Reklamı kapat

FTX İmparatorluğunun ‘Dehası’ Denilen Caroline Ellison Kimdir?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
32 görüntülenme
FTX İmparatorluğunun 'Dehası' Denilen Caroline Ellison Kimdir?

FTX çöküşüyle yakından bağlantılı olan Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’ın yükselişi, neredeyse düşüş kadar muhteşemdi. İşte Caroline Ellison’a yönelik bilgiler…

İflas başvurusu yapan FTX ve Alameda’nın arkasındaki önemli kişi: Caroline Ellison

28 yaşındaki yönetici Ellison, geçen yıldan beri yönettiği kripto ticaret şirketi Alameda’nın ve kardeş şirketi FTX’in yol açtığı gerginliği yatıştırmak için yaklaşık iki hafta önce bir tweet atmıştı. Alameda’nın ciddi mali sıkıntılar içinde olmadığını belirtmişti. Hatta şirketin 10 milyar dolardan fazla varlığa sahip olduğunu öne sürüyor gibiydi. Ama işler hızla değişti.

FTX Çöküşünü Bilen İsim, Sıradakini Açıkladı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, endişeli FTX müşterileri, paralarını çekemedi. Ardından platformun yerel tokenının değeri düştü. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ile birlikte hareket eden Ellison’ın FTX müşterilerine ait milyarlarca doları Alameda tarafından yapılan kötü işlemler ve yatırımı denemek ve kapatmak için kullanmış olabileceği iddiaları ortalıkta dolaşıyordu. Sadece günler sonra, her iki şirket de iflas koruması için başvuruda bulundu.

FTX çöküşünü önceden görmek mümkün müydü?

Tüm sektör çöküşün ardından sallanırken müşteriler ve düzenleyiciler artık cevaplar arıyor. Ellison ve Bankman-Fried tarafından geçmişte yapılan açıklamalar, tarihin en büyük mali çöküşlerinden birinin nasıl gerçekleştiğine dair ipuçları için incelenmekte. FTX çöküşünün geleceği görmek mümkün müydü? Ellison’ın matematiği multi-milyarlık bir hedge fonun başkanı olarak kullanmanın çok önemli olmadığı iddiası da dahil olmak üzere geçmiş yorumlarının çoğu dikkat çekiyor.

Endişe Artıyor: FTX İflası Dev Bitcoin Platformuna Sıçrayabilir!

Mayıs ayında YouTube’da yayınlanan podcast’in bir bölümünde, ticaret için, “Matematik diplomam olmadan kesinlikle başarabilirdim” dedi. Daha sonra, Alameda ticaret firmasında çalışırken “çok az matematik” kullandığını belirtti. Kullandığı matematiğin de “ilkokul seviyesinde” olduğunu söyleyerek devam etti.

Ellison’ın Twitter kişiliği neye işaret ediyor?

Kripto yöneticisinin sosyal medya gönderileri ilgi çekiciydi. Haziran 2021’de, Amazon’un beğenebileceğini söylediği kitapların ekran görüntüsünü yayınladı. Aralarında Georgette Heyer’in yazdığı “Devil’s Cub” ve Richard J. Evans’ın yazdığı bir Üçüncü Reich tarihi de dahil olmak üzere birçok tarihi aşk romanı vardı. Ellison, ekran kaydıyla birlikte “Tamam Amazon,” yazdı. İki ay önce amfetamin almakla ilgili şaka yaptı. “Pek çok normal, ilaçsız insan deneyiminin ne kadar aptalca olduğunu takdir etmenizi sağlamak için düzenli amfetamin kullanımı gibisi yoktur” diye yazdı.

FTX CEO’su Sam Bankman Fried ve Ellison’ın dünyayı değiştirme amacı

Ellison’ın, Alameda’daki boşlukları tıkamak için FTX müşterilerinden milyarlarca dolar borç almanın anlamını kavrayamadığını düşünmek zor. Ancak FTX ve Alameda’ya aşina olan bir kişinin ifade ettiği gibi, Ellison’ın dünyayı değiştirmek gibi tek bir hedefi vardı ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırdı. Anonim kişi, “bunu yapmak için her şeyi haklı çıkarmaya istekliydiler” dedi. “Mesela, kendilerini gerçekten değerli insanlar olarak görüyorlardı… Kendilerini akıllı, bilgili ve bu büyük seçimleri yapabilecek kapasitede görüyorlar,” dedi.

Ellison, çocukken zamanının çoğunu matematiğe odaklamadan önce, özellikle Harry Potter kitapları okumayı severdi. Caroline Ellison, iki MIT ekonomistinin kızı. İki akademisyen de, yetiştirilmesi boyunca merkezi bir rol oynadı. Ellison, lisedeyken hem matematik hem de dilbilim turnuvalarında yarıştı. Ellison’ın babası Glenn Ellison, SEC Başkanı Gary Gensler’in ders verdiği aynı üniversite olan MIT’de ekonomi bölümünü yönetiyor. Ellison’ın annesi Sara Fisher Ellison da MIT’de profesör.  Sam Bankman-Fried da 2014 yılında MIT’den fizik diploması aldı.

2 Şirket, Bu Kripto Para Yatırımını Siliyor

Stanford günleri nasıldı?

