Reklamı kapat

FTX Felaketi Çözüldü: İşte 8 Bomba İfşa!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1 görüntülenme
FTX Felaketi Çözüldü: İşte 8 Bomba İfşa!

FTX felaketi, şirketin 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmasıyla sonuçlandı. Başvuru, FTX şemsiyesi altındaki 130 şirketin tamamını ve ticaret şirketi Alameda’yı içeriyor.  Haberi açıklayan Sam Bankman-Fried, CEO görevinden istifa etti. John Ray, SBF’nin istifasının ardından görevi devraldı. İflas hakkında yorum yapan Ray, iflas başvurusunun rahatlama sağlayacağını belirtti. Tüm paydaşlar için geri kazanımları en üst düzeye çıkarmak için durumun kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine izin vereceğini söyledi. Ray ayrıca dilekçelerini geçtiğimiz gün Delaware İflas Mahkemesi’ne sundu. Bu yazımızda, Ray’in açıklamalarının arasında yer alan en büyük ifşalara yer vereceğiz.

John Ray, FTX operasyonları için “tam bir başarısızlık” dedi

FTX’in defterlerini inceleyen Ray, önceki şirket yönetimini adeta azarladı. “Kurumsal kontroller açısından böylesine bir başarısızlık, güvenilir mali bilgiler açısından böylesine bir eksiklikle” daha önce hiç karşılaşmadığını söyledi.  Özellikle, tehlikedeki sistem bütünlüğüne, yurtdışındaki hatalı düzenleyici gözetime ve kontrolün çok küçük bir grubun elinde yoğunlaşmasına dikkat çekti. Açıklamalara göre bunların tümü deneyimsizliğin işaretini veriyordu ve FTX ölçeğinde bir operasyonu yürütmekten acizdi. Ray, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FTX Group, nakit parasının merkezi kontrolünü elinde tutmadı. Nakit yönetimi; prosedür başarısızlıkları, banka hesaplarının ve hesap imza sahiplerinin doğru bir listesinin bulunmamasının yanı sıra dünya çapındaki banka ortaklarının kredi değerliliğine yeterince dikkat edilmemesini içeriyordu. Benim yönlendirmem altında, Borçlular uygun kontroller ve raporlama mekanizmaları ile merkezi bir nakit yönetim sistemi kuruyorlar.

10 Uzman Tahmini: FTX Sonrası Yeni Çöküş mü Geliyor?

Denetlenmemiş bilançolar

İflas sürecini yönetmek için işletmeler dört gruba veya silolara ayrıldı. Ray, her bir Silo için 30 Eylül 2022 itibarıyla denetlenmemiş bir bilanço ekledi. Özet aşağıdaki gibidir:

West Realm Shires Inc. Silo (WRS): Diğer kuruluşların yanı sıra FTX US, LedgerX, FTX US Türevleri, FTX US Sermaye Piyasaları ve Embed Clearing’i içerir.

  • Bilanço, 929.2 milyon doları Dönen Varlıklarla ilgili olmak üzere, Toplam Varlıklarda 1.36 milyar dolar gösterdi. Toplam yükümlülükler, 235,9 milyon dolarlık kısa vadeli yükümlülükler ile birlikte 316 milyon dolardır.

Alameda Silo: Kantitatif ticaret fonlarında uzmanlaşmış kuruluşları ifade eder; Alameda Research LLC ve Delaware, Kore, Japonya, Britanya Virjin Adaları, Antigua, Hong Kong, Singapur, Seyşeller, Cayman Adaları, Bahamalar, Avustralya, Panama, Türkiye ve Nijerya merkezli borçluları içerir.

  • Bilanço, 13.2 milyar doları dönen varlıklar olmak üzere, toplam varlıklarda 13.5 milyar dolar gösterdi. Toplam yükümlülükler, tamamı cari olan 5.09 milyar dolardır.

Ventures Silo: Diğer kuruluşların yanı sıra Clifton Bay Investments, LLC, Clifton Bay Investments Ltd., FTX Ventures Ltd. ve Island Bay Ventures Inc. dahil olmak üzere özel yatırım kuruluşlarıyla ilgilidir.

  • Clifton Bay Investments LLC ve FTX Ventures Ltd’nin birleşik bilançosu, tümü mevcut olan toplam varlıklarda 2.01 milyar dolar gösterdi. Aynı şekilde, toplam yükümlülükler de mevcut olan 2.012 milyar dolardır.

