Reklamı kapat

FTX Bilançosu: Bu Altcoin’ler Uçarken Bunlar Ateş Altında!

0 görüntülenme
FTX Bilançosu: Bu Altcoin'ler Uçarken Bunlar Ateş Altında!

Son bir haftadır yaşanan FTX krizi çoğu altcoin’i ezdi. Ancak düşüşler sırasında kazanımlar gören altcoin projeleri de oldu. Kriptokoin.com olarak FTX krizini fırsata dönüştüren altcoin projelerini aktarıyoruz.

FTX krizi piyasa genelinde düşüşlere neden oldu

Özellikle JUST (JST) yaklaşık yüzde 1200’lük bir yükseliş yaşadı. BTT ve TRX her biri en az yüzde 500 oranında yükseldi. Kullanıcılar, FTX’te yer alan kilitli likiditeyi çıkarmanın yollarını bulmaya çalışırken, JUST (JST) gibi Tron tabanlı token’lar yukarı yönlü hareket etti. CoinGecko tarafından sağlanan verilere göre, Tron’un yerel altcoin’i TRX, yükselişle karşılaştı. Bu arada BTT, JST ve SUN, borsada piyasa fiyatına kıyasla yüzde 525 ile yüzde 1.196 arasında yükselişlere tanık oldu.

Panik Düğmesine Basıldı: Bu Altcoin Hızla Çekiliyor!

Tron ekosisteminin token’larında görünen aşırı yükseliş, TRX, BTT, JST ve SUN sahiplerinin para çekmesine izin veren 10 Kasım anlaşmasının sonrasında geldi. Anlaşma ise, FTX’teki yatırımcıların kilitli fonlarını geri alabilmek için Tron ile ilgili token’larının artışıyla sonuçlandı. Analistler, altcoin’leri yüksek fiyattan satın almanın ve sonra başka borsada satılması halinde kayıplara neden olabileceği belirtiliyor.

FTX borsasından sınırlı çekim işlemi duyurusu

FTX web sitesinde, Bahamalar’daki müşterilerince para çekim işlemleri yapılamadığı paylaşıldı. Bununla birlikte, borsadan para çekebilecek tek bir kişinin olduğu konuşuldu. Ayrıca FTX.US, para çekme işlemlerini durdurduklarını paylaştı. Sonrasında ise aynı yolu izleyebileceklerini paylaştı. Bununla birlikte, para çekme işlemleri canlıya alınırken FTX’in Tron tabanlı token’ların yeni mevduatlarını devre dışı bıraktı.

11 Kasım tarihinde Twitter kullanıcılarından biri gelişme ile ilgili paylaşım yaptı. Kullanıcı paylaşımında şunları söyledi:

Bu, Tron bir ton para kazanırken FTX müşterilerinin dolar üzerinden yeniden alım yapması anlamına geliyor.

Ancak, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’nu 10 Kasım’da FTX Digital Markets ve “ilişkili taraflar”ın varlıklarını dondurdu. Ardından firmanın ülkedeki işlemlerini askıya aldı. Kripto topluluğuna göre bu işlemler oldukça şüpheli göründü.

Tether’de yaşanan hareketlilik dikkat çekti

Alameda/FTX/Binance arasında yaşananlar kripto para piyasasını tehlikeye soktu. Birçok yatrımcı agresif bir şekilde fonlarını stabilcoin’ler aktardı. Ancak, USD’ye sabitlenen token’lar bugün tam anlamıyla “güvenli liman” olmaktan uzak. USDT düşüş yaşadı, ancak USDC, BUSD yükseldi. 10 Kasım’da yatırımcılar ve analistler Curve Finance (CRV) ve Aave (AAVE) havuzlarında olağandışı hareketlilikler farketti.

Alameda Research’ün, Circle tarafından ödünç alınan USDT’yi USDC ile takas ederek Tether’i “shortlamaya” başladığı iddia edildi. İşlemin sonucunda, USDT sabitleyicisinde hemen bir dengesizlik yaşadı. Tether, Mayıs ayındaki UST çöküşünden bu yana en düşük seviye olan 0,98 doların altına düştü. Buna karşılık, USDC 1.007 dolara yükseldi. Bu dengesizlik, tehlikeli arbitraj fırsatlarının kilidini açmaktadır.

Ardından, Tether Limited, FTX destekli adresi 46 milyon doların üzerinde en büyük stablecoin ile bloke etti. Bu kısıtlama, Whale Alert tarafından kaydedildi.

Stabilcoin’ler güvenli liman olabilir mi?

Binance’in stablecoin’i BUSD hareketten yararlandı. USDT sahipleri fonlarını BUSD ile değiştirmeye başladı. Sonrasında ise BUSD 1.012 doların üzerine çıktı. Merkeziyetsiz stabilcoin’ler USDD ve FRAX de etkilendi. EUR ile sabitlenmiş stabilcoin’ler bile devam eden krizden etkilendi. CoinGecko’ya göre Circle tarafından üretilen Eurocoin (EUROC), büyük spot borsalarda 1,04 euronun üzerine çıktı.

Bu krizin şimdiye kadarki en çok darbe alanları ise, merkeziyetsiz stablecoin’ler oldu. Tron (TRX) ekosistemi tarafından algoritmik olarak desteklenen stabilcoin USDD, 0,968 dolara düştü. Justin Sun, USDD’yi destekleyen bir varlık sepetine hemen yeni likidite enjekte etti. 1 milyar doların üzerinde bir kapitalizasyona sahip en küçük hibrit stabilcoin Frax Finance (FRAX), 0,966 doların altına geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

KuCoin Kriptokoin’e Konuştu: Borsaya Dair İddiaları Yanıtladı!
KuCoin Kriptokoin’e Konuştu: Borsaya Dair İddiaları Yanıtladı! FTX gerginliği devam ederken kripto para piyasası “korku, belirsizlik ve şüphe (FUD)” ile baş etmeye çalışıyor. FTX’teki likidite krizinin, kripto para alanında faaliyet gösteren diğer platformlara da sıçramasına yönelik endişeler artıyor. Bu endişelerin odağı, bir süreliğine popüler...
Kriptokoin 3 hafta önce