Borsalar Deliste Başladı: FTX Krizi Bu Altcoin’i Çökertiyor!

FTX Krizi Bu Altcoin'i Çökertiyor
FTX Krizi Bu Altcoin'i Çökertiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX-Binance krizinin ortasında bazı büyük kripto paraları borsaları Solana’yı (SOL) delist etme kararı aldı.

FTX krizi nedeniyle merkezi borsalar Solana’yı delist ediyor

Geçtiğimiz saatlerde büyük hacimli kripto borsaları OKX ve CryptoCom, Solana için delist kararı aldıklarını açıkladılar.

  • OKX, 10 Kasım’dan itibaren Solana vadeli işlemlerini delist edeceğini duyurdu. Borsa ayrıca spot Solana işlemlerini de durduracak.
  • CryptoCom, Solana ağı üzerinden USDT ve USDC transfer işlemlerini askıya aldı.

OKX, web sitesinden yaptığı açıklamada:

Son piyasa koşulları ışığında SOLUSD likiditesi bozuldu. Öngörülemeyen piyasa risklerinden kaçınmak ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için OKX, SOLUSD vadeli işlem sözleşmelerini (haftalık, iki haftalık, üç aylık, iki üç aylık sözleşmeler dahil) 10 Kasım 2022’de 10:00’de listeden çıkaracak.

Crypto.com, Solana işlemlerini askıya aldı

Crypto.com, sektördeki son olaylara atıfta bulunarak müşterilerine Solana ağında USDC ve USDT para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını bildirdi.

Bu arada, para çekme işlemlerini askıya aldıktan sonra, iki hafta boyunca Solana ağına USDC ve USDT yatırmak için geri alma ücretlerinden feragat ettiğini söyledi.

FTX krizinin ortasında 1 milyar dolarlık Solana’nın kilidi açılıyor

Kriptokoin.com olarak önümüzdeki 24 saat içinde 18 milyon Solana’nın (SOL) kilidinin açılacağını aktarmıştık. Bu miktar toplam Solana arzının %13’ünü temsil ediyor. Kilitler yarın saat 13:00’da açılacak.

Şu anda yatırımcıları, FTX ve bağlantılı şirket Alameda’nın elindeki ciddi miktarda Solana’yı satacağından endişe ediyorlar. Solana kurucusu ortağı, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamalarda “Solana Labs’ın FTX üzerinde herhangi bir varlığı yok” dedi.

Ancak endişelerin ortasında Solana fiyatı sert düşüyor. Sadece son 24 saatte %40 civarında değer kaybetti. Piyasa değerine göre 12.sıraya geriledi.

ABD’li düzenleyiciler soruşturma başlattı

Binance CEO’su CZ, çalışanlara yönelik bir notta, FTX krizinin piyasaya olan güveni baltaladığını söyledi. Binance başkanı, son kargaşanın daha fazla düzenleyici incelemeye yol açacağına inanıyor. Ayrıca Binance’in potansiyel olarak daha da büyük bir hedef haline gelmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD’li düzenleyiciler SEC ile CFTC’de olayı yakından incelemek istiyor. Önümüzdeki günlerde borsanın müşteri fonlarını yasalara uygun yönetip yönetmediğini öğrenmek için soruşturma başlattılar.

Alameda Research’ün web sitesi olayların orasında çevrimdışı

SBF’nin sahibi olduğu Alameda Research ve FTX Ventures web siteleri, FTX tartışmaları nedeniyle çevrimdışına alındı. Web sitesi, herhangi bir kamu duyurusu olmaksızın yalnızca dahili ekip üyeleri tarafından görüntülenebilecek şekilde güncellendi.

Ayrıca, DNS ayarları sitenin yüklenmesini durdurmak için güncellendiği için FTX Ventures web sitesi de kullanılamıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Borsalar Deliste Başladı: FTX Krizi Bu Altcoin’i Çökertiyor!