Dotcom Silo: Belirli pazaryeri lisanslarına ve kayıtlarına sahiptir. Ayrıca FTX kripto ticaret platformunu ve borsasını içerir.

  • Bilanço, 1.98 milyar doları dönen varlıklar olmak üzere, toplam varlıklarda 2.25 milyar dolar gösterdi. Toplam yükümlülükler 466 milyon dolardır ve 46.000 dolar hariç tümü caridir.

Ray, mali tablolara güvenmiyor

Her durumda, dönen varlıklar toplam yükümlülükleri aşıyor. Ancak Ray, gelişinden önceki uygunsuz kurumsal kontroller nedeniyle mali tabloların hiçbirine “güvenmediğini” söyledi. Ray, FTX Şirketler Grubu’nun nakdinin merkezi kontrolünü elinde tutamadığını belirtti. Yani nakit bakiyelerini doğrulamak için banka hesapları listesi olmadığını söyledi. Benzer şekilde, nakit yönetim sistemleri veya uygun raporlama mekanizmaları kullanılmadığı için şirket kontrolleri zayıftı.

Ray, WRS Silosu için denetim firmasının Armanino LLP olduğunu söyledi. “Firmaya profesyonel olarak aşina olduğunu” belirtti. Bununla birlikte, kendisini “Metaverse genel merkezini metaverse platformu Decentraland’da resmi olarak açan ilk CPA firması” olarak lanse eden Dotcom Silo denetim firması Prager Metis’e aşina olmadığını belirtti. Genel Müdür şunları söyledi:

Bu denetlenmiş mali tablolarda sunulan bilgilere, özellikle de Dotcom Silosuna ilişkin önemli endişelerim var. Pratik bir mesele olarak, paydaşların veya Mahkemenin, bu Siloların mali koşullarının güvenilir bir göstergesi olarak denetlenmiş mali tablolara güvenmesinin uygun olduğuna inanmıyorum.

Kontrolsüz krediler, ev satın almak için kullanılan şirket fonları

İflas başvurusu, Sam Bankman-Fried’in Alameda Research’ten 1 milyar dolarlık kişisel kredi aldığını da ortaya çıkardı. Ayrıca Alameda, FTX mühendislik direktörü Nishad Singh’e 543 milyon dolarlık bir kredi verdi. Firma ayrıca FTX’in eş CEO’su Ryan Salame’e 55 milyon dolarlık kredi verdi. Kurumsal süreci açıkça hiçe sayan Ray, şunları iddia etti:

FTX Group’un kurumsal fonları, çalışanlar ve danışmanlar için ev ve diğer kişisel eşyaları satın almak için kullanıldı.

Mülkler Bahamalar’da bulunmakta idi. Ayrıca yeni CEO, satın almaların kredi olarak tanımlanabilmesi için “hiçbir belgenin” bulunmadığını belirtti. Aynı zamanda gayrimenkul, çalışanların ve danışmanların şahsi adlarına tescil edilmiştir.

Listeye Dikkat: FTX İflasından Bu 12 Kripto Para Projesi Etkilendi!

FTX borsasının varlıkları ve diğer yatırımlar nerede?

Şaşırtıcı bir şekilde Ray, muhasebe ve güvenliğe kaotik bir yaklaşımı daha da tasvir etti. SBF ve Kurucu Ortak Gary Wang, “FTX Group’taki ana işletmelerin kripto varlıklarına erişimi kontrol etti.” Dahili uygulamalar Ray tarafından “kabul edilemez” olarak nitelendirildi. Uygunsuz güvenlik hijyeninin dikkate değer bir örneğinde, “gizli özel anahtarlara erişmek için kök kullanıcı” olarak bir grup e-posta hesabı kullanıldı. Yazılım, “müşteri fonlarının kötüye kullanımını gizlemek” için kullanılırken, Blockchain’deki konumların uzlaştırılması” için düzenli bir ritim yoktu. Ray, fonların manuel müdahale olmadan tasfiye edilmesini önlemek için belirli belgelerden “Alameda’nın gizli muafiyetini” özellikle vurguladı.

