Reklamı kapat

FTX Olayında İlk Duruşma Gerçekleşti: Yargıç Karar Verdi!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
4 görüntülenme
Kripto borsasının iflas işlemlerinin bir parçası olarak isimlerinin ve diğer kişisel bilgilerinin ifşa edilmesinden endişe duyan FTX alacaklıları, en azından geçici olarak rahat bir nefes alacak gibi duruyor. İflas olayının ardından FTX’e yönelik ilk duruşma gerçekleşti. İşte yaşananlar…

FTX alacaklıları, borsanın iflas işlemlerinin parçası olarak isimlerinin ve kişisel bilgilerinin ifşa edilmesinden endişe duyuyordu. Ancak son gelişmelere göre, en azından geçici olarak rahat bir nefes alacak gibi duruyor. İflas olayının ardından FTX’e yönelik ilk duruşma gerçekleşti. İşte yaşananlar…

FTX için ilk duruşma gerçekleşti

Delaware Bölge Mahkemesi Yargıcı John Dorsey, Salı günü yapılan bir duruşmada FTX’in alacaklı matrisindeki adlar ve adresler dahil olmak üzere bilgileri düzeltmesine izin veren bir önergeyi geçici olarak onayladı. Adalet Bakanlığı’nın iflas işlemlerini denetlemekten sorumlu kanadı olan ABD Mütevelli Heyeti, şeffaflığın sürecin gerekli bir parçası olduğunu savunarak önergenin bir kısmına karşı çıktı.

2 Yeni FTX Vakası Patladı! 'İflaslar Bitcoin'i 5 Bin Dolara İter'

FTX’i temsil eden hukuk firması Sullivan & Cromwell’in avukatları, FTX’in müşterilerini istemeden yatırımcı olarak ifşa edilmesinden korumanın önemli olduğunu savunarak geri adım attı. Ayrıca FTX’in müşteri listesinin firmanın en değerli varlıklarından biri olduğunu belirtti. Rakip borsalardan korunması gerektiğini iddia ettiler.

FTX’in teminatsız alacaklılarından oluşan bir grubu temsil eden avukatlar da açıklama yaptı. Gizlilik ve mahremiyetin kripto pazarına katılmanın temel itici güçleri olduğunu belirtti. Müşteri bilgilerinin ifşa edilmesinin iflas sürecine “katılımı caydırabileceğini” söylediler. Ayrıca “alacaklıların bundan kurtulma kabiliyetini bozabileceğini” savunarak FTX’in önergesini desteklediler.  Dorsey, “Bu kişilerin çıkarlarını koruduğumdan emin olmam gerekiyor,” dedi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu, internet üzerinden yapıldığı bir alandır. Ve bu odadaki herkes internetin potansiyel tehlikelerle dolu olduğunu biliyor. Bilgisayar korsanlığı olur, insanların hesapları saldırıya uğrar. Ve [iflas sürecine] katılmak isteyen kişileri korumamızın önemli olduğunu düşünüyorum.

Sıradaki FTX Denilen Bitcoin Platformunda Son Dakika Gelişmesi!

Bir duruşma 16 Aralık’a ertelendi

FTX avukatlarının endişe duyduğu tek hesap müşteri hesapları değildi. Sullivan & Cromwell’den James Bromley mahkemeye, FTX’in iflas ilan ettiği gece yüz milyonlarca dolarlık kriptoyu tüketen hack saldırısından bu yana siber saldırılardan zarar görmeye devam ettiğini söyledi. Bromley, “Önemli miktarda varlık ya çalındı ​​ya da kayıp” dedi. “Hem dilekçe tarihinde hem de takip eden günlerde siber saldırılara maruz kalıyoruz.”

Bromley mahkemeye, John Jay Ray III’ün yeni liderliği altında FTX’in, “şirkete siber saldırılar düzenleyenlerin bu bilgileri kendi çıkarları için kullanacağını” söyledi. Dorsey ayrıca, FTX’in mevcut çalışanlarına maaşlarını ödemeye devam edebileceğine dikkat çekti. Sırasıyla 1 milyon dolar ve 8.5 milyon dolar yabancı, yerli yatırımcılara ödeme yapacağına karar verdi.

Bitcoin Düşüşlerini Öngören Efsane: Bu 6 Coin Çakılacak!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi FTX olayları Alameda’nın bilançosu hakkında soru işaretleri uyandıran bir raporla başladı. Bir dizi olayın ardından likidite sıkışıklığıyla karşı karşıya kaldı. Bunun 11 Kasım’da Delaware’de iflas başvurusunda bulundu. Bir duruşma daha 16 Aralık’a ertelendi.

Avukatların yorumu: “Benzeri görülmemiş bir çöküş

Salı günü şirketin Delaware’deki ilk iflas duruşmasında FTX’in bir avukatı açıklamalar yaptı. “Muhtemelen kurumsal Amerika tarihindeki en ani ve zor çöküşlerden birine tanık oldunuz” dedi. Başka bir avukat, iflas başvurusunda bulunan FTX grubuna bağlı 100’den fazla farklı borçlu olduğunu söyledi. Bromley, iflas başvurusunda bulunduğu gece ve tipik ilk gün başvurularının yapılmasından birkaç gün önce bir hack’e tanık olan FTX’in iflasının kaosunu zımnen kabul ederek davayı “benzeri görülmemiş bir mesele” olarak nitelendirdi.

Analistler: FTX Çöküşünde BNB ve Bu 7 Altcoin'den Toplayın!


Bromley, yeni CEO John Ray III de dahil olmak üzere FTX’teki yeni ekipten bahsetti. Ekibin ABD Menkul SEC, CFTC, eski savcılardan oluşan icra görevlilerini içeren “araştırma ekibi” oluşturduğunu söyledi. FTX, şirketin varlıklarını araştırmasına yardımcı olması için kripto analitik firması Chainalysis ile de anlaştı. Bromley, FTX’e yönelik soruşturmaların sayısını da kabul etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin'leri Kapsayan Yasaklayıcı Kanun Onaylandı!
Bu Altcoin’leri Kapsayan Yasaklayıcı Kanun Onaylandı! New York Valisi Kathy Hochul, Bitcoin ve altcoin madenciliğini düzenleyen en tartışmalı yasayı imzaladı. Yasa, fosil yakıtlarla çalışan proof-of-work (PoW) kripto madenciliği şirketlerinin yeni izinlerine iki yıllık bir yasak getirdi. İşte detaylar… PoW Bitcoin ve altcoin projeleri...
Aslı Dinçer 2 hafta önce