Son Dakika: FTX Davasında Türkiye İçin Karar Verildi!

659 görüntülenme
Son Dakika: FTX Davasında Türkiye İçin Karar Verildi!

2022’nin Kasım ayında FTX’in kullanıcı fonlarını Alameda’ya ödünç verdiği ortaya çıktı. Ardından borsadaki çekim işlemleri hız kazandı ve buna yetişemeyen borsa, iflas başvurusunda bulundu. FTX krizinin ardından, FTX’in Türkiye kolunun bu krizden etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyordu. FTX’in Türkiye bölümünün, ABD’de devam eden FTX iflas davasına dahil edilmemesine yönelik bir çaba vardı. Şimdi, konuya yönelik bir gelişme yaşandı. İşte detaylar…

FTX için yeni karar verildi

FTX’in Türk birimleri, başarısız kripto borsasının ülkedeki yetkililerin ABD mahkemeleriyle işbirliği yapma ihtimalinin düşük olduğunu söylemesinin ardından ABD’deki iflas işlemlerinden çıkarılacak. Delaware İflas Mahkemesi Yargıcı John T. Dorsey, FTX’in temsilcilerinin Ocak ayındaki talebine yanıt olarak Pazartesi günü Türkiye kolunu mahkeme sürecinden çıkarmayı onaylayan bir emri imzaladı.

Alameda Research, Bu Altcoin'leri Harekete Geçiriyor!

FTX’in geçen Kasım ayında iflas başvurusunda bulunmasından sadece birkaç gün sonra, Türk kolluk kuvvetleri şirketin yerel faaliyetlerinin soruşturma altında olduğunu duyurdu ve daha sonra FTX’in ülkedeki varlıklarının çoğuna el konulması emrini verdi. FTX’in ABD’deki yeni yönetimi, varlıkları ve faaliyetleri büyük ölçüde Türkiye ile sınırlı olan FTX Türkiye ve SNG Investments’in yeniden yapılanma planlarına dahil edilmesinin verimsiz olduğunu savundu.

Mahkeme, talebin FTX’in ve sitelerinin “en iyi çıkarlarına” uygun olduğuna karar verdi. Ana şirket FTX Trading Ltd., FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipken, SNG Investments’ın tamamı FTX’in kardeş ticaret şirketi Alameda Research’e aittir.

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kripto para borsası, 30 Ocak’ta bir mahkemede Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talimatları takip etme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyerek Türk birimlerini iflas davası kapsamından çıkarmaya çalışıyordu. FTX, 11 Kasım’da Delaware’de iflas başvurusunda bulundu ve yeni sahipleri, dünya genelinde 134 kadar varlığın işlerini çözmeye çalışıyor. İflas başvurusunun ardından birkaç gün içinde, Türk kolluk kuvvetleri FTX’in faaliyetlerine yönelik bir soruşturma başlattığını duyurdu ve 23 Kasım’da yetkililer, FTX’in Türkiye’deki neredeyse tüm varlıklarına el konulması emrini vererek, yeni ABD yönetiminin daha geniş yeniden yapılandırma planlarına dahil edilmesini sonuçsuz bıraktı.

Analistler: DOGE, BTC Değil! Bu 2 Altcoin'i Biriktiriyoruz!


FTX, Delaware’deki ABD İflas Mahkemesi’nde paylaştığı dosyada, “Bu mahkeme tarafından verilen kararların Türkiye’de yasal veya pratik bir etkisi yoktur ve borçluların Türk hükümetinin bu mahkemenin kararlarına uyacağına inanmak için hiçbir nedenleri yoktur.” ifadelerini kullandı. Sonuç olarak borçlular, iflas kanunu kapsamındaki görevlerini yerine getirmek için Türk borçluların işleri üzerinde yeterli kontrole sahip değillerdir. Dosyada, ana şirketin Türk yasalarına göre dava açmaya devam edebileceği ve bazı Türk alacaklıların yerel mahkemelerde özel davalar açmaya başladıkları belirtildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü CEO, Bu Altcoin'den Yüklüce Sattı!
Ünlü CEO, Bu Altcoin’den Yüklüce Sattı! Ünlü bir altcoin projesinin CEO’su, cüzdanında bulunan coin’lerin bir kısmını sattı. CEO, satışı ile neredeyse yarım milyon dolar elde etti. İşte detaylar… CEO, bu altcoin projesinin satışını gerçekleştirdi Blockchain analitik firması Peckshield’in 14 Şubat’ta bildirdiğine göre, bir...
Aslı Dinçer 1 ay önce