Reklamı kapat

FTX Hackerının Sepeti Bu 3 Altcoin ile Dolu: Dump Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
4 görüntülenme
FTX Hackerının Sepeti Bu 3 Altcoin ile Dolu: Dump Olabilir!

Kripto para borsası FTX çöküşünün ardından bir hack olayıyla gündeme geldi. Oldukça şaibeli bir saldırının ardından borsadan 400 milyon dolarlık altcoin tokeni çalındı. Hacker, daha sonra, çeşitli hesaplar arasında birden fazla takas ve transfer gerçekleştirdi. Şu  anda FTX korsanının 74 bin BNB, 1,68 milyon DAI ve 235 bin ETH’si var.

FTX hacker’ı 34. en büyük Ethereum holder’ı konumunda

FTX hack’inin arkasındaki bilgisayar korsanının, tanımlanan on farklı hesabı var. Hacker, çalınan altcoin tokenlerini hareket halinde tuttu ve çeşitli protokoller arasında birden fazla takas yaptı. Birden fazla takasın ardından, hesabın şu anda 74 bin BNB (20 milyon dolar), 1,68 milyon DAI ve 235 bin ETH (209 milyon dolar) dahil olmak üzere çeşitli varlıklarda bakiyesi var. ETH pozisyonu, onu 34. en büyük Ethereum balinası haline getiriyor.

Blockchain güvenlik platformu Peck Shield kısa süre önce bilgisayar korsanının en son takaslarına dikkat çekti. FTX Accounts Drainer 10 olarak tanımlanan cüzdan, AnySwap protokolünü kullanarak sekiz düzensiz işlem serisinde BSC’den Ethereum ağına 2.697 ETH’ye kadar köprü oluşturdu. Başarılı köprünün hemen ardından FTX Accounts Drainer 10, 2.697 ETH’yi FTX Accounts Drainer’a aktardı. Transferin ardından, bilgisayar korsanının birincil hesabı olan FTX Accounts Drainer olarak tanımlanan cüzdan, Etherscan verilerine göre şu anda yaklaşık 235.392 ETH’ye sahip.

Altcoin

Korsan, bu altcoin projelerinde pump-dump mı planlıyor?

FTX Accounts Drainer 10’u içeren takastan önce, FTX Accounts Drainer 9 olarak tanımlanan adres, AnySwap kullanılarak altı işlemde BSC’den Ethereum’a 1.998 ETH köprü kurdu. Adres ayrıca Cow Protokolünde 2.173 ETH için 2,7 milyon dolar değerinde USDT takas etti. Köprüleme ve takasların ardından FTX Accounts Drainer 9, 4.171 ETH’lik bakiyeyi FTX Accounts Drainer’a aktardı. Bu, birincil hesabın 235,3 ETH’sine (286,7 milyon dolar) katkı sağladı. Ek olarak, birincil hesapta 14,5 milyon dolar değerinde 8.184 PAXG bulunuyor. Bu, toplam varlıklarını ETH ve PAXG’de 301,2 milyon dolara getiriyor.

Ayrıca, FTX Accounts Drainer’ın Binance Smart Chain’deki (BSC) cüzdanında şu anda 20,2 milyon dolar değerinde 74 bin BNB ve 1,68 milyon dolar değerinde DAI bulunuyor. Daha sonra hesap 34.498 BNB’yi 5,5 milyon dolar değerinde 4.500 ETH ve 3 milyon dolar değerinde BUSD ile takas etti. Sonra da varlıkları Ethereum’a köprüledi.

Takas ve köprü kurma serisi, topluluk içinde tepkilere yol açtı. Bazı kişiler, bilgisayar korsanının başka bir varlık için tutulan ETH’yi boşaltarak sofistike bir ‘pump-dump’ planına girmek istediğini iddia etti. Bununla birlikte, bilgisayar korsanının raporlama sırasındaki niyeti hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Bu arda, Salı günü bilgisayar korsanıyla ilişkili üç farklı hesaptan ana hesaplarına 21.155 ETH hareket oldu. Bu transferler, Cumartesi günü 2.346 ETH için 400B SHIB satışını içeren bir takası takip etti.

Altcoin

FTX hack’i nasıl oldu?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX hacker’ı geçen Cuma şirketin çöküşü sırasında borsayı boşalttı. Saldırıda hacker, birden fazla varlıkta yaklaşık 400 milyon doları alıp götürdü. Raporlar, saldırının muhtemelen ‘insider’ içeriden olduğunu ortaya çıkardı.

Hack’in ardından, Blockchain şirketi Paxos, saldırıyla ilişkili yaklaşık 19 milyon dolar değerindeki 11.184 PAXG’yi dondurdu. Resmi bir duyuruya göre Paxos, ABD makamlarından gelen bir direktif nedeniyle varlıkları dondurduğunu açıkladı. Arkham Intelligence Pazartesi günü, bilgisayar korsanının birden fazla varlıkta hala 339 milyon dolar tuttuğunu bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Thecryptobasic

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Bu Platformda 10 Bin Dolar! "Bu Dip Fiyatı Geliyor"
Bitcoin Bu Platformda 10 Bin Dolar! “Bu Dip Fiyatı Geliyor” Grayscale’in Bitcoin Trust’ında (GBTC) lider kripto Bitcoin (BTC) dört haneye indi. Bu arada eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’i 10.000 dolar seviyesinden almaya hazır olduğunu söyledi. ‘Rich Dad, Poor Dad’ adlı kişisel finans kitabının yazarı Robert Kiyosaki...
Vural Erkan 3 hafta önce