Reklamı kapat

FTX Varlıkları Donduruldu: Yeni Soruşturma Duyuruldu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
1 görüntülenme
FTX Varlıkları Donduruldu: Yeni Soruşturma Duyuruldu!

Bahama düzenleyicileri, Perşembe günü yapılan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya göre FTX Digital Markets ve ilgili tarafların varlıklarını dondurdu. Bunu “varlıkları korumak ve şirketi istikrara kavuşturmak” için “ihtiyatlı bir eylem planı” olarak nitelendirdi. Bu sırada Kaliforniya’nın Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, gece saatlerinde, FTX’i soruşturduğunu duyurdu. İşte detaylar…

Düzenleyiciler, FTX’in varlıklarını dondurdu

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, “varlıkları korumak ve şirketi istikrara kavuşturmak” için FTX varlıklarınu dondurdu. Bunun “ihtiyatlı bir hareket” olduğunu söyledi. Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, FTX’in kaydını askıya aldı. Varlıkları geçici tasfiye memuru olarak bir avukata- Lennox Paton’un kıdemli ortağı Brian Sims’e atadı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX’in merkezi Bahamalar’dadır. Borsanın ABD kolu olan FTX US’ten ayrı bir kuruluştur. Kurumun açıklamalarında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Komisyon, müşterilerin varlıklarının yanlış kullanıldığını, yanlış yönetildiğini ve/veya Alameda Research’e devredildiğini öne süren kamuoyu açıklamalarının farkında. Komisyonun bilgisine göre, bu tür eylemler, müşterinin rızası olmadan normal yönetime aykırı ve potansiyel olarak yasa dışı.

FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Kaliforniya FTX soruşturması başladı

Diğer yandan Kaliforniya’nın Mali Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI) FTX’i araştırdığını duyurdu. Düzenleyici, basın açıklamasında fazla ayrıntı vermedi. Yalnızca “kripto varlık platformu FTX’in bariz başarısızlığını araştırdığını” söyledi.  Açıklamada aşağıdaki ifadeler yer aldı:

DFPI, eyaletin borç verme ve bankacılık yasalarını, son Kaliforniya Tüketici Mali Koruma Yasasını ve komisyoncuları, yatırım danışmanlarını ve emtiaları yöneten eyaletin menkul kıymetler yasalarını yürütmekten sorumlu kurumdur.

FTX Çöküşü ABD Kongresi’nde: İşte Senatörlerin Görüşleri!

Düzenleyici, durumdan etkilenen kişilerin şikayette bulunmak için kendisiyle iletişime geçmesini istedi. DFPI’nin veritabanında yapılan bir araştırmaya göre, FTX eyalette kayıtlı bir para platformu değil. Bu sırada Kaliforniya, bu hafta başlarında yaşanan başarısızlığın ardından borsayı araştırdığını açıklayan ilk eyalet oldu.

Diğer ABD eyaletleri araştırma sürecinde

Diğer eyaletler, çöküşten önce Teksas dahil olmak üzere FTX’i zaten araştırıyordu. Uzmanlara göre bu kurumlar, soruşturmalarının kapsamı genişleyecek gibi duruyor. ABD Adalet Bakanlığı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi federal kuruluşlar da çöküşünden sonra FTX’i araştırıyor. Borsa hakkında bilgi almak için Binance gibi şirketlere ulaşıyor.

Son Dakika: FTX CEO'su Konuşuyor

FTX US’in genel danışmanı Ryne Miller, çalışanlara işle ilgili belgeleri korumalarını söyledi. Bu genellikle şirketler dava beklediğinde veya mahkeme celplerine veya devam eden diğer soruşturma araçlarına yanıt olarak gerçekleşir. Senato Bankacılık Komitesine başkanlık eden Senatör Sherrod Brown gibi önde gelen milletvekilleri de “finansal gözlemcileri FTX’in çöküşüne neyin yol açtığını araştırmaya” çağırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Olayı, Ripple Davasına Yansıdı: 2 Kuruluş Brifing Verdi!
FTX Olayı, Ripple Davasına Yansıdı: 2 Kuruluş Brifing Verdi! XRP topluluğunun üyeleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple arasındaki dava hakkındaki yeni bir gelişmeye tepki gösteriyor. İki kuruluşun SEC’i destekleyen bir brifing vermesi, topluluğun canını sıktı. İşte detaylar… Ripple davasında yeni gelişme: Brifing’ler...
Aslı Dinçer 3 hafta önce