FTX Olayı Sonrası Binance’e Tepkiler Büyüyor: Satranç Hamlesi!

FTX Olayı Sonrası Binance'e Tepkiler Büyüyor: Santranç Hamlesi!
FTX Olayı Sonrası Binance'e Tepkiler Büyüyor: Santranç Hamlesi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto endüstrisi, FTX borsasının Binance tarafından satın alınmasını sindirmeye çalışıyor. Bazı kullanıcılar, yaşananların ardından Binance’e tepki gösteriyor. Geçtiğimiz gün açıklanan anlaşma, bazıları tarafından bir “satranç hamlesi” ile olarak adlandırıldı. Binance’in stratejisinin kasıtlı olarak anlaşmaya yol açtığını ima etti. İşte detaylar…

Binance’in FTX anlaşması tepki çekti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi  Binance ve FTX olaylarında büyük bir gelişme yaşandı. İşlem hacmi ile en büyük kripto borsası olan Binance’in CEO’su, likidite sorunları yaşayan FTX’in kendilerinden yardım istediğini aktardı. Bunun ardından CEO, bir satın alım anlaşması gerçekleştirme sürecini ortaya çıkardı. Bu durum, topluluğun tepkisine neden oldu.

Binance Büyük Anlaşma Sonrası FTT Duyurusu Yaptı!

Çünkü zaten en başında, FTX’in likidite problemi yaşamasına neden olan şey, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun ellerindeki FTT’leri tasfiye edeceklerine dair açıklamasıydı.  CEO, 500 milyon dolarlık FTT’yi “erken çıkış stratejisi” olarak satacağını açıklamıştı. Bilindiği gibi FTX Token (FTT), FTX’in kripto parasıdır.  Bu nedenle Twitter’da Binance’in boykot edilmesine yönelik “#boycottbinance” hashtag’i açıldı. Bazı kripto para kullanıcıları, bu hashtag’e destek veriyor.

Twitter’daki kullanıcılar, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun satın alımını tetikleyen tweet dizilerine tepki verdi. “AutismCapital” isimli bir kullanıcı, “CZ, kripto alanında şimdiye kadar gördüğümüz en gangster oyununu gerçekleştirdi” iddiasında bulundu.

Binance, rezervlerini açıklama konusunda adım atıyor

8 Kasım’da hem SBF hem de CZ, Binance’in özsermaye tasfiyesinin FTX’in iflasına yol açtığını ima eden bir “likidite sıkışıklığına” atıfta bulunarak satın almayı duyurdu.  Anlaşma hala düzenleyici onayına bağlı ve anlaşmadan antitröst endişelerinin çıkıp çıkmayacağı belirsiz. Binance, FTX satın alma niyetini beyan eden bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı. Zhao, Binance’in “durumu gerçek zamanlı olarak değerlendirdiğini” ve “her an anlaşmadan çekilebilme” yeteneğine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu sırada Binance CEO’su, tüm kripto para borsalarının rezervlerini doğrulaması gerektiğini öne sürdü. Bu nedenle, Binance’in kısa bir süre içerisinde rezerv kanıtı adına harekete geçeceğini aktardı. Ayrıca Zhao, “bankaların kısmi rezervler ile çalıştığını” belirtti. Ancak kripto para borsalarında “durumun böyle olmaması gerektiğini” söyledi.

FTX CEO’su SBF, mektup gönderdi

Diğer yandan SBF, FTX personeline gönderdiği bir mesajda, son 72 saat içinde platformdan 6 milyar dolar çekildiğini aktardı. Bunun da borsanın “etkili bir şekilde duraklamasına” yol açtığını ve durumun “yakın gelecekte çözüleceğini” söyledi.  Ayrıca, yatırımcılara gönderdiği mektupta üzgün olduğunu, ancak müşteri varlıklarını, yatırımları korumak için elinden geleni yapacağını açıkladı. Bunun dışında ayrıntıların henüz netleşmediğini, ancak işlerin düzeleceği konusunda iyimser olduğunu belirtti. Son olarak “Zamanım olduğunda size geçmişe dönük açıklamalar yapacağım” demesi dikkatlerden kaçmadı.

Neler olmuştu?

6 Kasım tweet’inde Zhao, Binance’in FTX Token (FTT) pozisyonunu tasfiye etme kararını, “risk yönetimi” nedenleriyle birlikte“ortaya çıkan son ifşaatlar”dan sonra alındığını duyurdu. FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, 7 Kasım’da Twitter’da bir rakibin sahte söylentilerle kripto para borsasının peşine düşmeye çalıştığını iddia etti. FTX’in varlıklarının iyi durumda olduğunu söyledi.

FTX ve Binance Olayı Büyüyor: Bu Altcoin Peg’ini Kaybetti!

Tüm müşteri varlıklarını kapsayacak kadar yeterli fona sahip olduğunu belirtti. Müşteri varlıkları, hatta hazinelerle bile yatırım yapmadığını belirtti. Aynı başlıkta SBF, rakip borsa Binance ile işbirliği çağrısını da yaptı. Bu durum, bir hacim artışıyla birlikte FTX Token satışını tetikledi. Olaylar başlamadan önce 23 dolarda olan FTT, 9 dolara kadar düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX Olayı Sonrası Binance’e Tepkiler Büyüyor: Satranç Hamlesi!