Reklamı kapat

Endişe Artıyor: FTX İflası Dev Bitcoin Platformuna Sıçrayabilir!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 hafta önce
151 görüntülenme
Endişe Artıyor: FTX İflası Dev Bitcoin Platformuna Sıçrayabilir!

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisseleri, FTX’in patlamasından olumsuz etkilendi. Bu patlamanın piyasaya bulaşma korkusunun ardından dayanak varlığın değerine göre yüzde 42,69’luk rekor bir indirimle satılmakta. İşte detaylar…

Grayscale’in Bitcoin trust fonunda büyük düşüş

Ycharts verilerine göre, GBTC hisseleri 8,75 dolardan işlem görüyor. Bu, yılbaşından bugüne kadarki ölçümde yüzde 74’lük bir düşüşe işaret ediyor. Ayrıca Bitcoin’in 2021’de 69.000 doların üzerine çıkmasından bu yana yüzde 84’lük bir düşüşü temsil ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, BTC’nin kendisi tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 74 düştü. GBTC primindeki düşüş, BTC’nin kendisinden daha fazla.

Ycharts verileri, Grayscale’in yönetimi altındaki varlıkların değerinin Kasım 2021’de 43,58 milyar dolarla zirve yaptığını gösteriyor. Ancak şu an itibariyle bu miktarın 10,49 milyar dolar civarında olduğunu gösterdi. Kurumsal Bitcoin fonu, dolaşımdaki tüm BTC’nin kabaca yüzde 3,5’ini elinde tutuyor.

Digital Currency Group, FTX çöküşünden etkilendi mi?

Kripto topluluğu, FTX patlamasının Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’u etkilemiş olabileceğini tahmin ediyor. Birkaç kişi, girişim sermayesi şirketi Genesis’e ait başka bir şirketin yakın zamanda FTX çöküşü nedeniyle para çekme işlemlerini durdurduğunun altını çizdi. Raporlar, kripto kredi platformunun yatırımcılardan 1 milyar dolarlık acil durum kredisi alma planında başarısız olduğunu ortaya koydu.

Borsadan Bitcoin Çıkışları Başladı

North Rock Digital’in kurucusu Hal Press, 17 Kasım’da attığı bir tweet’te bu endişeyi vurguladı. Burada sadece Genesis’in değil, Digital Currency Group’un (DCG) işi hakkında da bir endişe olduğunu belirtti. Press, DCG’nin “sorumluluk Genesis bilançosundaysa ve yalnızca Genesis ile ilgiliyse” acil durum fonu araması için hiçbir gerekçe olmadığını açıkladı. Ardından, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

DCG, Genesis’i kurtarmak için neden kendi öz sermayesini satarak 1 milyarı toplamaya çalışsın ki? Cevap, sorumluluğun DCG’ye ait olduğu ve DCG’nin artık risk altında olduğudur. Ayrıca, Pazartesi gününe kadar 1 milyarı toplamaya yetecek kadar fonları oldukları da net değil ve sorun da bu. Bu nasıl bir karmaşa?

Grayscale bağlantısı: Ellerinde 10 milyar dolarlık Bitcoin var

Financial Times, GBTC’nin en büyük hissedarının yüzde 4,1 hisse ile DCG olduğunu belirtti. Bir sonraki en büyük hissedarın yakın zamanda FTX’e önemli ölçüde maruz kalması nedeniyle iflas başvurusunda bulunan BlockFi olduğunu bildirdi. Birçoğu Grayscale’deki bir tasfiyenin kripto pazarını ciddi şekilde etkileyebileceğine inandığından, bu açıklama topluluğa korku getirdi.

Mevcut verilere göre Grayscale’in elinde değeri 10 milyar doları aşan 635.000’den fazla BTC var. Ayrıca 3,7 milyar dolar değerinde 3,1 milyon Ethereum’a sahip. Press, mevcut durumda olabilecek en kötü şeyin DCG’nin iflas başvurusunda bulunması, Grayscale’in dağılması ve en iyi iki kripto varlık üzerinde yaklaşık 9 milyar dolarlık satış baskısı olacağını söyledi.

Grayscale her şeyin yolunda olduğu konusunda ısrar ediyor

Grayscale, işinde her şeyin yolunda olduğu konusunda ısrar etti. Yatırım fonu, varlıklarının güvende olduğunu söyledi. Ayrıca Genesis’in para çekme işlemlerini durdurma kararı da dahil olmak üzere son olaylardan etkilenmediğini açıkladı. Firma, Coinbase’in tüm temel GBTC varlıklarını soğuk cüzdanda tuttuğunu söyledi. Bu arada, Cathie Wood’un yönettiği Ark Investment Management, 15 Kasım’da 2,8 milyon dolarlık GBTC hissesi satın aldı. Böylece yükselişini sürdürüyor.

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

10x Yapabilecek 5 Altcoin Belli Oldu: XRP de Var!
10x Yapabilecek 5 Altcoin Belli Oldu: XRP de Var! Bitcoin, önemli miktarda yatırımcı tabanını ve aynı zamanda güveni kaybetti. Bu nedenle şu an için sıkıntıda görünmekte. Ortaya çıkan volatilite, yatırımcıları platformdan çekilmeye zorluyor. Bu durum, son zamanlarda coin’lerde değer kaybına neden oldu. Bu nedenle piyasadaki kişiler,...
Aslı Dinçer 1 hafta önce