Yeni cüzdanların hala keşfedildiği iddia ediliyor. Söz konusu bir soğuk cüzdan kabaca 740 milyon dolar içeriyor, ancak FTX şirketler grubu fonların kaynağından henüz emin değil. Ayrıca, fonların FTX Grubu içindeki birden çok kuruluş arasında paylaştırılıp paylaştırılmayacağı da net değil. Şu anda Ray, iflas dilekçesini verdikten sonra 372 milyon doların izinsiz transfer edildiğini doğrularken, son teslim tarihinden sonra 300 milyon dolarlık FTT tokenının da basıldığını doğruladı. Ayrıca FTX şirketleri, SBF ve eski liderlik ekibinin henüz açıklamadığı başka kripto cüzdanları olduğuna inanmakta.

FTX Borsasında Gerçekte Ne Oldu? Yatırımcılara Ne Olacak?

Eski FTX çalışanları zarar görecek

Analistler, kayıp fonları aramak ve kripto varlıklarını bağlamak için işlemleri izlemeye çalışmak için görevlendirildi. Ray, analistlerin “şirket mülkünün çok önemli transferleri olacak şeyleri keşfedebilecekleri” yorumunu yaptı. Mahkeme yardımından sorunu çözmek için potansiyel bir yön olarak bahsedildi. Ray, soruşturmanın mevcut durumunu özetledi.

Bugüne kadar elde edilen bilgilere göre, bazı üst düzey yöneticileri de dahil olmak üzere FTX Group çalışanlarının birçoğunun eksikliklerin veya potansiyelin farkında olmadığı görüşündeyim.

Yeni CEO, FTX ve SBF’nin iddia edilen eylemlerinin başarısızlığından “mevcut ve eski çalışanların” “en çok zarar gören” kişiler olabileceğine inanmakta. Şaşırtıcı bir şekilde Ray, Alameda ve FTX Ventures ile ilgili önde gelen şirketlerin “yatırımlarının ve faaliyetlerinin tam defterlerini ve kayıtlarını tutmadıklarını” iddia etti. Etkilenen şirketler için kasa kayıtları aracılığıyla “aşağıdan yukarıya” bir bilanço kesinleştiriliyor.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Platformu da İşlemleri Durduruyor!

Kritik kararlar için belirli kayıtlar yok

SBF’nin kritik kararları için kayıt eksikliği, vekil CEO tarafından “en yaygın başarısızlıklardan” biri olarak tanımlandı. SBF’nin kullandığı iletişim uygulamaları mesajları “otomatik silme” şeklinde ayarlanmış. Ayrıca, çalışanların da aynısını yapması teşvik edilmiş. Ray, şirketlerin “bir şeyler yazdığını” detaylandırdı. İflas prosedürlerine dahil olan ekip, SEC ve CFTC’nin eski yöneticilerini ve ABD Savcılığının Siber Suç Birimi üyelerini içeriyor. Ray ve ekibi, şeffaflığa ihtiyaç olduğunu öne sürdüğü için “düzinelerce düzenleyici” ile temasa geçti.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Durdu

SBF’nin mevcut rolü

Ray, iflas sürecine dahil olan FTX şirketleri hakkında SBF’nin “onlar adına konuşmadığını” belirtme fırsatını değerlendirdi. Ayrıca SBF’nin şu anda Bahamalar’da olduğunu doğruladı ve iletişimini “düzensiz ve yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

Kurtarma süreci

Ray, bu nakit yönetimi başarısızlıkları nedeniyle şu anda kesin nakit pozisyonlarının bilinmediğini kaydetti. Ancak şirketler bu durumu çözmek için geri dönüş danışmanları Alvarez & Marsal ile çalışıyor. FTX şirketler grubu tarafından bulunan herhangi bir fon, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki finansal kurumlara yatırılacaktır.” Her fon “silosu”, Ray’in ekibinin “maliyetleri çeşitli Silolar ve Borçlular arasında dağıtabilmesi” için bölümlere ayrılmakta. Nakitin ileriye dönük olarak nasıl yönetileceğini ayrıntılarıyla açıklamak için “hemen” bir Nakit Yönetimi Önergesi sunulacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Resmi Gazete'de Yayınlandı: MASAK'tan Kripto Para Kararı!
Resmi Gazete’de Yayınlandı: MASAK’tan Kripto Para Kararı! Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında bir tebliğ hazırladı. Söz konusu karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre finansal kuruluşlar ve kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik çeşitli tedbirler alınacak. İşte detaylar… MASAK,...
Aslı Dinçer 2 hafta önce