Reklamı kapat

FTX Hack Açıklaması Yaptı: Hesaplar Kara Listeye Alındı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
2 görüntülenme
FTX Hack Açıklaması Yaptı: Hesaplar Kara Listeye Alındı!

Kripto para borsası FTX, hack iddiaları ile gündeme geldi. Milyonlarca dolarlık fonun FTX’ten çekilmesinin ardından birçok kullanıcı işlemin arkasında neler olduğunu merak etmeye başladı. Bazı yetkililer, konuya yönelik açıklama yaptı. Ayrıca Tether, çalınan USDT’lerin bulunduğu cüzdanları kara listeye aldığını açıkladı. Diğer yandan, FTX Türkiye’den duyuru geldi. İşte detaylar…

FTX fonları hareket halinde

FTX’teki işlem hareketliliği kullanıcıları endişelendirdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX’in Telegram’daki resmi topluluk kanalının admini FTX’in hacklendiğini söylemişti. Ayrıca borsa uygulamalarının büyük ihtimalle zararlı yazılımlarla ve Trojan virüsüyle karşı karşıya olduğu ifade edilmişti.

FTX Hacklendi! SHIB ve Bu 6 Altcoin Borsadan Çıkarıldı!

Konuya yönelik yeni açıklama yapan FTXUS Baş Hukuk Müşaviri Ryne Miller, kripto borsasının bir dizi “yetkisiz işlemin” ardından fonları hareket ettirdiğini söyledi. Miller, “Bölüm 11 iflas başvurularının ardından – FTX US ve FTX.com, tüm kripto varlıkları soğuk depoya taşımak için ihtiyati adımlar attı” dedi. “Süreç bu akşam hızlandırıldı – yetkisiz işlemlerin gözlemlenmesi üzerine zararı azaltmak için,” diye ekledi.

Bu, 600 milyon doların üzerinde kriptonun FTX’in cüzdanlarından çıkışına dair pek net olmayan açıklamayla geldi. Birçok borsa cüzdan sahibi de FTX.com ve FTX US cüzdanlarında 0 dolar bakiye gördüklerini bildirdi.

Tether, bazı hesapları kara listeye aldı

FTX’in kripto cüzdanlarıyla ilgili gizemli fon hareketlerinin arkasındaki cüzdan, çeşitli ağlardan token varlıklarını tasfiye etmeye başladı. FTX’teki saldırı raporlarından kısa bir süre sonra, 12 milyon doların üzerinde Chainlink (LINK) tokeni satıldı. Cüzdan, transferden sonra 10 milyon doların biraz altında bir “kazanç” elde etti.  Ayrı bir şekilde, Polygon Blockchain’indeki cüzdanlarına bağlı etkinlik, yaklaşık 3 milyon MATIC tokenının 2,4 milyon dolara satıldığını gösterdi.

Stablecoin ihraççısı Tether, bu sabah erken saatlerde Avalanche ve Solana ağlarında token satan hesabın cüzdanlarına bağlı bazı fonları engelledi. Avalanche’da 3,9 milyon doların üzerinde USDT ve Solana’da 27,5 milyon doların üzerinde USDT, Tether tarafından kara listeye alındı.

FTX TR’den açıklama

Son olarak FTX’in Türkiye kolu olan FTX TR, açıklama yaptı. Borsa, “Şu anda elimizde olmayan nedenlerle FTXtr.com sitesine erişim sağlanamamakta” ifadelerini kullandı. Ancak borsa kullanıcılarının bakiyelerini kaydettiklerini, kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu aktardı. Diğer yandan FTX TR, üyelerin bakiyelerinin hesaplarına gönderilmesi için son hazırlıkları yapmakta olduğunu aktardı. Toplam bakiyelerin, kullanıcıların IBAN adreslerine yollanacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Nam Salan 3 Analist Tarih Verdi: Bitcoin Bu Diplere Gidiyor!
Nam Salan 3 Analist Tarih Verdi: Bitcoin Bu Diplere Gidiyor! Kripto para ticareti şirketi FTX’in çöküşü, kripto para alanını başka bir korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) döngüsüne sürükledi. Bitcoin (BTC) de ağır bir darbe aldı. Şimdi analistler ve yatırımcılar, BTC’nin hangi seviyelerde dibi göreceğini konuşuyor. “Rich Dad...
Aslı Dinçer 3 hafta önce