Ellison, Boston’un yaklaşık yirmi dakika dışında bulunan Newton Kuzey Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Stanford’da okumak için batıya yöneldi. 2020’deki bir FTX podcast’inde ufkunu genişletmek için can attığını söyledi. Ellison ile aynı yurtta yaşadıklarını ve onunla birkaç ders aldıklarını söyleyen eski bir Stanford öğrencisi, Ellison’ın, “akademik odaklı” ve “çok zeki” olduğunu söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen öğrenci arkadaşı, ilişkilerini yakın arkadaşlardan ziyade “tanıdık” olarak nitelendirerek Ellison’da hiçbir zaman “vicdansız davranış” belirtisi görmediklerini söyledi.

Ellison, çalışmaları sırasında daha önce piyasalar ve yatırımla pek ilgilenmemesine rağmen finansa yönelmeye başladığını söyledi. Stanford’dayken kantitatif ticaret firması Jane Street Capital’de staj yaptı. Daha sonra FTX podcast’inde “Herhangi bir işlem yapmadan önce kendimi gerçekten trader olarak görmüyordum” dedi. Ellison, 2016 yılında Stanford’dan mezun oldu ve Matematik alanında lisans derecesi aldı. Şu anda silinmiş olan LinkedIn profiline göre, sınıfın dışında Stanford’un “Effective Altruism” grubuna katıldı. Kuruluşun web sitesi, “tartışma grupları, konuk yemekleri, kariyer geliştirme oturumları” yürüttüğünü söylüyor.

SHIB, DOGE Değil: O Altcoinler

Ellison’ın daha sonra Jane Street’te çalışırken tanıştığı Bankman-Fried da hayırseverlik için rasyonel yöntemler kullanmaya odaklanan felsefeye bağlılıklarını açıkça söylemişti. Stanford’un “Effective Altruism” sayfası, bu kavramı,  “şefkati akıl yürütme ve kanıtlarla birleştirmeye kararlı” bir sosyal hareket olarak nitelendiriyor.

Jane Street: FTX CEO’su ile tanışması ve ticaret deneyimi

Ellison, FTX podcast’inde Bankman-Fried’in yeni gelişen kripto hedge fonu Alameda Research’e katılmak için 2018’de şirketten ayrılmadan önce Jane Street’te yaklaşık bir buçuk yıl hisse senedi ticareti yaptığını söyledi. Onun ve Bankman-Fried’in son derece yakın oldukları, Bahamalar’da aynı lüks sitede birlikte yaşadıkları ve bir noktada romantik bir ilişki içinde oldukları söyleniyor.

Bir Alameda traderı olarak birkaç yıl geçirdikten sonra Bankman-Fried, Ellison’ı Temmuz 2021’de ticaret firmasının eş CEO’luğuna yükseltti. Sonra bu Ağustos ayında, Sam Trabucco istifa ettiğinde Ellison tek CEO olarak görevi devraldı. Daha sonra, bir blog röportajında, Alameda Ellison’ın CEO’su olarak planları sorulduğunda, kripto para dünyasını resmileştirmekten bahsetti. Bir röportajda “Kripto endüstrisinde oldukça benzersiz bir alanı işgal etmeye geldik” dedi. “Kripto pazarlarının daha düzenli ve verimli olmasına yardımcı olmak için geliyoruz,” dedi.

Tumblr arşivi

Perde arkasında Ellison bazı sıra dışı fikirler barındırıyor. Ellison ile bağlantılı bir Tumblr hesabında, çok eşli bir ilişkiyi sürdürme konusundaki görüşlerini ve ona göre katı bir yapının nasıl olması gerektiğini açıkça tartışıyor.  Tumblr hesabının kendisine ait olduğunu doğrulamadı. Alameda’nın 10 milyar dolardan fazla varlığı olduğunu söylediği Twitter gönderisinden bu yana Ellison’dan haber alınamadı. Bankman-Fried’in aksine, sessiz kaldı. Mevcut mentalitesinin nasıl olacağına dair ipuçlarını yalnızca geçmiş sözleri veriyor. 26 Temmuz 2021’de, karar verme süreci hakkında uzun bir Twitter dizisi yayınladı. Tweet’lerde aşağıdaki ifadeler kullanılmakta:

Zor kararları doğru almak önemli olmalı gibi görünüyor. Ama aslında, eğer bir karar zorsa, bu sadece marjinaldir. Bu yüzden başarının genellikle zor kararları doğru almaktan geldiğini düşünmüyorum. Daha çok, en büyük sorunları veya fırsatları aramaktan ve onları çözmeye çalışmaktan gelir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Theblock

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dogecoin Mucidi: Bu Olursa Kripto Paralar İçin Oyun Biter!
Dogecoin Mucidi: Bu Olursa Kripto Paralar İçin Oyun Biter! Dünyanın en büyük meme coin’i olan Dogecoin (DOGE)’in mucidi Shibetoshi Nakamoto, yeni açıklamalar yaptı. Shibetoshi, Binance veya Tether’in çöküş yaşaması durumunda piyasanın “büyük bir mega pazar çöküşüne” tanık olacağını varsayıyor. İşte detaylar… Dogecoin kurucusundan piyasadaki çöküşe yönelik...
Aslı Dinçer 2 hafta önce