FUD mu Gerçek mi? FTX ile Bu Altcoin Bağlantısı Korkuttu!

FTX
vFTX
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir zamanların en büyük üçüncü kripto para borsası olan FTX ve iflası, piyasayı ciddi bir şekilde etkiledi. FTX’in çöküşü, borsa ile alakası olduğu düşünülen coin’lerin düşüşüne yol açtı. Son zamanlarda, bu durumdan Wrapped Bitcoin (WBTC) de nasibini aldı. İşte detaylar…

FTX kaosu WBTC’yi de etkiledi

Son haftalarda FTX’in çöküşü etrafındaki kaosun ardından, şimdi Wrapped Bitcoin’in (wBTC) Bitcoin sabitini kaybetmesiyle ilgili spekülasyonlar yaygın. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi wrapped Bitcoin, BTC ağı dışındaki Bitcoin’leri gösterir. Örneğin, Bitcoin’i Ethereum’un DeFi ekosisteminde kullanmak için onu temsil eden bir ERC-20 tokenı oluşturmak gerekir. Bu, Bitcoin’in değerini ve likiditesini DeFi dünyasına getirmeyi amaçlayan Wrapped Bitcoin’dir (WBTC). WBTC, basitçe Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 tokenıdır—bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. Bir BTC, bir WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Korkuttu!

Söylentiler, Alameda Research’e ait olduğu için BitGo’da bazı wBTC’lerin eksik olduğunu öne sürüyor. BitGo ekibi, DAO multisig rotasyonunun rutin bakımına atıfta bulundu. BitGo’nun wBTC emir defteri, Bitcoin gözetiminde ağdaki toplam wBTC’den biraz fazla olduğunu gösteriyor. Bu, çıkarılan wBTC sayısını desteklemek için daha fazla Bitcoin (BTC)’i olduğu anlamına gelir.

wBTC Alameda ile bağlantılı mı?

BitGo’nun ürün müdürü Kia Mosayeri, işlem akışındaki boşluklar için soğuk cüzdandaki varlıklara işaret etti. Alameda Research ile bağlantıları hakkındaki spekülasyonların aksine, iflas eden firmanın bu durumla ilgili olmadığını söyledi. Spekülasyon, Twitter’da teknik analist olduğunu iddia eden Duo Nine’ın wBTC varlıklarıyla ilgili bazı verileri paylaşmasının ardından başladı. Alameda’nın wBTC tuttuğunu ve iflas ettiği için şu anda geri alınamayan verileri paylaştı.

Bununla birlikte, BitGo’nun wBTC emir defteri ayrıntılarına göre firma, toplam 235.452’ye karşı 225.862 wBTC için velayet tuttuğunu iddia ediyor. Bu, BitGo’nun esasen yaklaşık 10.000 BTC’yi fazla tuttuğu anlamına gelir. Firma ayrıca, emanetçi tarafından kontrol edilen Bitcoin adreslerini içeren bir kontrol paneline sahip. Öte yandan, spekülasyon doğru çıkarsa, bu, Alameda Research’ün varlıklarını satmış olabileceği anlamına geliyor. Mosayeri, çok sayıda WBTC ile ilgili FUD olduğunu söyledi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

WBTC itfaları oldukça iyi işleniyor. Varlıklar soğuk depoda olduğu için, sabit bir akış yerine arbitrajlar için aralıklar var.

Kripto Şirketi, FTX Pay'i Almayı Planlıyor

wBTC sabitinden ayrıldı

Bu arada, Wrapped Bitcoin’in (WBTC) fiyatı, tutması gereken 1 Bitcoin değerine kıyasla şu anda 0,9836 BTC’de. Yani, sabitinden ayrılma olayı (depegging), BTC-wBTC arasında yaklaşık 250 dolarlık bir farka işaret etti. Verilere göre, wBTC fiyatı son 24 saatte 16.228 dolara kadar düştü. Yazım sırasında 16.442 dolarda. Bitcoin ise 16.581 dolarda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FUD mu Gerçek mi? FTX ile Bu Altcoin Bağlantısı Korkuttu!