FTX’ten Yeni Açıklama: Türev Pozisyonlarına Dair Müşteri Talepleri Güncellendi!

FTX'ten Yeni Açıklama: Türev Pozisyonlarına Dair Müşteri Talepleri Güncellendi!
FTX'ten Yeni Açıklama: Türev Pozisyonlarına Dair Müşteri Talepleri Güncellendi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Eylül tarihli duyuruda FTX, türev pozisyonları hakkındaki taleplerle ilgili daha fazla bilgi yayınladı. Resmi bilgilere göre, FTX, 2023 yılının Mart ayında türev pozisyonlarıyla ilgili müşteri taleplerini açıklamıştı.

FTX: türev pozisyonları kalem bazında ayrı ayrı görüntülenecek

Bu ilk plana göre, 2023 yılının 15 Mart’ında tüm açık türev pozisyonları kapılı sayılarak dolar cinsinden bakiyelere dahil edilecekti. Ancak, 2023 yılının 27 Haziran’ında sunulan revize edilmiş planla değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle, 2022’nin 11 Kasım’ına kadar olan tüm açık türev pozisyonları, hangi türev koduna ait olduklarını göstermek için ayrı ayrı listelendi. FTX, resmi duyuruda şu metne yer verdi:

Müşteri Talepleri Portalının 4. Adımına gidip ‘Pozisyonlar’ sekmesine tıklayarak türev pozisyona sahip olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Türev pozisyonlarınız varsa ekranınız aşağıdaki ekrana benzer olacaktır. Türev pozisyonlarınız yoksa sayfada eşleşen kayıt bulunmadığının belirtildiğini göreceksiniz

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, kullanıcıların geri ödeme talebi için 29 Eylül’e kadar vakti olacak. Ayrıca, Coinbase’in FTX’i satın alacağı yönündeki haberlerde FTT fiyatı üzerinde olumlu oldu. FTT şu anda gün içi %4,5 kazançla 1.14 dolardan işlem görüyor.

Kullanıcıları etkileyen durum

Ancak bu değişiklikler, kullanıcıların talep edeceği toplam değeri değiştirmedi. Yani, kullanıcılar için mali açıdan bir kayıp ya da kazanç söz konusu değil. Ancak bu tür değişikliklerin neden yapıldığı konusu da merak konusu oldu.

Açıklanan değişikliklerin arkasındaki temel amaç, türev pozisyonlarına dair daha yüksek bir şeffaflık sağlamaktı. Yani FTX, kullanıcılarına hangi türev koduna ait ne kadar kontratın olduğunu göstermek istedi. Bu da yatırımcıların ve kullanıcıların kendi hesaplarındaki durumu daha iyi görmelerini sağlayacak.

FTX’in müşteri odaklı yaklaşımı

FTX, bu adımıyla müşteri memnuniyetini ön planda tutmayı hedefliyor. Çünkü kripto para piyasasında, işlemlerin ve bakiyelerin şeffaf bir şekilde sunulması, yatırımcıların platforma olan güvenini artırır. FTX de bu güveni kazanmak ve korumak için bu tür bilgilendirmeleri önemsiyor. Borsa şu anda geri ödeme süreci için aktif olarak çalışıyor.

Türev pozisyonlarım nasıl planlanıyor?

  • 15 Mart 2023 tarihinde sunulan ilk müşteri hasar tablosunda tüm açık türev pozisyonlarının kapatılarak ABD Doları bakiyesine dahil edildiği varsayılmıştır. Bu, olağan kurs değişim işlemleriyle ve değişim daha önce çalışır durumdayken hesabınızda göreceğiniz şeylerle tutarlıdır.
  • 27 Haziran 2023’te sunulan yeni müşteri talepleri planında, Dilekçe Tarihi ve saati (11 Kasım 2022) itibarıyla tüm açık türev pozisyonları, türev koduyla tutulan sözleşmelerin miktarlarını göstermek için ayrı satır öğelerine ayrılmıştır.
  • Bu güncelleme, müşterilerin türev pozisyon miktarlarını ayrı ayrı gösterme talepleri üzerine yapılmıştır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX’ten Yeni Açıklama: Türev Pozisyonlarına Dair Müşteri Talepleri Güncellendi!