Büyük Uyarı: FTX ve Alameda Bu Altcoin’i Kontrol Ediyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 27 Kasım 2022
141 görüntülenme
FTX ve Alameda Bu Altcoin'i Kontrl Ediyor

Milyon aboneli Youtube kanalı BitBoy, FTX hakkında iddialı açıklamalar yaptı. Solana’nın FTX ve Alameda tarafından kontrol edildiğini söyledi.

Solana Blockchain, Alameda’nın kontrolü altında mıydı?

Milyon aboneli BitBoy lakaplı Ben Armstrong, Solana’nın tüm kontrolünün Alameda Research’ün elinde olduğunu iddia ediyor. Solana ekosistemi FTX bağlantıları için eleştiri almaya devam ederken daha fazla söylenti ortaya çıkıyor. Buna yönelik en ciddi adımlardan birini Binance attı. Lider borsa, Solana tabanlı Serum (SRM) işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Bundan hemen sonra rezervlerinden SRM tokeni çıkarma kararı aldı. Bu haberlerin ortasında, FTX çöküşüne kadar ilk 10 arasında yer alan Solana, baskı altında kalmaya devam ediyor. FTX ve Alameda Research’ü çevreleyen endişeler alıcıları Solana’dan uzaklaştırıyor. Bu da SOL, FTT ve SRM’ye olduğu kadar piyasa içinde ek satışlara yol açıyor. Solana’nın son günlerdeki fiyat hareketleri şu şekilde:

Alameda, Solana kesintilerinde para aklıyordu

BitBoy daha sonra Solana’nın sürekli olarak kesintiye uğramanın yolsuzluktan kaynaklandığını iddia etti. Bu esnada Alameda’nın kendi cüzdanına fon çektiğini söyledi. En son tweetinde ayrıca Solana’da pozisyonu olanlara fonlarını satmalarını tavsiye eden bir uyarı yayınladı. BitBoy, Alameda Research’ün Blockchain kapalıyken para aklamak ve baskı yapmak için bazı işlemleri kullandığını belirtiyor. FTX’in Blockchain projesine yaptığı yatırımın bir sonucu olarak Solana fiyatı önemli ölçüde düştü. BitBoy yeni tweet’lerinde şunları kaydetti:

Solana her durakladığında… aslında Alameda Research kara para aklama ve kaba kuvvet işlemleri yapıyordu.

Bu arada, Solana’nın iletişim başkanı Austin Federa, ağın böyle çalışmadığını iddia etti. Ancak ağın düzenli olarak kesintiye uğraması cevapları karanlıkta bırakıyor.

Solana kesintilerinde neler yaşandı?

Solana daha önce çok sayıda ağ kesintisi yaşadı. En akını 1 Ekim 2022’deki kesintiydi. Kesintinin nedeni tek bir node operatörünün yanlış yapılandırmasıydı. Solana ağı, daha önce destek sistemindeki bir sorun nedeniyle bir kesinti yaşamıştı. Bu esnada işlemler bazen birkaç saatliğine askıda kalıyor. Ağ 2021’in sonlarından bu yana defalarca bu tarz kesintilerle gündeme geldi. BitBoy’da bu esnada Blockchain’i elinde tutanların istedikleri işlemleri yapabileceğini iddia ediyor. Kriptokoin.com olarak kapsamlı açıklamalarına bu makalede yer verdik.

En son gelişmede BitBoy, Sam Bankman-Fried ile konuşmak için Bahamalar’ı geziyor. Kripto fenomeni şu anda SBF’nin Bahamalar’daki lüks evlerinin önünde bekliyor. Yaşananlar hakkında ne söyleyeceğini öğrenmek için SBF ile konuşmakta ısrar ediyor. Ayrıca SBF’nin Twitter’daki engelini kaldırmasını istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX-Alameda 6 Altcoin Fonlarını Çekti
FTX-Alameda İflastan Önce, Bu 6 Altcoin Fonlarını Çekti! FTX ve Alameda’nın iflası hakkında yeni skandallar ortaya çıkmaya devam ediyor. Blockchain firması Arkham Intelligence’ın analizine göre, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research, iflas başvurusu öncesinde 204 milyon dolar geri çekti. Alameda, iflastan önce FTX.US’den bu altcoin’leri çekti...
Buğra Çağlar 27 Kasım 2022