Reklamı kapat

‘Piyasaya Boşaltılabilirler’ İşte FTX Hacker’ının Elindeki Altcoinler

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
5 görüntülenme
FTX Hacker'ının Elindeki Altcoinler

İflas eden kripto para borsası FTX, Cuma günü 400 milyon dolardan fazla fonun çalındığını bildirdi. Hacklenen altcoinler, FTX Token’in (FTT) dışında Ethereum ve BNB Coin’i de içeriyor.

İşte FTX’ten çalınan altcoinler

Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert, bugün Twitter’dan hacklenen altcoinlerin dökümünü paylaştı. Bulgulara göre hackerlar şu anda yaklaşık 340 milyon dolarlık kripto para tutuyor. PeckShieldAlert’e göre, adres şu anda toplam fonların yaklaşık %59’unu oluşturan 160.000 Ethereum’a (201 milyon dolar) sahip. Diğer tokenler arasında 85,9 milyon dolar değerinde stablecoin, 148.000 BNB (41,7 milyon dolar), 10.000 PAXG (17,8 milyon dolar), 145.000 Solana (2 milyon dolar) ve Tether tarafından kara listeye alınan yaklaşık 30,9 milyon USDT yer alıyor.

  • Altcoin’lerin taşındığı adres 140 milyon dolar değerinde kripto para tutuyor.
  • Bunun 201 milyon doları Ethereum (ETH);
  • 85,9 milyon doları stablecoin’ler;
  • 41,7 milyon doları BNB Coin (BNB);
  • 17,8 milyon doları PAX Gold (PAXG);
  • 2 milyon doları Solana (SOL);
  • 30,9 milyon doları Tether tarafından dondurulan USDT.

Hack saldırısı, FTX ve FTX.US geçen hafta sonu iflaslarını duyurduktan sadece birkaç saat sonra gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, kripto para bazında 600 milyon doların üzerinde her iki borsa cüzdanını da boşalttı. Sonuç olarak, resmi FTX Telegram kanalındaki bir yönetici, kullanıcıları FTX uygulamalarını silmeye ve web sitesinden uzak durmaya çağırdı. Birkaç kullanıcı, saldırı sırasında bakiyelerinin sıfıra düştüğünü bildirdi. Kriptokoin.com olarak hack saldırısının ayrıntılarını bu makalede ele aldık.

Kraken, hacker’ları tespit üzere FTX’e yardımcı olacak

FTX’in Yeniden Yapılanma Başkanı ve CEO’su John Ray’in Miller, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, saldırıya yanıt olarak kolluk kuvvetleriyle aktif olarak çalışırken kullanıcı fonlarını korumak için gerekli çabayı gösterdiklerini söyledi. Ayrıca bilgiler, platformun para çekme ve trade işlevlerini ortadan kaldırmak için çalıştığını ortaya koydu.

Bu arada, Kraken, hack ile bağlantılı Kraken adresinin sahibini tespit ettiğini bildirdi. Kraken Güvenlik Şefi Nick Percoco Cumartesi günü bir tweet’te “Kullanıcının kimliğini biliyoruz” dedi.

Daha sonra, borsadan bir sözcü faillerin yakalanması için FTX’e yardım edeceklerini söyledi:

Ekibimizin devam eden FTX saldırısıyla ilişkili hesabın kimliğinin farkında olduğunu onaylayabiliriz ve bu konuyu yeterince araştırmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaya kararlıyız.

Hackerlar gizemini koruyor

Bu kişinin doğrudan sorumlu olup olmadığı veya hesaplarının ele geçirilip geçirilmediği henüz açıklanmadı. Bununla birlikte, saldırının, müşterilerin feshedilmiş kripto borsasından adil tazminat alma şansını önemli ölçüde etkilediği açıktır. Önceki rapora göre, kripto Twitter hack’in içeriden birinin işi olduğunu tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Thecryptobasic

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı
MASAK FTX Soruşturmasını Başlattı: Bu Hesaplar Askıya Alındı! Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, kripto para borsası FTX ve bağlı olduğu gerçek ve tüzel kişiler hakkında soruşturma başlattı. MASAK’tan FTX açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu, FTX ile bağlantılı gerçek ve...
Buğra Çağlar 3 hafta önce