te, SBF’nin Justin Sun’dan destek sağlamadığı sürece USDD satmak ve istikrarını bozmakla tehdit edeceğini iddia ediyor. Özellikle, Ripple Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz, Bitboy’un FTX çöküşü hakkında önceden uyardığını tweet’ledi.

Krizin özeti

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Binance, ‘son ifşaatlar’ nedeniyle elindeki FTT tokenleri satacağını bildirdi. Bunun üzerine, Alameda CEO’su Binance’in ellindekileri satın almayı teklif etti. CZ bunu serbest piyasa kalmak istediklerini söyleyerek reddettikten sonra, FTX, yatırımcılardan yüklü miktarda para çekme istekleri karşısında likidite kriziyle yüzleşti. SBF, bu günlerde her şeyin yolunda olduğunu söylediği açıklamalar yaptı. Daha sonra talebi karşılamak için satılan fonlar yetersiz kaldı. Krizin ardından FTT fiyatı ve kripto piyasası sert düştü. Binance’de rakip borsayı satın almak için harekete geçti. Daha sonra düzenleyici endişeler nedeniyle bu kararından vazgeçti. SBF, geçtiğimiz saatlerde hatalarından dolayı pişman olduğunu tweet’ledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX Çöküşünü Haber Veren Analist: Bu Altcoin’i Almayın!