Reklamı kapat

FTX Hackerı, Ethereum Satıp Bu Altcoin’den Yüklüce Alıyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
5 görüntülenme
FTX Hackerı, Ethereum Satıp Bu Altcoin'den Yüklüce Alıyor!

FTX bir kez daha manşetlere çıkıyor. 20 Kasım’ın başlarında, 600 milyon dolarlık FTX hack’inden kim sorumluysa, Ren Bitcoin (renBTC) karşılığında milyonlarca dolar değerinde Ethereum (ETH) ticareti yapmaya başladı. Ren BTC, Ren Blockchain’indeki Bitcoin’i temsil eder. İşte detaylar…

Hacker, Ethereum (ETH) satıyor

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para, son FTX-Alameda dramasına yakalanmış gibi duruyor. Piyasa analistlerine göre, hack içeriden biri tarafından düzenlendi. Bazılarına göre bugünün token takası, bu bakış açısını destekliyor. RenBTC’nin kullanımı, kripto topluluğundaki bazılarını şaşırtıyor. Bunun nedeni, renBTC tokenları ile Alameda Research arasındaki bağlantıdır.

Önemli sayıda kripto yatırımcısı, FTX’in mevcut kriz sırasında saldırıya uğradığına inanmıyor. Hack, kripto borsasının neler olup bittiğini açıklamaya çalıştığı bir zamanda meydana geldi. Raporlara göre, hacker, borsadan 600 milyon dolar çaldı. Bu para kripto ekosisteminde dolaşmaya başladı.

Hacker, bugün, 5.000 ETH ile 347 renBTC’yi takas etti. RenBTC, Ethereum’da Bitcoin için kullanılabilecek bir tür wrapped Bitcoin’dir. Blockchain takipçisi PeckShieldAlert’e göre, hacker, daha sonra 344,53 renBTC için neredeyse aynı değerde ikinci bir al-sat yaptı. Yazım itibariyle yaklaşık 45.000 ETH satıldı.

RenBTC ve FTX, Alameda arasındaki bağlantı

RenBTC’nin kullanımı, kripto topluluğundaki bazılarını şaşırtıyor. Milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılığın merkezinde yer alan Sam Bankman-Fried’in sahip olduğu ticaret kolu Alameda Research, 2021’de Ren’in geliştirme ekibinin Alameda’ya “katıldığını” belirtti. Ren’in kullanımını birçok Blockchain’e genişletmek için çaba göstereceğini duyurdu.  Cüzdanın on-chain incelenmesi, hackerın merkeziyetsiz borsa 1inch’i kullanarak ETH’yi renBTC’ye dönüştürmeye başladığını ortaya koyuyor.

Batan Kripto Para Borsasından Bu Türk Bankaları da Alacaklı!

Bu işlemlerden ilki, 4.000 ETH’nin wrapped Bitcoin’e (wBTC) ve ardından renBTC’ye dönüştürülmesiydi. Güvenlik firması PeckShield tarafından sağlanan bilgilere göre, hacker binlerce renBTC’yi aktarmak için Ren köprüsünü kullandı. Köprüler, ağlar arasında token alışverişini sağlayan Blockchain tabanlı çözümlerdir. Ren köprüsü, kullanıcılara anonimlik sağlıyor. Bu nedenle Blockchain analiz firması Elliptic’e göre şimdiye kadar en az 540 milyon dolarlık çalıntı fonları aklamak için kullanıldı.

Son işlemler Ethereum fiyatını etkiledi mi?

ETH için çekilen kripto para birimlerinin alınıp satılmasıyla geçen günlerden sonra, “FTX Accounts Drainer” isimli cüzdanı kullanan saldırganın eylemleri, Ethereum’u kötü bir şekilde gündeme getirdi. Hackerdan gelen sürekli satış baskısı, kripto parayı olumsuz etkiledi. Fiyat 1.200 doların altına hafif bir düşüş yaşadı. Şu anda 1.160 dolar civarında seyrediyor. Büyük satışa rağmen, Etherscan’de “FTX Accounts Drainer” olarak adlandırılan cüzdan hala 37. en büyük ETH sahibi. Satış başlamadan önce ilk 30’daydı.

Önümüzdeki günlerde kripto piyasasından neler beklenmekte?

Şu anda, hackerın adresi 100.000’den fazla Ethereum’u kontrol ediyor. Bu nedenle Ethereum’un tasfiyesi piyasayı germe riski barındırmakta. Bazılarına göre, kripto para piyasasının aşırı volatilitesi nedeniyle, yatırımcılar korkunç bir hafta daha bekliyor. Ancak en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in volatil fiyat hareketleri sergilemediğini belirtmekte fayda var. Tersine, coin, 17.000 dolar seviyelerinde hareket ediyor.

Birkaç argümana göre hacker tüm Ethereum’u nakde çevirmeye karar verirse, bu durum korkuya yol açar. Bu da 2022’nin sonunda en kötü kripto kışına yol açar.   FTX, geçtiğimiz hafta boyunca kripto haberlerine hakim olmaya devam etti. 2022 FIFA Dünya Kupası gibi olayların neden olduğu artışların sürüp sürmeyeceği belli değil. Diğer yandan, kripto alanını etkileyebilen Elon Musk, Pazar günü eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter yasağını kaldırmaya karar verdi. Yani bu haftanın neler göstereceği zamana bağlı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopolitan

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Önümüzdeki Hafta İzlenecek 5 Altcoin ve Tahminler!
İşte Önümüzdeki Hafta İzlenecek 5 Altcoin ve Tahminler! Piyasa, FTX kripto para borsasının çöküşünün etkisini üzerinden atmaya çalışıyor. Bitcoin (BTC) gibi büyük kripto para birimleri, her iki yönde de güçlü fiyat hareketi sinyalleri olmadan konsolide oluyor. Aynı zamanda, altcoin fiyatları yüksek dalgalanma yaşadı. Bu çizgide,...
Aslı Dinçer 2 hafta önce