FTX İşlemlerini Durdurdu! Coinleri Olanlar Ne Yapacak!

Altın ve Bitcoin Powell'ı Bekliyor! İşte Olabilecekler
Altın ve Bitcoin Powell'ı Bekliyor! İşte Olabilecekler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alameda Research ile ilgili fiyaskoların ortasında şirketle bağlantılı kripto para borsası FTX işlemlerini durdurdu.

FTX para çekme işlemlerini askıya aldı

On-chain verilere göre FTX’in para çekme işlemleri geçtiğimiz saatlerde kısa süreliğine askıda kaldı. Tüm Blockchain’deki para çekme işlemleri yaklaşık 2 saat boyunca kapalıydı. Olay, Alameda Research’ün iflas edeceği haberlerin ortasında Binance’in 2,1 milyon dolarlık FTT satma kararının ardından geliyor.

FTX, yaklaşık 2 saat boyunca işlemleri askıda tuttuktan sonra ağını tekrar aktif hale getirdi. Haberin sosyal medyada yankılandığı saatlerde FTT fiyatı %30’ün üzerinde düşüşle 15 dolara doğru ilerliyor.

Neler yaşandı? Coin’ler güvende mi?

On-chain veriler, şu anda rakip Binance ile çatışma içinde olan FTX’in, kullanıcılardan gelen para çekme isteklerini işlemeyi bıraktığını gösteriyor. İşlemler yeniden açıklana kadar, FTX yaklaşık iki saat boyunca para çekme işlemlerini kapalı tuttu. Olay, Binance CEO’su CZ’nin 2,1 milyar değerinde FTT satmaya başlayacaklarını açıklamasından bir günde gerçekleşti. Zhao, muhtemelen kardeş şirket Alameda Research’ün bilançosu hakkında bilgi açıklayan daha önceki bir CoinDesk makalesine atıfta bulunarak, seçim nedeni olarak “son ifşaatları” gösterdi.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ise CZ’nin tweet’lerinin ardından piyasayı sakinleştirmeye çalıştı. Dün borsada her şeyin yolunda olduğunu iddia etti. FTX ile Binance’i piyasanın yararına işbirliği yapmaya çağırdı. Alameda CEO’su Caroline Ellison ise Binance’e token başına 22 dolar fiyatla FTT’leri satın almayı teklif ediyor. CZ‘de bu teklifi “Serbest piyasada kalacağımızı düşünüyorum” şeklinde yanıtladı:

Bunu söylemedim. Bu bir soruydu, taahhüt değil. Serbest piyasada kalacağımızı düşünüyorum. Bugün hala LUNA’yı (şimdi LUNC) tutuyoruz.

Bu arada, Ethereum (ETH) fiyatı da son birkaç gün içinde FTX Binance olayının ortasında kaldı. Bununla birlikte, büyük yatırımcılar, görünüşe göre yakın gelecekte bir boğa koşusu bekliyorlar. ETH fiyatı, FTX cüzdanlarındaki Ethereum tükendiği haberi nedeniyle keskin bir düşüş yaşadı. Düşen FTT fiyatının kripto fiyatlarında daha fazla düşüşe yol açıp açmayacağı henüz belli değil.

On-chain, tüm Ethereum (ETH) sahiplerinin, dip trendini satın almaya ve bunlardan yararlanmaya çalıştığını gösteriyor. FTX Binance draması önümüzdeki günlerde ortaya çıkmaya devam ederse, Ethereum satın alma etkinliğini de etkileyecek. Fiyat izleme platformu CoinMarketCap’e göre, ETH fiyatı son 24 saatte %8.43 düşüşle 1,449.14 dolara geriledi. FTT fiyatı, geçen haftanın rakamlarına kıyasla şaşırtıcı bir şekilde %41 düştü. FTX Token ise şu anda 15 doları kırmak üzere.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX İşlemlerini Durdurdu! Coinleri Olanlar Ne Yapacak!