Reklamı kapat

Bu Altcoin’leri Not Alın: FTX Hacker’ı Hala Coin Boşaltıyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
3 görüntülenme
Bu Altcoin'leri Not Alın: FTX Hacker'ı Hala Coin Boşaltıyor!

Birden fazla FTX cüzdanı, hack’ten üç gün sonra bile “FTX Drainer” adresi 0x59A…32b’ye kripto varlıkları göndermeye devam ediyor. FTX hacker’ının adresi şu anda yaklaşık 62 milyon dolarlık kripto varlığını elinde tutuyor. Hacker veya hackerlar, şimdiye kadar 600 milyon doların üzerinde kripto varlığı aktardı. İşte detaylar…

FTX hacker’ı hala harekette

Blockchain güvenlik firması CertiK, 15 Kasım’da attığı bir tweet’te, hacker işlemlerine dikkat çekti. Hem borsa hem de FTX’in ABD kolundaki adreslerin, FTX Drainer adresine kripto gönderdiğini ortaya çıkardı. FTX Drainer Adresi, yaklaşık 62 milyon dolarlık kripto varlığına sahiptir. Ayrıca FTX Drainer adresi, 12 Kasım’dan bu yana neredeyse 3,5 milyar aldı ve takas etti.  Onchain uzmanlar tarafından 600 milyon doların üzerinde anormal transfer bildirildi. Ayrıca hacker, bazı para çekme işlemlerinde Tether’den DAI’ya geçti. Ayrıca birçok altcoin’i Ethereum ile değiştirdi. CertiK’e göre hackerın işlem yaptığı cüzdanlar aşağıdaki şekilde:

FTX/US’in genel danışmanı Ryne Miller açıklama yaptı. Belirli varlıklara yetkisiz erişim nedeniyle alım satım ve para çekme işlevlerinin kaldırıldığını da doğruladı. Ayrıca FTX’in kripto varlıklarını hack’ten korumak için yeni bir soğuk cüzdan saklayıcısına taşıdığını söyledi. Bununla birlikte, borsa ve FTX US cüzdanlarına hala erişimi olan bilgisayar korsanları, cüzdanlarında 0 dolar bakiye bildirdiği için kullanıcılar için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Hacker’ın elinde hangi kripto paralar var?

Kripto istihbarat platformu Arkham Intelligence ve bir Blockchain uzmanına göre FTX’in gizemli hackerı, Cuma günü geç saatlerde borsadan sızdırdıkları 339 milyon dolarlık kripto paraya sahip. Arkham, istismarcıyla ilişkili cüzdanların 215 milyon dolarlık Ethereum, 48 milyon dolarlık DAI, 44 milyon dolarlık BNB, 4 milyon dolarlık USDT ve 3.8 milyon dolarlık MATIC tuttuğunu ortaya çıkardı.

Ayrıca Paxos’a ABD makamları tarafından hesapları kara listeye alması emredildi. Bu nedenle, altın fiyatına bağlı bir Paxos stablecoin’i olan PAXG’deki yaklaşık 20 milyon dolar donduruldu. Bu da sahibinin tokenları taşımasını veya nakde çevirmesini engelledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX, 600 milyon doları aşan şüpheli çıkışlara maruz kaldı.

İstismarın merkezindeki bir adres, borsanın kripto cüzdanlarından yaklaşık 400 milyon dolar çaldı. Saldırı, FTX ve Bankman-Fried’in kripto holdinginin diğer 137 firmasının aynı gün iflas koruması başvurusunda bulunmasının ardından geldi. Arkham’ın raporuna göre hacker, Blockchain’deki davranışlarına göre aceleyle hareket etti. Tokenleri dönüştürmek için UniSwap, 1inch ve CowSwap dahil olmak üzere çeşitli merkezi olmayan borsaları kullandılar. Fiyat kaymasından kaynaklanan kayıpları önlemek için MATIC, LINK ve PAXG gibi daha küçük miktarlardaki coin’i elden çıkarmak için mücadele ettiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Alameda
Alameda, FTX’te Listelenen 18 Altcoin’e Önceden Yatırım Yaptı! Kripto analiz şirketi Argus, Sam Bankman-Fried’in FTX borsası ve Alameda hakkında yeni verileri ortaya koydu. Argus’un analizlerine göre FTX’in kardeş şirketi Alameda, FTX’te listelenecek coin’lere önceden yatırım yaptı. Alameda’nın, borsadaki listelenmeler halka açıklanmadan önce token biriktirdiğini bildirdi....
Aslı Dinçer 3 hafta önce