FUD mu Gerçek mi? FTX ile Bu Altcoin Bağlantısı Korkuttu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022
24 görüntülenme
FTX

Bir zamanların en büyük üçüncü kripto para borsası olan FTX ve iflası, piyasayı ciddi bir şekilde etkiledi. FTX’in çöküşü, borsa ile alakası olduğu düşünülen coin’lerin düşüşüne yol açtı. Son zamanlarda, bu durumdan Wrapped Bitcoin (WBTC) de nasibini aldı. İşte detaylar…

FTX kaosu WBTC’yi de etkiledi

Son haftalarda FTX’in çöküşü etrafındaki kaosun ardından, şimdi Wrapped Bitcoin’in (wBTC) Bitcoin sabitini kaybetmesiyle ilgili spekülasyonlar yaygın. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi wrapped Bitcoin, BTC ağı dışındaki Bitcoin’leri gösterir. Örneğin, Bitcoin’i Ethereum’un DeFi ekosisteminde kullanmak için onu temsil eden bir ERC-20 tokenı oluşturmak gerekir. Bu, Bitcoin’in değerini ve likiditesini DeFi dünyasına getirmeyi amaçlayan Wrapped Bitcoin’dir (WBTC). WBTC, basitçe Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 tokenıdır—bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. Bir BTC, bir WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Korkuttu!

Söylentiler, Alameda Research’e ait olduğu için BitGo’da bazı wBTC’lerin eksik olduğunu öne sürüyor. BitGo ekibi, DAO multisig rotasyonunun rutin bakımına atıfta bulundu. BitGo’nun wBTC emir defteri, Bitcoin gözetiminde ağdaki toplam wBTC’den biraz fazla olduğunu gösteriyor. Bu, çıkarılan wBTC sayısını desteklemek için daha fazla Bitcoin (BTC)’i olduğu anlamına gelir.

wBTC Alameda ile bağlantılı mı?

BitGo’nun ürün müdürü Kia Mosayeri, işlem akışındaki boşluklar için soğuk cüzdandaki varlıklara işaret etti. Alameda Research ile bağlantıları hakkındaki spekülasyonların aksine, iflas eden firmanın bu durumla ilgili olmadığını söyledi. Spekülasyon, Twitter’da teknik analist olduğunu iddia eden Duo Nine’ın wBTC varlıklarıyla ilgili bazı verileri paylaşmasının ardından başladı. Alameda’nın wBTC tuttuğunu ve iflas ettiği için şu anda geri alınamayan verileri paylaştı.

Bununla birlikte, BitGo’nun wBTC emir defteri ayrıntılarına göre firma, toplam 235.452’ye karşı 225.862 wBTC için velayet tuttuğunu iddia ediyor. Bu, BitGo’nun esasen yaklaşık 10.000 BTC’yi fazla tuttuğu anlamına gelir. Firma ayrıca, emanetçi tarafından kontrol edilen Bitcoin adreslerini içeren bir kontrol paneline sahip. Öte yandan, spekülasyon doğru çıkarsa, bu, Alameda Research’ün varlıklarını satmış olabileceği anlamına geliyor. Mosayeri, çok sayıda WBTC ile ilgili FUD olduğunu söyledi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

WBTC itfaları oldukça iyi işleniyor. Varlıklar soğuk depoda olduğu için, sabit bir akış yerine arbitrajlar için aralıklar var.

Kripto Şirketi, FTX Pay'i Almayı Planlıyor

wBTC sabitinden ayrıldı

Bu arada, Wrapped Bitcoin’in (WBTC) fiyatı, tutması gereken 1 Bitcoin değerine kıyasla şu anda 0,9836 BTC’de. Yani, sabitinden ayrılma olayı (depegging), BTC-wBTC arasında yaklaşık 250 dolarlık bir farka işaret etti. Verilere göre, wBTC fiyatı son 24 saatte 16.228 dolara kadar düştü. Yazım sırasında 16.442 dolarda. Bitcoin ise 16.581 dolarda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformları Soruşturma Altında!
Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformları Soruşturma Altında! Kasım ayında FTX, öncesinde ise Terra, Celsius gibi platformların çökmesi; düzenleyicilerin kripto para alanına yönelik gözetimini artırmasına neden oldu. Birçok ülke, daha fazla vatandaşın zarara girmemesi için düzenleyici önlemler alma çabasında. Bu sırada, ABD’deki menkul kıymet düzenleyicilerinin...
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022