FTX Krizinden Sonra Ne Olacak? Sakin Kalmak Önemli!

FTX Krizinden Sonra Ne Olacak? Sakin Kalmak Önemli!
FTX Krizinden Sonra Ne Olacak? Sakin Kalmak Önemli!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal piyasalar için en temel sıkıntı belirsizliktir. O piyasalarda işlem yapanlar için en kötüsü ise panik!

O yüzden bu tip yatırımlar yapıldığında belirsizliklerden kaynaklanan sıkıntılar ortaya çıktığında yatırımcı için dikkat edilmesi gereken temel nokta panikten uzak durmaktır. Geçtiğimiz hafta tam da bu belirsizliklerin ortaya çıktığı bir ortamı gördük.

Kripto varlık piyasaları açısından FTX’in iflas haberi ciddi bir belirsizlik yaratırken, Borsa İstanbul’da da Perşembe sabah saatlerinde satışların yarattığı kısa süreli bir sert düşüş ve belirsizlik ortamı ile karşılaştık. Her iki mesele de bu piyasaları iyice anlamadan yatırım yapanlar için bir panik dalgasını da beraberinde getirdi.

İşte tam da o yüzden hep aynı nokta üzerinde duruyoruz.

Bu tip piyasalarda her şeyden önce tercihinizi kısa vadeli yapmamalısınız. Günübirlik getirilerin çok kısa sürede zarara dönüşebileceğini sürekli aklınızın bir kenarında tutmalısınız. Kısa yoldan zengin olmanın hayatın birçok alanında olduğu gibi piyasalarda da imkansıza yakın olduğunu bilerek hareket etmelisiniz.

Aksi takdirde ortaya çıkan herhangi bir belirsizlik sizi bir anda paniğe sevk edebilir ve çok daha büyük zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tam da bu nedenle bu piyasalarda temel ilkenin uzun vadeli bir bakış açısı ile hareket etmek olduğunu tüm uzmanlar sık sık dile getirir.

Kripto varlıklara yatırım yapacaksanız uzun vadeli bir bakış açısı ile yaptığınız yatırımların temeline o kripto varlığın temsil ettiği projeyi koymanız önem taşır. Aynı şekilde hisse senedi piyasalarına yatırım yapacaksanız da yatırımı yaptığınız şirketlerin orta ve uzun vadeli projeksiyonlarına odaklanmanız gerekir.

Gündelik bir bakış açısı elbette zaman zaman oldukça çekici getirilerle aklınızı çelebilir. Ancak işte öyle zamanlarda asıl daha temkinli olmak gerektiği unutulmamalıdır. Kaynak girişinin sürekli hale geldiği bir ortamda varlık fiyatlarındaki artış elbette kaçınılmazdır. Ancak bir o kadar kaçınılmaz olan da her varlığın eninde sonunda gerçek değerine döneceğidir.

Endişe Artıyor: FTX İflası Dev Bitcoin Platformuna Sıçrayabilir!

O yüzden asıl ilgilenmeniz gereken nokta uzun vadedeki değer olmalıdır.

Belki de finans piyasalarında en çok gözden kaçan nokta da budur!

Bundan sonra ne olacak?

Herkesin kafası çok karışık.

Özellikle kripto varlık piyasasında FTX’in yaşadıkları önümüzdeki dönemde başka büyük borsalarda da benzer sorunların ortaya çıkıp çıkmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Geçtiğimiz hafta bu açıdan kritik idi. FTX’in batış haberi ile birlikte kripto varlık piyasalarında ortaya çıkan dalgalanma ve belirsizlik, diğer borsalardan da çıkışı getirecek mi sorusu öne çıkıyordu.

Şu ana kadar artçı bir şokun gelmemiş olması bu açıdan önemli. Kısa vadede en azından akut kriz atlatılmış gibi görünüyor. Ancak unutmamak lazım ki hala istenen piyasa derinliği kripto varlıklarda oluşmuş değil.

Kırılganlığın yüksek olmasının temel nedenlerinden biri de bu!

Ancak yaşanan bu son olay bize bir ders daha verdi.

Artık yatırım yapılan varlıkları takip ettiğiniz kadar, o yatırımları nerede tuttuğunuzu da artık takip etmeniz şart! 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX Krizinden Sonra Ne Olacak? Sakin Kalmak Önemli!